Kafshët në rrezik zhdukjeje në Madrid

Kafshët në rrezik zhdukjeje në Madrid

Zbulimi i një ekzemplari të Faunës së Mbrojtur të Komunitetit të Madridit është si të hasësh një xhevahir të bukur natyror. Brenda kufijve të Komunitetit të Madridit ka dymbëdhjetë ekosisteme të ndryshme, secili i mbushur me diversitet të bollshëm biologjik. Në këtë rast, ne fokusohemi në Faunën e Mbrojtur të Komunitetit të Madridit, pasi ajo shërben si një dëshmi e këtij biodiversiteti të dukshëm, duke i dhënë kështu një vlerë të madhe si faunës, ashtu edhe përpjekjeve për ruajtjen e saj. Dhe janë të shumtë kafshë në rrezik zhdukjeje në Madrid.

Prandaj, ne do t'ju tregojmë se cilat janë kafshët kryesore në rrezik zhdukjeje në Madrid dhe në çfarë gjendje është secila prej tyre.

Kafshët në rrezik zhdukjeje në Madrid

Gjitarët

Desman iberik

Desman iberik

Desman Iberik, i njohur shkencërisht si Galemys pyrenaicus, është një specie që mund të gjendet në Gadishullin Iberik. I përket kategorisë së kafshë të rrezikuara. Brenda familjes Talpidae, e cila përfshin nishane dhe goferë, banon një gjitar i vogël që ka emërtimin e Rrezikuar në Komunitetin e Madridit dhe të Vulnerabël në Katalogun Kombëtar. Kjo specie e veçantë lulëzon në habitatet ujore, veçanërisht në burimet e lumenjve të karakterizuar nga ujëra të pacenuar dhe me rrjedhje të përhershme. Ushqimi i këtij gjitari të vogël përbëhet kryesisht nga jovertebrorë ujorë, veçanërisht nga mizat e kadisë.

Rrëqebulli iberik

Rrëqebulli iberik, i njohur shkencërisht si Lynx pardina, është një simbol i një specieje të rrezikuar që ka qenë objekt i përpjekjeve të rëndësishme për ruajtje, duke rezultuar në një trajektore premtuese për mbijetesën e tij dhe potencialin për brezat e ardhshëm të rrëqebullit. Në një hark kohor prej vetëm dy dekadash, popullsia ka përjetuar një rritje i dukshëm nga vetëm 90 individë në vitin 2002 në pothuajse 1.400 sot.

Lundërz evropiane

Lundërza evropiane, e njohur shkencërisht si Lutra lutra, është i vetmi anëtar i familjes së mustelidëve që gjendet në Evropë. Brenda Komunitetit të Madridit, kjo specie klasifikohet si e rrezikuar dhe përfshihet në LESRPE në nivel kombëtar. Vitet e fundit, popullsia e saj ka shfaqur një tendencë premtuese. Fillimisht, Kishte vetëm 25 individë të kufizuar në pellgjet e sipërme të lumenjve Jarama dhe Lozoya.. Megjithatë, tani ata kanë arritur të zgjerojnë shpërndarjen e tyre në të gjithë Komunitetin e Madridit, duke përfshirë lumenjtë si Guadarrama dhe Manzanares.

Shpend

El Ndryshimet klimatike prekin zogjtë shtegtarë dhe ka një rëndësi të madhe për ruajtjen e tij.

Shqiponja Perandorake Iberike

Shqiponja Perandorake Iberike

Gadishulli Iberik është shtëpia e Aquila adalberti, një zog grabitqar i njohur zakonisht si shqiponja perandorake iberike. Kjo krijesë madhështore, e konsideruar si një nga zogjtë më ikonë dhe më të rrezikuar të Evropës, zë një vend të veçantë në disa katalogë dhe konventa rajonale, kombëtare dhe ndërkombëtare, duke përfshirë Direktivën e Zogjve, Konventën e Bernës, Konventat e Bonit dhe CITES. Komuniteti i Madridit ka dëshmuar një rritje të konsiderueshme në numrin e çifteve të shqiponjave të regjistruara, duke u rritur nga 32 në 2009 në 83 mbresëlënëse në fillim të 2023. Në të gjithë Gadishullin Iberik, Aktualisht janë 841 çifte shqiponjash të dokumentuara në vitin 2023.

