Pse kafshët mund të parashikojnë tërmetet?

dërgoni zogj duke fluturuar

Ka ndryshime delikate para tërmeteve që shumë kafshë mund të perceptojnë. Trueshtë e vërtetë që ka edhe histori në lidhje me gjarpërinjtë që largohen nga strofkat e tyre, qentë që lehin tepër, ose zogjtë që fluturojnë ditë ose edhe javë para se të ndodhin. Në këto raste është më e diskutueshme që ndodhin këto sjellje. Por e vërteta është se shumë kafshë janë të afta të zbulojnë tërmetet, momente para se të ndodhin.

Kur ndodh një tërmet, dridhjet kalojnë nëpër tokë në një nivel që ne nuk mund ta perceptojmë me vetëdije. Sidoqoftë, ky lloj vibracioni, ato primare, udhëtojnë dy herë më shpejt se ato dytësore, të cilat shkaktojnë të gjitha dëmet. Disa kafshë, për të cilat janë të afta, duhet të zbulojnë dridhjet primare para se të mbërrijnë ato dytësore. Ky interval kohor, prej të paktën dy minutash, u jep atyre mundësinë për të reaguar para se të arrijë zhurma e madhe.

Provat shkencore

zhabë me ngjyra të ndryshme

Një studim nga Universiteti i Hapur në Mbretërinë e Bashkuar gjeti prova. Tensionet që krijohen gjatë gjithë vitit Linjat e defektit të tërmetit lëshojnë grimca të ngarkuara elektrike. Këto transmetohen nga shkëmbinjtë, duke prodhuar ndryshime kimike në ujërat nëntokësore. Në këtë rast, po mund të kuptohet që kalamajtë papritmas u larguan nga pellgjet e tyre ditë më parë. Një shembull i mirë i kësaj do të ishte tërmeti në L'Aquila në 2009, Itali. Pellgu ku u gjetën zhabat ndodhej 74 km larg epiqendrës së tërmetit. Tërmeti ishte 6,3 në shkallën Rihter, dhe shkaktoi dëme të mëdha, në mesin e shumë shtëpive të shkatërruara plotësisht.

Supozime të tjera që mund t'i atribuohen me analogji asaj që është përshkruar janë sjellja e zogjve dhe lakuriqëve të natës. Possibleshtë e mundur që ngarkesat pozitive ndikojnë në fushat elektromagnetike që shkopinjtë dhe zogjtë përdorin për t'u orientuar. Por nuk ka asnjë lidhje të drejtpërdrejtë që është vërtetuar akoma. Kështu që tani për tani, më të besueshmet mbeten vibrimet kryesore që shumë kafshë mund të perceptojnë. Kjo është arsyeja shkencore pse ata mund të reagojnë para se të goditet tërmeti i fortë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.