Kjo verë ka qenë e dyta më e nxehta në Spanjë

dielli i nxehtësisë së verës

Dje, e Premte, 22 Shtator, sezoni i verës përfundoi. Agjencia Shtetërore Meteorologjike, Aemet, ka theksuar se ka qenë vera e dytë më e nxehtë në Spanjë. Që kur filluan regjistrimet, vetëm 2003 u prezantua si vera më e nxehtë në vend. Temperaturat mesatare të vendit ishin 25ºC. Edhe pse globalisht, si gjithmonë, të dhënat janë të ndryshme, temperatura mesatare këtë vit ka qenë 24,7ºC. Kjo do të thotë që mesatarja ka qenë 1ºC më e lartë se verërat e mëparshme midis 6 dhe 1981.

Duhet të merret parasysh se vlerat globale janë të ndryshme sepse ato u përkasin rajoneve të ndryshme. Nëse jo, verat e përfshira "në renditje" janë gjithashtu më të ngrohtat në të gjithë globin. Madje ka tejkaluar vlerat e vitit 2015 dhe shumë të lartën e vitit 2016, diçka që thellë brenda, nuk pritej të ndodhte. Pas një vere më të ngrohtë se normale, kjo vjeshtë paraqitet edhe si një nga më të ngrohtat.

Një përmbledhje e mënyrës se si ka reaguar merkuri në termometra

 

termometrat përdoren për të matur temperaturën

Tashmë në fillim, në Qershori, filloi si muaji më i ngrohtë që nga viti 1965. Me një temperaturë mesatare prej 3ºC më të lartë se mesatarja e këtij muaji që nga fillimi i regjistrimeve. Korriku dhe Gushti ishin gjithashtu më të ngrohtë se normalisht, me temperatura përkatësisht 0 dhe 9ºC më të larta se mesatarja.

Në gjysmën jugore të vendit, ka pasur të dhëna për temperaturat. Temperaturat e nxehta të aeroportit të Kordobës me 46ºC ishin më të lartat. 9ºC në aeroportin e Granadës ose 45ºC arritur në Jaén. Ato janë disa nga rekordet rekord, përveç valëve të forta të nxehtësisë, ku disa komuna regjistruan temperatura mbi 7ºC për ditë rresht.

Përkundër kësaj, për sa i përket reshjeve, mund të flasim për një verë "të lagësht". Me reshje mesatare mbi Spanjën e 79 litra për metër katror, ​​është 7% më e lartë se mesatarja ekzistuese.

Ne presim që vjeshta të jetë disi më e lagësht, sepse në bilancin vjetor është më thes sesa mesatarja, 12% më poshtë. Dhe temperaturat, të cilat pritet të jenë ndërmjet 0 dhe 5ºC më të larta se mesatarja.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.