Kalendari mesjetar

kalendar mesjetar

Kalendari është një nga provat e konceptit të kohës shoqërore. Duke e analizuar atë, ne mund të marrim informacione në lidhje me karakteristikat e tjera të shoqërisë. Raporti midis besimeve popullore dhe besimeve të krishtera, struktura shoqërore, konceptet e jetës njerëzore, etj. Ato janë pasqyruar në një kalendar artistik ose letrar që tregon këto karakteristika, si dhe shprehje verbale që ne i quajmë fjalë të urta. Sot do të flasim kalendar mesjetar.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini rreth historisë, rëndësisë dhe mënyrës se si mund ta shihni kalendarin mesjetar.

Historia e kalendarit mesjetar

origjina e muajve

Gjatë Mesjetës, kalendarët e përdorur në dokumentet mesjetare në vendet e krishtera të Gadishullit Iberik ishin të ndryshëm nga kalendarët që ne përdorim sot. Në një dorë, kalendari shënohet kryesisht nga epoka spanjolle, edhe pse së shpejti do të shohim modele të tjera. Nga ana tjetër, data dhe dita e muajit ndjekin kalendarin romak dhe koha e ditës ndjek kohën normale të përdorur në manastir.

Kjo metodë takimi duket se është përdorur në Gadishullin Iberik që nga shekulli i XNUMX-të dhe u promovua gjerësisht në Visigothët dhe Mesjetën e Lartë. Në përgjithësi origjina e tij besohet se i referohet hispanikëve të cilët u vendosën nga romakët. Sipas këtij këndvështrimi, ajo ka ndodhur në vitin 38 para Krishtit, domethënë në 716 kur u themelua qyteti i Romës, megjithëse e dimë që nuk ishte ashtu. Ndodhi me të vërtetë deri në fund të luftërave Kantabriase në 19 para Krishtit.

Prandaj, nëse kemi një dokument të datuar sipas epokës Hispanike, duhet të zbresim 38 vjet dhe do të marrim vitin që korrespondon me kalendarin aktual. Për shembull, nëse një dokument është i datuar në ishte 1045, atëherë për të llogaritur vitin sipas kalendarit tonë: 1045 - 38 = 1007, domethënë, korrespondon me vitin 1007 të kalendarit tonë.

Ishte i krishterë

Unë isha hispanike

Në vitin 532, murgu Dionisi i Vogël llogariti datën në të cilën do të kishte lindur Jezu Krishti: 25 Dhjetor 752 pas themelimit të Romës. Si rezultat i kësaj ngjarje të jashtëzakonshme, u vërtetua që pas 31 Dhjetorit 752, nga themelimi i Romës, u pasua nga 1 Janari, viti 1 i epokës së krishterë. Deri më sot, llogaritja e saktë që Dionisi përdori për të arritur në këtë përfundim të kalendarit është e panjohur. Në fund ajo përfundoi duke qenë e gabuar midis një diference prej 4-7 vjet. Sidoqoftë, që nga shtjellimi i tij, ai ka shërbyer për të numëruar vitet tona.

Unë gjithashtu duhet të kem parasysh se një vit 0 nuk ishte menduar. Thenshtë atëherë kur ata filluan të përdorin shkurtesën AD që do të thoshte anno domini ose viti i Zotit. Ka disa mënyra për të përdorur datimin e epokës së krishterë në varësi të ditës që është zgjedhur për vitin që do të fillojë. Le të shohim cilat janë llojet e ndryshme që ekzistojnë:

 • Viti i rrethprerjes: viti fillon më 1 janar dhe është mënyra që ne aktualisht përdorim. Ajo u përdor gjithashtu për të filluar vitin civil romak. Shtë një lloj viti i përdorur nga mbretërit Merovingian në shekullin e XNUMX-të. I tillë ishte pasoja që mund të përhapet në pjesën tjetër të Evropës nga shekulli i XNUMX-të. Mbërritja në Spanjë dhe statusi i saj zyrtar filluan në shekullin e XNUMX-të.
 • Viti i Mishërimit: këtu viti fillon me 25 Mars, kur Virgjëresha Mari konceptoi Jezusin, domethënë nëntë muaj para lindjes së Krishtit.

