Këmbëngulja e Marsit

Eksplorimi i Marsit

Qenia njerëzore nuk lodhet në kërkimin e jetës në një planet tjetër në sistemin tonë diellor dhe në univers. Marsi është një planet që ka qenë dhe do të jetë gjithmonë objektivi i kërkimit të një planeti për të jetuar. Dhe duhet pritur kur ajo që ne e quajmë planeti i kuq të mbulohej me lumenj dhe oqeane. Tani e kemi robotin të thirrur Këmbëngulja e Marsit i cili është përgjegjës për nxjerrjen e informacionit në lidhje me planetin plotësisht.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini rreth këmbënguljes së Marsit dhe karakteristikave të tij.

Eksploroni planetin Mars

dhomat e këmbënguljes së marsit

Më shumë se 40 vjet eksplorim na kanë dhënë një vështrim më të hollësishëm të evolucionit të peizazhit marsian rreth 3.500 miliardë vjet më parë, por shumë nga misteret e tij janë ende të pazbulueshme. Nga këto të dhëna, ne mund të shohim interesimin e njerëzve për planetin e kuq. Tre misione të dërguara nga tre vende përkojnë në planetin e kuq këtë muaj: Kina, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Shtetet e Bashkuara. Agjencia juaj e hapësirës ka dizajnuar një lloj të ri të aeroplanit skautues të quajtur ruajtja e Marsit. Ai do të jetë përgjegjës për gjetjen e shenjave të jetës së kaluar në tokën marsiane.

Rover u nis në korrik 2020 dhe synon të fluturojë mbi sipërfaqen e Tokës për të paktën një vit Mars, që është afërsisht ekuivalente me 687 ditë Tokë. Ka një sistem kompjuterik me aftësi më të mëdha për përpunimin e të dhënave.

Midis të gjithë instrumenteve, dy pajisje do të luajnë një rol veçanërisht të rëndësishëm në procesin e kërkimit të shenjave të jetës në të kaluarën: i ashtuquajturi SHERLOC do të jetë përgjegjës për zbulimin e mineraleve dhe substancave organike. Detyra e PIXL është të hartojë përbërjen kimike të shkëmbinjve dhe sedimenteve. Këto dy mjete do të analizojnë këto funksione së bashku me një nivel më të madh detajesh sesa çdo Mars Rover deri më tani.

Këmbëngulja e Marsit

këmbëngulja e marsit

Makina do të pastrojë sipërfaqen e planetit të kuq për të kërkuar mostra shkëmbinjsh nga një krater goditje me një diametër prej 45 kilometrash. Krateri ndodhet në Jezero, hemisferën veriore të Marsit, u formua rreth 4 miliard vjet më parë dhe besohet se përmban një liqen. Matja dhe mbledhja e mostrave do të ndihmojë për të eksploruar misteret e strukturës së saj gjeologjike dhe për të kontrolluar nëse shtresa e saj sedimentare mund të përmbajë mikroorganizma fosile. Këmbëngulja e Marsit funksionon së bashku me një helikopter të vogël me emrin Ingenuity, i cili do të ndihmojë për të verifikuar nëse këto automjete mund të fluturojnë në atmosferën e hollë të Marsit.

Një nga këngët që ky robot përfshin është një numër i madh i kamerave që mund të marrin cilësi të imazhit në sipërfaqen e Marsit. Ka shumë më shumë kamera sesa janë përdorur në çdo mision tjetër ndërplanetar. Konkretisht, ne gjetëm 19 kamera që ndodhen në veturë dhe 4 të tjera në pjesët e moduleve të zbritjes dhe uljes. Në këtë mënyrë, ajo arrin të marrë forume të ndryshme për uljen dhe ato janë imazhe që mund të përpunohen për të rritur cilësinë e tyre.

Kamerat e quajtura Mastcam-Z janë të afta të zmadhojnë tekstet shkëmbore deri në një fushë futbolli. Nga ana tjetër, ajo gjithashtu ka kamera SuperCam që ata mund të përdorin një lazer që ndikon në mbetjet e shkëmbinjve dhe rigolitëve. Këto janë shtresa të shkëmbinjve të pemishteve dhe fragmenteve minerale që gjenden në sipërfaqen e planetit të kuq. Objektivi kryesor i këtyre dhomave është të studiojnë përbërjen e avullit që rezulton. Një radar i integruar përdor valë për të qenë në gjendje të eksplorojë tiparet gjeologjike nëntokësore.

Ulja e këmbënguljes së Marsit

Robot marsian

Ulja e këmbënguljes së Marsit mund të ketë disa gabime. Dhe është që një emetim prej më shumë se 6 muajsh do të kulmojë, megjithëse 7 minutat e fundit janë ato vendimtare. Dhomat që korrespondojnë me pjesën e fundit të udhëtimit dhe korrespondojnë me uljen e tij. Roboti lëshoi ​​një alarm radio kur hyri në atmosferën e hollë të Marsit. Problemi është distanca nga planeti në tokë. Dhe është se kur sinjali arrin në laboratorin e vendosur në Los Angeles, fati i robotit është hedhur tashmë.

Roverit i duhej më pak kohë për të zbritur nga atmosfera e Marsit në sipërfaqen e planetit. Howshtë sa kohë duhet që sinjali të arrijë në tokë dhe vlerësohet të jetë rreth 11 minuta. Ky hark kohor është rreth 7 minuta dhe Njihet nga inxhinierët si "7 minutat e terrorit". Whatshtë ajo që bën ndryshimin midis suksesit ose dështimit të misionit eksplorues në planetin Mars.

Rover jo vetëm që mblodhi imazhe mbresëlënëse dhe mostra shkëmbinjsh nga toka marsiane. Përveç kësaj, ai do të përfshijë një rekord që nuk është regjistruar kurrë: tingulli i regjistruar në sipërfaqen e Marsit.

Tingulli i planetit të kuq

Këmbëngulja e Marsit kombinon një palë mikrofona që do të japin regjistrime unike të zërit, duke përfshirë momentet e uljes dhe punën kërkimore të robotëve.

Sidoqoftë, për shkak se dendësia sipërfaqësore e atmosferës marsiane është vetëm 1% më e lartë se ajo e atmosferës së Tokës, dhe përbërja është e ndryshme nga atmosfera jonë, ajo ndikon në emetimin dhe përhapjen e tingullit, kështu që tingëllon ndryshe nga tingulli në të kuqen planet Një nga piketat në historinë e eksplorimit të universit është njohja e tingullit të këtij planeti. Ishte mjaft zbulim kur këmbëngulja e Marsit ishte në gjendje të tregonte tingullin e këtij planeti.

I gjithë procesi i zbritjes është i automatizuar, dhe meqenëse komunikimi me Tokën zgjat më shumë se 11 minuta, robotit iu desh të ruhej vetë gjatë operacionit.

Anija në të cilën ndodhet roboti ka një bisht të ngushtë dhe pjesa e poshtme është e mbyllur nga një mburojë e nxehtësisë. Temperatura në sipërfaqen e jashtme të mburojës mund të arrijë rreth 1300 gradë Celsius. Kjo e bën atë të aftë të përballojë temperaturat e larta si të sipërfaqes ashtu edhe të atmosferës së planetit të kuq.

Siç mund ta shihni, përparimi në shkencë nuk po ofron informacione të shkëlqyera në lidhje me planetët e sistemit diellor. Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth qëndrueshmërisë së Marsit dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.