Shqiponja e Bonellit

Shqiponja e Bonellit, e njohur shkencërisht si Hieraetus fasciatus, është një zog grabitqar madhështor. Është një specie e shquar e rrëmbyesit që jeton në rajonin e Mesdheut. Ky zog mbresëlënës i përket familjes Accipitridae dhe ka karakteristika të ndryshme fizike.

shkaba egjiptiane

Shkaba egjiptiane, e njohur shkencërisht si Neophron percnopterus, është një zog grabitqar që pastron dhe mund të vërehet në pjesë të ndryshme të Spanjës. Me tiparet e tij të mrekullueshme, të cilat përfshijnë pupla kryesisht të bardha, një kokë pa pupla dhe një sqep të verdhë të lakuar, Kjo shkaba ka një pamje unike dhe lehtësisht të dallueshme.

Shkaba e Zezë

Aegypus monachus, i njohur zakonisht si shkaba e zezë, gjendet në zona të caktuara të Spanjës dhe është një zog i mrekullueshëm grabitqar. Me pendët e saj të errëta dhe kokën me pupla, kjo shkaba shquhet si një nga speciet më të mëdha në Evropë.

Lejleku i Zi

Në Spanjë mund të gjeni lejlekun e zi, një lloj shpendi shtegtar që jeton në zona të ndryshme. Ky zog i këndshëm shquhet për përmasat e tij mbresëlënëse, me një gjerësia e krahëve që mund të kalojë 2 metra. Ndryshe nga lejleku i bardhë, lejleku i zi ka kryesisht pupla të zeza, të zbukuruara me njolla të bardha në bark dhe në krahë.

këlysh i vogël

Sokoli më i vogël, i quajtur shkencërisht Falco naumanni, është një lloj skifteri i vogël që mund të vërehet në pjesë të ndryshme të Spanjës. Karakteristikat e tij dalluese përfshijnë shtatin e tij të vogël dhe ngjyrën e tij kryesisht kafe dhe gri me pupla, të stolisur me shenja gështenjë në gjoks.

Reptiles

Breshka evropiane e Galapagos

Breshka evropiane e Galapagos, e njohur gjithashtu si breshka e lumit evropian, është një specie breshkash ujore që përballet me një kërcënim të afërt të zhdukjes në Komunitetin e Madridit. Në përpjekje për të mbrojtur këtë krijesë të jashtëzakonshme, Katalogu Kombëtar ka ndërmarrë një veprim vendimtar duke e përmirësuar statusin e tij të mbrojtjes në të pambrojtur përmes Urdhrit TED/339/2023, të lëshuar më 30 mars. I njohur për karakteristikat e tij unike fizike dhe aftësinë e dukshme për të lulëzuar në habitatet ujore, Kjo breshkë është një dëshmi e mrekullive të përshtatjes.

gjarpër lope

Gjarpri perëndimor i lopës, i njohur gjithashtu si Macroprotodon brevis, është një gjarpër me përmasa mesatare, me gjatësi rreth 60 deri në 90 centimetra. Trupi i tij është i hollë dhe i zgjatur, i zbukuruar me luspa të buta dhe me shkëlqim në tonet kafe ose gri. Një tipar dallues i këtij gjarpri është prania e një shenjeje të errët si "pushkëlli" e vendosur në pjesën e pasme të kokës së saj.

Amfibët

triton alpin

triton alpin

Mesotriton alpestris, i njohur zakonisht si tritoni alpin, është një lloj tritoni që jeton në pjesë të ndryshme të Evropës. Ajo mund të gjendet në Spanjë, megjithëse prania e saj në Komunitetin e Madridit është e kufizuar në një zonë të vogël brenda Masivit Peñalara. Kjo shpërndarje e kufizuar është ndoshta rezultat i një prezantimi që u zhvillua në fillim të shekullit të 20-të.

Bretkocë pemësh evropiane

Bretkosa evropiane e pemëve, e njohur gjithashtu si bretkosa San Antonio ose Rana de San Antón, është një bretkocë e vogël deri në mesatare, e cila Është rreth 2 deri në 3 centimetra e gjatë. Hyla molleri më parë besohej të ishte një nëngrup i Hyla arborea, por studimet e fundit filogjenike kanë zbuluar se speciet pak më të vogla të gjetura në Gadishullin Iberik është në të vërtetë Hyla molleri.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për kafshët në rrezik zhdukjeje në Madrid dhe statusin e tyre aktual.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.