Karakteristikat e diellit

dielli dhe yjet

Ylli që përbën qendrën e Sistem diellor dhe më e afërta me tokën është dielli. Falë diellit, planeti ynë sigurohet energji në formën e dritës dhe nxehtësisë. Thisshtë ky yll që buron nga kushtet e ndryshme klimatike, rrymat oqeanike dhe stinët e vitit. Domethënë, falë diellit jepen kushtet parësore që janë të domosdoshme për ekzistencën e jetës. karakteristikat e diellit ato janë unike dhe janë mjaft interesante për tu bërë.

Prandaj, ne do t'ia kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se cilat janë karakteristikat e diellit, rëndësia e tij dhe disa kuriozitete.

Origjinë

Sistem diellor

Duhet të kemi parasysh se dielli është objekti më i rëndësishëm qiellor për mbijetesën e të gjitha qenieve të gjalla. Materialet me të cilat janë formuar vlerësohet se kanë filluar të grumbullohen për shkak të veprimit të gravitetit. Forca e gravitetit është ajo që e prodhoi atë materia po grumbullohej dhe temperatura po rritet gjithashtu. Arriti në një pikë ku temperatura ishte kritike me vlera rreth një milion gradë Celsius. Shtë në këtë kohë ku, për shkak të temperaturës së lartë dhe veprimit të gravitetit së bashku me materien, filloi një reaksion bërthamor, i cili është ai që i dha lindjen yllit të qëndrueshëm që ne njohim sot. Mund të thuhet se qendra e të gjitha këtyre reagimeve bërthamore është një reaktor.

Në terma të përgjithshëm, ne mund ta konsiderojmë diellin si një yll mjaft tipik edhe pse ai ka një masë, rreze dhe veti të tjera që janë jashtë asaj që konsiderohet mesatarja e yjeve. Ndoshta janë këto karakteristika që e bëjnë atë të vetmin sistem të planetëve dhe yjeve që mbështet jetën.

Qeniet njerëzore janë mahnitur nga dielli dhe kanë krijuar mënyra të shumta për ta studiuar pavarësisht se nuk janë në gjendje ta shikojnë atë drejtpërdrejt. Vëzhgimi i diellit bëhet duke përdorur teleskopë që kanë qenë prej kohësh në tokë. Aktualisht, me përparimin e teknologjisë, dielli gjithashtu mund të studiohet falë përdorimit të satelitëve artificialë. Me spektroskopia na lejon të njohim përbërjen e diellit. Një mënyrë tjetër për të studiuar këtë yll janë meteorët. Dhe është se këto janë një burim informacioni pasi ato ruajnë përbërjen origjinale të reve protostellar.

Karakteristikat e diellit

karakteristikat e diellit

Disa nga karakteristikat e diellit që e bëjnë atë një yll unik janë këto:

 • Forma është praktikisht sferike. Ndryshe nga yjet e tjerë, forma e diellit thjesht rrafshohet pak në polet e saj. Kjo rrafshim shkaktohet nga rrotullimi. Nga toka mund të shihet si një disk perfekt rrethor.
 • Elementet e tij më të bollshme janë hidrogjen dhe helium.
 • Nëse matet nga toka, madhësia këndore e diellit është rreth gjysmë shkalle.
 • Rrezja totale është afërsisht 700.000 kilometra dhe është vlerësuar nga madhësia e saj këndore. Diametri i tij i përgjithshëm është afërsisht 109 herë më i madh se ai i tokës. Akoma, dielli konsiderohet si një yll i vogël.
 • Shtë vërtetuar se distanca midis diellit dhe tokës konsiderohet si një njësi astronomike.
 • Masa e diellit mund të matet nga nxitimi që fiton toka kur i afrohet asaj.
 • Është sabe que dielli përjeton cikle ose periudha të një aktiviteti të madh dhe lidhet me magnetizmin. Më pas shfaqen njollat ​​e diellit, shpërthimet ose shpërthimet e masës koronare.
 • Dendësia e diellit është shumë më e ulët se ajo e tokës. Kjo sepse ky yll është një entitet i gaztë.
 • Një nga karakteristikat më të njohura të diellit është shkëlqimi i tij. Ajo përcaktohet si sasia e energjisë që është e aftë të rrezatojë për njësi të kohës. Fuqia e diellit është e barabartë me më shumë se dhjetë me fuqinë e 23 kilovatëve. Për krahasim, dihet që një llambë flaktë rrezaton më pak se 0.1 kilovat.
 • Temperatura efektive e sipërfaqes së diellit është rreth 6.000 gradë. Isshtë një temperaturë mesatare, megjithëse bërthama dhe kurora e saj janë rajone shumë më të nxehta.

