Cabañuelas

Cabanuelas

Sot do të flasim për një metodë të parashikimit meteorologjik të përdorur gjerësisht në zonat rurale dhe që po bëhet gjithnjë e më e rëndësishme. Bëhet fjalë për kabañuelas. Për njerëzit që janë rritur në qytet, ky koncept është më i panjohur. Sidoqoftë, për ata që jetojnë ose kanë jetuar në vend, është një fjalë e përdorur gjerësisht në muajin e parë të vitit. Dhe është se është një grup metodash që ndihmojnë në parashikimin meteorologjik të vitit.

Cabañuelas vazhdojnë të përdoren sot dhe po bëhen gjithnjë e më të suksesshme. A doni të dini se si janë formuluar ato dhe cili është parashikimi për këtë vit 2018?

Origjina e kabañuelas

gjithnjë e më shumë cabañuelas të caktuara

Cabañuelas përdoren në Spanjën Jugore dhe Amerikën. Origjina e saj vjen nga Babilonia e lashtë. Qytetërimi meksikan po e përvetësonte këtë njohuri përmes majanëve. Të dy kalendarët përbëhen nga 18 muaj dhe 20 ditë. Gjatë 18 ditëve të para të janarit, parashikohen muajt e vitit dhe dy ditët e mbetura për fenomenet e tjera. 19 Janari përdoret për të parashikuar solsticin veror dhe 20 për dimrin.

Ka qenë e mundur të verifikohet një marrëdhënie midis kabanëve dhe ditës së parë të gushtit. Nga këto ditë mund të njohim fenomenet klimatike që do të ndodhin gjatë gjithë vitit. Jo të gjitha vendet ku mbahen kabauela ndjekin muajin gusht si një shembull. Në Amerikën e Jugut, për shembull, ata përdorin muajin Janar për të parashikuar motin. Nga ana tjetër, hindusët përdorin muajt e mesit të dimrit.

Karakteristikat dhe mënyra e parashikimit

parashikimi i motit me këtë metodë

Metoda e përdorur për të bërë një llogaritje pak a shumë korrekte mund të jetë mjaft komplekse. Duhet të keni durim të mjaftueshëm dhe një kujtesë të mirë nëse doni ta bëni në mënyrë korrekte.

Ne fillojmë duke shpjeguar cabañuelas të idës. Bëhet fjalë për vlerësimin e 12 ditëve të para të vitit. Ata supozohet të na tregojnë klimën që do të kemi në dymbëdhjetë muajt e vitit. Kjo është, 1 janari nuk do të tregojë kohën e janarit, XNUMX janarin, etj.

Nga ana tjetër, ata janë cabañuelas mbrapa. Këto zhvillohen nga 13 janari. Ato përdoren për të parashikuar motin e muajve në rend zbritës. Kjo është, 13 janari do të ishte koha në dhjetor, 15 janar në tetor, etj. Nga data 25 deri më 30 janar, do të flasim për ekuivalentin e motit për çdo dy muaj. Kjo është, 25 janari përfaqëson muajt janar dhe shkurt, 26 është ekuivalent me muajt mars dhe prill, etj.

Më pas merret më 31 janar dhe ndahet në interval dy orësh në rend zbritës. Nga 12 në 2 është muaji dhjetor, nga 2 në 4 muaji nëntor, etj.

Pasi muaji janar të ketë kaluar plotësisht, klima e secilit prej hapave të ndërmarrë merret dhe bëhet një mesatare. Ky rezultat do të tregojë motin e muajit në fjalë që duam. Për shembull, për të parashikuar motin për shkurt, do të ishte e nevojshme të merret parasysh moti në 2 janar + moti në 23 janar + moti në 25 janar + moti në 31 janar midis 8 dhe 10 natës .

Cabañuelas në gusht

Gusht Cabañuelas

Shumë do ta konsiderojnë këtë metodë mjaft të komplikuar. Për më tepër, nuk ka një ashpërsi shkencore, pasi koha e janarit ose gushtit nuk ka asnjë lidhje me pjesën tjetër të vitit. Ne po flasim për traditat popullore që janë bërë që nga popujt e lashtë. Kur meteorologjia nuk dihej ose vështirë se ishte avancuar në të, cabañuelas ishte një metodë e mirë për të parashikuar motin.

