A ka jetë në re? Po! Edhe nëse duket sikur jo

retë muzg

Ka jetë në rePërtej grimcave të ujit, aerosoleve, kristaleve të akullit ose pluhurit, një ekip nga Shtetet e Bashkuara zbuloi se jeta ekziston në re. Edhe pse dyshohej prej shumë kohësh, tani ka një provë të vërtetë se kjo është kështu falë eksperimentit që ata bënë.

Po, është e mundur që tani e tutje kur të ngremë sytë drejt qiellit dhe të shohim retë, është e pashmangshme të mendojmë se edhe në to ka qenie të gjalla. Por kjo është mënyra se si është, dhe sot ne do të shpjegojmë se si ndodh kjo. Sepse kjo botë vazhdon të ketë surpriza dhe mrekulli, ku dukej se gjithçka ishte zbuluar tashmë.

Kush dhe si e bëri eksperimentin?

Një ekip në Kaliforni, San Diego dhe Institucionin Oqeanografik të Scripps të SHBA, mori pika shiu dhe uji i kristalizuar (akulli) gjatë një fluturimi nëpër re. Në analizën që u bë, ata zbuluan se ato ishin të përbërë përveç grimcave të pluhurit dhe materialeve të tjerë organikë, nga bakteret, sporet e kërpudhave dhe disa mbetje të bimëve. Analiza në të vërtetë ishte një përpjekje për të kuptuar se si ato ndikojnë në formimin e reve.

aeroplani c130

Aeroplan C-130

Analiza është marrë me një avion C-130 përmes reve. Aeroplani kishte një spektrometër në masë të integruar dhe një dhomë akulli. Matjet e mostrave janë marrë "in situ", prandaj është shumë e rëndësishme të përcaktohet se matja është e saktë pa lejuar ndikimin e faktorëve të tjerë.

Si u ngjitën atje?

era e shkretëtirës

Një nga përfundimet që arritën shkencëtarët janë rrymat e erës. Për shembull, stuhitë e rërës që mund të shkaktohen në Azi, ndihmojnë në formimin dhe kristalizimin e pikave të ujit në re. Këto kur ngrihen ato mbajnë grimcat e pluhurit, si e kemi përshkruar, dhe midis tyre sporet e kërpudhave, bakteret, etj. Prandaj, rrjedh se një reshje që bie në Amerikë, mund të transportojë baktere nga Azia.

Anne-Marine Schmoltner i Fondacioni Kombëtar i Shkencës i Amerikës (NFS), të cilët janë ata që financuan projektin, thanë: "tani është zbuluar se si jo vetëm pluhuri inorganik, por edhe vetë grimcat biologjike, luajnë një rol vendimtar në formimin e reve".

Sigurisht, tani e tutje, kur të shikoni "atje lart", do të shihni më shumë sesa avull uji të kondensuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.