Kafshët e shkretëtirës së Saharasë

deve saharane

Shkretëtira e Saharasë mbulon një pjesë të konsiderueshme të Afrikës së Veriut dhe mban titullin e shkretëtirës më të madhe në Tokë. Sipërfaqja e madhe e saj është e krahasueshme me atë të vendeve të mëdha si Kina dhe Shtetet e Bashkuara. Për sa i përket klimës, shkretëtira e Saharasë karakterizohet nga thatësia dhe luhatjet e ndjeshme të temperaturës. Temperaturat përvëluese të ditës mund të arrijnë deri në 54°C, ndërsa netët janë të ftohta. Pavarësisht këtyre rrethanave, kafshët e shkretëtirës së Saharasë Ata janë përshtatur me këto kushte ekstreme.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se cilat kafshë mund të gjeni në shkretëtirën e Saharasë dhe si jetojnë ato.

Kafshët e shkretëtirës së Saharasë

Shfaqjet e shpeshta të erërave verilindore rezultojnë në shfaqjen e shpeshtë të stuhive intensive të rërës dhe madje edhe tornadove. Edhe pse reshjet janë të rralla, kur ndodhin, ato janë të rrëmbyeshme. Këto karakteristika unike kontribuojnë në klimën ekstreme të Saharasë dhe e bëjnë mbijetesën në shkretëtirë një sfidë. Megjithatë, kafshët e shkretëtirës kanë zhvilluar disa përshtatje që i lejojnë ata të lulëzojnë në këtë mjedis të ashpër. Disa nga këto përshtatje përfshijnë mungesën e gjëndrave të djersës, aftësinë për të prodhuar urinë shumë të koncentruar, një shtresë që siguron izolim termik, rezistencë ndaj dehidrimit dhe sjellje gjatë natës, ndër të tjera.

Dhelpra e shkretëtirës

kafshët e shkretëtirës së Saharasë

Një nga banorët e shkretëtirës së Saharasë është fenek, i njohur edhe si dhelpra e shkretëtirës (Vulpes zerda). Kjo specie e veçantë e dhelprës gjendet në mesin e më i vogli që ekziston dhe shfaq sjellje mishngrënëse gjatë natës.

Madhësia e jashtëzakonshme e veshëve të tyre jo vetëm që ndihmon për të ftohur dhe ajrosur trupin e tyre në mjedisin e ashpër të shkretëtirës, ​​por gjithashtu përmirëson aftësinë e tyre për të gjetur ushqimin në distanca të mëdha, duke përfshirë gjahun e fshehur nën rërë.

akrep i verdhë

Akrepi i verdhë, i cili banon në Sahara, i njohur shkencërisht si Leiurus quinquestriatus, është një nga speciet më helmuese të akrepit që ekziston. Helmi i tij, një përzierje e fuqishme e komponimeve neurotoksike, ka aftësinë të jetë fatale. jo vetëm për gjahun e tyre të vogël, por edhe për krijesat më të mëdha, duke përfshirë njerëzit.

Gazela Dorcas

Lloji barngrënës i njohur si gazela e zakonshme ose dorcas (Gazella dorcas) ushqehet me një dietë të bimëve në shkretëtirën e Saharasë. Përshtatshmëria e tyre e jashtëzakonshme i lejon ata të lulëzojnë në savanat afrikane dhe në këtë peizazh të thatë. Këto krijesa kanë aftësinë për të mbajtur veten për periudha të gjata pa konsumuar drejtpërdrejt ujë, pasi marrin hidratimin e nevojshëm nga bimët që konsumojnë. Rrjedhimisht, ndërsa udhëtojnë në shkretëtirë, këto kafshë që banojnë në Sahara priren të qëndrojnë shumë afër rajoneve me bimësi.