Klasifikimi dhe struktura e diellit

struktura e diellit

Pasi të kemi parë karakteristikat e diellit, do të shohim se si klasifikohet në astronomi. Konsiderohet si një yll xhuxh i verdhë. Këta yje janë në kategorinë që ka masë ndërmjet 0.8-1.2 herë më të madhe se masa e Dielli Yjet kanë disa karakteristika spektrale sipas shkëlqimit, masës dhe temperaturës së tyre.

Për të lehtësuar studimin dhe njohjen e karakteristikave të diellit, struktura e tij ndahet në 6 shtresa. Isshtë shpërndarë në rajone shumë të diferencuara dhe fillon nga brendësia. Dividedshtë e ndarë në:

Bërthama diellore

Ka madhësi rreth 1/5 e rrezes diellore. Isshtë këtu ku prodhohet e gjithë energjia që rrezaton falë temperaturave të larta. Këtu arrihen temperaturat prej pesëmbëdhjetë milion gradë Celsius. Gjithashtu presione të tilla të larta e bëjnë atë në një zonë ekuivalente me një reaktor bashkimi bërthamor. Forca e gravitetit vepron si një stabilizues i reaktorit në të cilin ndodhin reaksione midis bërthamave të hidrogjenit që bëhen bërthama të heliumit. Njihet aq si shkrirja bërthamore.

Prodhohen edhe disa elementë më të rëndë, si karboni dhe oksigjeni. Të gjitha këto reaksione çlirojnë energji që udhëton nëpër brendësinë e diellit për tu përhapur në të gjithë sistemin diellor. Vlerësohet se çdo sekondë dielli shndërron pesë milion tonë masë në energji të pastër.

Zona radioaktive

Energjia që vjen nga bërthama udhëton jashtë në një mekanizëm rrezatimi. Në këtë zonë e gjithë lënda ekzistuese është në një gjendje plazmatike. Temperatura këtu nuk është aq e lartë sa bërthama, por arrin rreth pesë milion kelvin. Energjia shndërrohet në fotone që transmetohen dhe ripërthithen shumë herë nga grimcat që përbëjnë plazmën.

Zona konvektive

Kjo zonë është pjesa ku arrijnë fotonet nga zona rrezatuese dhe temperatura është afërsisht 2 milion kelvin. Transporti nga energjia bëhet me konvekcion pasi këtu çështja nuk është aq e jonizuar. Transporti i energjisë që mundësohet nga konvekcioni prodhohet nga lëvizja e stuhive të gazrave në temperatura të ndryshme.

Fotosferë

Shtë pjesa e sipërfaqes së dukshme të yllit dhe ajo që ne gjithmonë shohim. Dielli nuk është plotësisht i fortë, por është bërë nga plazma. Ju mund ta shihni fotosferën përmes një teleskopi për sa kohë që ata kanë një filtër në mënyrë që të mos ndikojë në shikimin tonë.

Kromosfera

Isshtë pjesa më e jashtme e fotosferës dhe është ekuivalente me atë që ka qenë atmosfera e saj. Shkëlqimi këtu është më i kuq dhe ka një trashësi të ndryshueshme me një temperaturë që sillet ndërmjet 5 dhe 15 mijë gradë.

Kurorë

Isshtë një shtresë që ka një formë të parregullt dhe shtrihet mbi disa rreze diellore. Isshtë e dukshme me sy të lirë dhe temperatura e tij është rreth 2 milion kelvin. Stillshtë ende e qartë pse temperatura e kësaj shtrese është kaq e lartë, por ato kanë të bëjnë me fushat magnetike intensive që prodhon dielli.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për karakteristikat e diellit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.