Shtë një metodë interesante për të bërë dhe më pas të kontrolloni, gjatë gjithë vitit, shkallën e suksesit që keni. Ka edhe kabauela në gusht. Metoda është e njëjtë, por është bërë në gusht për të parashikuar vitin pasardhës. Ato bazohen në kalendarin e Zaragozës. Ato ndahen në dy periudha, nga 1 deri në 13 gusht në fenomenet që do të ndodhin në dy javët e para nga janari në dhjetor dhe nga 13 deri në 24 gusht, çfarë do të ndodhë në gjysmën e dytë të vitit.

Parashikimi i Cabañuelas për vitin 2018

cabanuelas-2017-2018

Njerëzit të cilët janë të përkushtuar në llogaritjen e motit duke përdorur këtë metodë quhen cabañuelista. Në gusht 2017, një mësues i Dytë dhe Kimi nga Valverde del Camino (Huelva), Juan Manuel de los Santos, shpjegoi parashikimin e tij për vitin 2018.

Cabañuelas parashikoi një vit thatësire ekstreme në 2018 dhe se vështirë se do të kishte ndonjë mundësi shiu gjatë ditëve të para të janarit. Ai paralajmëroi se do të ishte viti më i keq duke folur meteorologjikisht. Ishte një vit total i thatë. Sidoqoftë, gjatë muajve që kemi qenë në vitin 2018, reshjet kanë qenë vërtet të shumta këtë vit. Ata kanë arritur sasi të tilla që Spanja ka arritur të rikuperojë nga 37% të rezervuarëve në 72%. Kjo do të thotë, mesatarja për rezervuarët spanjollë është 72%.

Nga ana tjetër, thirri një ekspert tjetër në kabañuelas Alfonso Cuenca parashikoi rezultate shumë të ndryshme. Për të, 2018 do të ishte një nga reshjet ekstreme të reshjeve. Pra, cili prej tyre ka të drejtë? Deri në çfarë mase janë të vërteta kababuelat? Duhet të kujtojmë se ato janë metoda të vjetra dhe se nuk kanë mbështetje shkencore. Prandaj, saktësia e tij varet nga shumë faktorë.

A janë të vërteta cabañuelas?

Cabañuelas

Në varësi të personit që kryen metodën e parashikimit, do të dalë një rezultat ose një tjetër. Shtë e vërtetë që nëse marrim parashikimin e Alfonso-s, do të ishte e saktë, por nëse zgjedhim Santos-in, jo.

E vërteta është që kabauelas po bëhen gjithnjë e më të rëndësishme sepse sistemet e motit janë më të parashikueshme. Kjo është për shkak të ndryshimit të klimës. Ngrohja globale po rrit frekuencën dhe intensitetin e thatësirave, kështu që nuk është shumë e vështirë të parashikosh që një vit do të jetë i thatë.

Cabañuelas 2016-2017

Për vitin 2016-2017 cabañuelista ynë Alfonso Cuenca e parashikoi këtë shirat do të ishin shumë pak të bollshëm. Vetëm gjatë pranverës dhe sezonit të Pashkëve. Pjesa tjetër e vitit do të ishte shumë e thatë. Në këtë rast, të dy vitet kanë qenë më të ngrohtat dhe më të thatat që nga regjistrimi i reshjeve.

Këtu është kalendari i parashikimit për këto dy vjet:

Cabañuelas 2016-2017

Shpresoj se ju kanë pëlqyer informacionet në lidhje me kabauelat dhe të qëndroni të akorduar për ato të vitit 2019!

Nëse doni të dini se si meteorologët parashikojnë motin, klikoni këtu:

Artikulli i lidhur:
Si janë në gjendje meteorologët të parashikojnë motin në disa vjet?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   PacoR dijo

    Për kur një artikull i homeopatisë?