Cheetah Saharan

Gatopardi i Afrikës veriperëndimore, i njohur gjithashtu si gatopardi Sahara (Acinonyx jubatus hecki), është një specie ikonike që jeton në shkretëtirën e Saharasë. Për fat të keq, kjo nëngrup cheetah aktualisht po përballet me një situatë të tmerrshme, në prag të zhdukjes. Me vetëm 250 individë që mbeten në habitatin e tyre natyror, Cheeta Sahariane përballet me rrezikun më të madh që paraqet gjuetia dhe tregtia e paligjshme.

nepërkë rëre

Nepërka e rërës, e njohur shkencërisht si Cerastes cerastes ose nepërkë me brirë shkretëtirë, ka brirë të veçantë në qepallat e saj që e bëjnë atë lehtësisht të identifikueshme. Pavarësisht kësaj, aftësia e tij për t'u përzier në mënyrë të përkryer me rërën e shkretëtirës Ngjyrat e tij mimetike e bëjnë tepër të vështirë për t'u zbuluar. Për sa i përket sjelljes së gjuetisë, kjo specie përdor një strategji magjepsëse duke imituar lëvizjen e një krimbi me majën e bishtit, duke joshur gjahun që nuk dyshon sikur të ishin zogj.

struc me qafë të kuqe

Struci Saharian, i njohur gjithashtu si Struthio camelus camelus, ka karakteristika dalluese që e dallojnë atë nga speciet e tjera të strucit. Fizika e tij e fortë dhe e fortë e lejon atë t'i rezistojë kushteve të thata dhe mungesës së ujit. Përveç kësaj, shfaq shpejtësi të jashtëzakonshme dhe ka këmbë dhe qafë në ngjyrë rozë të kuqërremtë. Ashtu si homologët e tij, kjo specie e veçantë e strucit ndjek një dietë barngrënëse.

Deve arabe

nxehtësia e shkretëtirës së Saharasë

Shkretëtira e Saharasë është shtëpia e llojeve të ndryshme të deveve, ndër të cilat spikat dromedaria ose deveja arabe (Camelus dromedarius). Kjo specie e veçantë dallohet nga gunga e saj e vetmuar dhe ka qerpikë të gjatë e të hollë që i mbrojnë sytë nga rëra gërryese. Përveç kësaj, Ka gjunjë dhe kavilje me kallo që e izolojnë atë nga temperaturat ekstreme të dyshemesë së shkretëtirës, ndërkohë që shfaq rezistencë të dukshme ndaj dehidrimit.

Shtesa

Addax nasomaculatus, një lloj antilope, Ajo ka evoluar për të mbijetuar në kushtet e thata të shkretëtirës duke konsumuar jetë të kufizuar dhe të shpërndarë bimore. Këto krijesa sociale janë më aktive gjatë orëve të hershme të mëngjesit dhe pasdites, kur temperaturat përvëluese të shkretëtirës fillojnë të ulen.

hardhuca e monitorit të shkretëtirës

biodiversiteti i shkretëtirës

Monitori i shkretëtirës, ​​i njohur shkencërisht si Varanus griseus, është një zvarranik me një dietë mishngrënëse që përfshin krijesa vertebrore dhe jovertebrore. Si një krijesë gjakftohtë, varet nga bërja e diellit për të rritur temperaturën e trupit tuaj. Megjithatë, për t'u mbrojtur nga nxehtësia e ashpër e shkretëtirës, ​​këta monitorë tërhiqen në strofkat e tyre në mes të ditës.

Gerbil egjiptian

Për të përfunduar analizën tonë të mbretërisë së kafshëve të Saharasë, nuk duhet të anashkalojmë gerbilin egjiptian, i njohur zakonisht si miu piramidal (Jaculus jaculus). Ky brejtës i vogël ka prirje për natën dhe jeton kryesisht në një dietë barngrënëse, megjithëse herë pas here kënaqet me vezët e shpendëve. Karakteristikat e tyre dalluese fizike Ato përfshijnë sy dukshëm të mëdhenj që u japin atyre vizion të patëmetë natën, si dhe veshët që funksionojnë si një mekanizëm termorregullues duke përmirësuar aftësitë tuaja të dëgjimit.

Siç mund ta shihni, pavarësisht rrethanave dhe kushteve ekstreme të ekosistemit të shkretëtirës, ​​ka shumë kafshë që përshtaten me këto kushte. Të gjitha këto kafshë luftojnë për mbijetesë çdo ditë dhe, megjithëse ndonjëherë do të jetë shumë e vështirë për ta, ata kanë mjete për të mbijetuar.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për kafshët e shkretëtirës së Saharasë dhe karakteristikat e tyre.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.