Viti i Mishërimit mund të datohet në dy mënyra të ndryshme. Nga njëra anë, kemi llogaritjen Pisan që përdoret në Pisa dhe Siena midis qyteteve të tjera në Toskana Italiane. Për të qenë në gjendje të kaloni në një kalendar tjetër, do të jetë e mjaftueshme të hiqni një vit nga data nëse është midis 25 Marsit dhe 31 Dhjetorit dhe mbetet i njëjtë për sa kohë që është në intervalin tjetër.

Nga ana tjetër kemi llogaria fiorentine. Viti fillon këtu në 25 Mars, por pasi Virgjëresha Mari konceptoi Jezu Krishtin. Atëherë nëse data e Firences është midis 1 janarit dhe 24 marsit, duhet të shtohet një vit për ta transferuar atë në llogaritjen tonë. Nëse data e Firences është midis 25 Mars dhe 31 Dhjetor, ajo mbetet e njëjtë. Wasshtë përdorur në Kurorën e Aragonës deri në mbretërimin e Pedro IV.

Kalendari mesjetar: vitet e tjera

tiparet e kalendarit mesjetar

Ka lloje të tjerë të viteve brenda kalendarit mesjetar. Le të shohim se cilat janë ato:

 • Viti i lindjes së Krishtit: viti fillon në ditën e lindjes së Krishtit që ishte 25 dhjetori. Wasshtë përdorur kryesisht në shtetet italiane dhe në vendet e tjera të shekullit të 1350-të. Ai u krijua si oficer në Aragon në 25. Në këtë rast, nëse data do të ishte midis 31 dhjetorit dhe XNUMX dhjetorit, një vit do të duhej të hiqej nga ajo datë. Ditët e tjera përkojnë.
 • Viti i ringjalljes: është lloji i fundit i vitit që ekziston brenda kalendarit mesjetar. Theshtë më e komplikuara për tu transferuar në kalendarin tonë pasi e diela e Pashkëve nuk ka një ditë fikse. Varet nga kalendari hënor dhe kur vendoset kremtimi i Javës së Shenjtë.

Muaj të vitit

Nga kalendari mesjetar janë nxjerrë muajt e vitit të gjetur në dokumentet e datuara në Mesjetën e lartë. Nëse në kalendarin romak pas reformës Juliane që e ndan vitin në 12 muaj, siç e njohim sot. Le të shohim cilat janë muajt e kalendarit mesjetar:

 • Janar: emri i saj vjen nga fjala derë dhe lidhet me Zotin Janus. Kjo sepse është muaji që çon vitin.
 • Shkurt: ato vijnë nga emri februa që do të thotë festa të pastrimit. Duhet të kemi parasysh se në kalendarin Julian të gjitha vitet që ndahen me 4 ishin hapa të shpejtë, ndërsa në tonën është çdo 4 vjet.
 • Marsh: Isshtë një muaj kushtuar Zotit të Luftës.
 • Prill: emri i origjinës është i pasigurt.
 • Mund: emri mund të vijë nga perëndesha romake Maia, festa e së cilës romakët festuan gjatë atij muaji.
 • Qershor: emri i muajit vjen nga themeluesi i republikës Romake.
 • Julio: është një emër për nder të Julius Caesar që askush nuk e thau këtë muaj.
 • Gusht: 3030 30 është referuar në mënyrë aktive si Sextilis, por nga viti 8 para erës së re aroma e Perandorit Augustus u quajt augustus.
 • Shtator: Quhet kështu sepse është muaji i shtatë që nga marsi
 • Tetor: Më parë ishte muaji i tetë që nga marsi.
 • Nëntori: Më parë muaji i nëntë që nga marsi
 • Dhjetor: Më parë muaji i dhjetë që nga marsi

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth kalendarit mesjetar dhe historisë së tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.