Kuazari: karakteristikat dhe vetitë

kuazari dhe rëndësia

Ne e dimë që universi është i pamasë dhe mund të ketë shumë objekte të panjohura, siç janë yjet që i referohen një trupi qiellor. Ekzistojnë gjithashtu lloje të ndryshme të objekteve individuale astronomike që mund të gjenden në qiell. Midis të gjitha këtyre objekteve astronomike gjeni kuazari. Isshtë objekti astronomik i konsideruar nga shkencëtarët ekspertë si një nga yjet më të ndritshëm që ekziston në univers. Bëhet fjalë për Roger Birds që gjen hapësirë ​​shumë larg dhe arrin të lëshojë sasi të mëdha energjie përmes rrezatimit të ngjashëm për të prodhuar yjet.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që ju duhet të dini në lidhje me kuazarin, karakteristikat dhe rëndësinë e tij.

tipare kryesore

kuazari në univers

Kuazarët janë trupa qiellorë të mundësuar nga vrima të zeza supermasive (miliarda herë më të mëdha se dielli ynë). Ata shkëlqejnë aq shumë sa që verbuan galaktikat antike që i përmbanin dhe çuditërisht ne filluam t'i kuptojmë ato vetëm gjysmë shekulli më parë.

Shkencëtarët besojnë se këto sinjale të forta vijnë nga bërthama galaktike, e cila ka më shumë sesa galaktikën e saj pritëse. Në fakt, kuazaret i gjejmë vetëm në galaktikat me vrima të zeza supermasive (madje as në të gjitha galaktikat e vrimave të zeza). Kur materiali qiellor është shumë afër, ai formon një disk të mbledhjes që nxehet deri në miliona gradë dhe lëshon shumë rrezatim.

Mjedisi magnetik rreth vrimës së zezë shkakton avionët e energjisë formohen në drejtime të kundërta (e ngjashme me atë që ndodh me energjinë e një pulsari, i cili gjithashtu lëshon në dy drejtime të kundërta), të cilat udhëtojnë nëpër hapësirë ​​për miliona vjet. Megjithëse drita nuk mund të shpëtojë nga vrima e zezë dhe pluhuri dhe gazi bien në të, grimcat e tjera përshpejtohen pothuajse në shpejtësinë e dritës për shkak të kësaj magnetizmi.

Tani do të përqendrohemi në karakteristikat e kuazarit:

 • Ushqehet me energjinë e gjeneruar nga takimi i dhunshëm midis materies galaktike
 • Ajo rritet në qendër të një galaktike të re dhe pastaj bëhet një trup qiellor shumë i ndritshëm. Mund të zbulojë madje miliarda vjet dritë.
 • Drita e saj është shkaktuar nga një vrimë e madhe e zezë e vendosur në qendër të Rrugës së Qumështit.
 • Lënda e gaztë përreth saj arriti të arrijë temperatura jashtëzakonisht të larta. Kishte shumë fërkime dhe turbulenca në të.
 • Ata kanë nivele të larta rrezatimi.
 • Ata janë miliona herë më të ndritshëm se yjet.

Historia e kuazarit

kuazari

Ne duhet të kthehemi në vitet 1930, kur Karl Jansky (një nga pionierët e radio-astronomisë moderne) zbuloi se shqetësimet statike në linjat telefonike në Atlantik erdhën, pak a shumë, nga Rruga e Qumështit. Në vitet 1950, astronomët tashmë ishin duke përdorur radio teleskopët për të skanuar qiellin dhe duke përdorur zbulimet e tyre për t'i krahasuar ato me imazhet e qiellit.

Prandaj, ata zbuluan se disa burime më të vogla të emetimit nuk kishin burime ekuivalente të emetimit në intervalin e dritës së dukshme. Me fjalë të tjera, ata gjetën burimin e emetimit të radios në sinjalin e radios, por nuk gjetën një yll ose ndonjë gjë që duket se emeton këtë energji në imazhin e qiellit. Astronomët i quajnë këto objekte "burime të energjisë pa tela për pamje" ose "kuazarë". Pas viteve të hulumtimit (dhe madje mund të jetë e mundur të sqarohet mundësia që ato të jenë një lloj emetimi nga një civilizim i huaj), njerëzit kanë zbuluar se ato në të vërtetë janë grimca që përshpejtohen afër shpejtësisë së dritës.

Isshtë një burim energjie që është përgjegjës për rrezatimin e një sasie të madhe drite, është një vrimë e zezë jashtëzakonisht masive dhe një furrë me gaz të ndezur.

Karakteristikat e kuazarit

çfarë janë kuazarët

Kuazari ka një ndryshim të konsiderueshëm të kuq dhe ato janë larg tokës. Megjithëse ato duken të zbehta kur shikohen përmes një teleskopi, ato janë larg njëra-tjetrës, duke i bërë ato objektet më të ndriçuara në univers. Ata mund të ndryshojnë shkëlqimin e tyre në periudha të ndryshme kohore. Disa prej tyre gjithashtu mund të ndryshojnë shkëlqimin në muaj, javë, ditë ose orë. Gjerësia e një kuazari që ndryshon në një shkallë kohore prej disa javësh nuk mund të kalojë disa javë dritë.

Kuazari gjithashtu ka shumë nga të njëjtat karakteristika si galaktikat aktive.Rrezatimi nuk është rrezatim termik dhe është vërejtur përmes avionëve dhe lobeve (si galaktikat radio). Kuazaret mund të vërehen në shumë rajone të spektrit elektromagnetik, si p.sh. radio frekuenca, infra të kuqe, drita e dukshme, ultraviolet, rrezet X dhe madje rrezet gama. Shumica e tyre janë më të ndritshëm në kornizën e referencës me ngjyra ultravjollcë pranë vijës së emetimit të hidrogjenit 1216Å Lyman-alfa, por për shkak të zhvendosjes së tyre të kuqe, vendi i vërejtur i dritës në infra të kuqe afër arrin 9000 XNUMX.

Rëndësia e zbulimit dhe studimit të kuazarit është se shkencëtarët mund ta përdorin atë për të gjetur informacione të rëndësishme se si të krijojnë vrimën e parë të zezë supermasive dhe galaktikën e saj.

Ku gjenden ato?

Shumica e kuazareve që gjejmë janë miliarda vite drite nga ne. Meqenëse edhe nëse udhëton me shpejtësinë e dritës, këto rrezatime zgjasin shumë për t’u përhapur. Studimi i këtyre objekteve është në të vërtetë i njëjtë me përdorimin e një makine kohe, kështu që ne mund të shohim trupa qiellorë mijëra vjet më parë, ashtu si kur drita iku nga atje. Miliona vjet. Nga më shumë se 2.000 kuazarë të njohur, shumica ekzistonin në fazat e hershme të galaktikave të tyre. Rruga e Qumështit mund të jetë festuar në ditët e para dhe që atëherë ka qëndruar e heshtur.

Kuazarët lëshojnë deri në një trilion volt energji, duke tejkaluar të gjithë dritën e mbledhur nga të gjithë yjet në Rrugën e Qumështit. Ato janë objektet më të ndritshme në univers dhe fuqia e tij shkëlqyese është 10 deri 100.000 herë më e madhe se Rruga e Qumështit. Ata nuk janë objektet e vetme me këto karakteristika, në fakt ato janë pjesë e një grupi trupash qiellorë të quajtur bërthama aktive galaktike, që përfshin gjithashtu galaktikat dhe trupat qiellorë të Seifert.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth kuazarit dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.