Si mund të kontribuoni në frenimin e ndryshimeve klimatike?

ndotje

Çdo ditë flitet për efektet negative që po prodhojnë ndryshimet klimatike në të gjithë botën. Ka shumë njerëz që, individualisht, dëshirojnë të marrin pjesë dhe të kontribuojnë me grurin e tyre të rërës për ta luftuar dhe zvogëluar atë.

Megjithëse të gjitha efektet e ndryshimit të klimës, ndoshta për shkak të zonës ku jetoni, duken pak larg jush, të gjithë jemi përgjegjës për këtë fenomen. A doni të dini se si të kontribuoni me grurin tuaj të rërës për të luftuar ndryshimin e klimës?

Jini të vetëdijshëm se ne jemi pjesë e problemit

Megjithëse nuk ndihemi protagonistë përpara ndryshimit të klimës, duke pasur parasysh që ndikimi ynë personal nuk ka shumë ndikim, duhet të kemi parasysh se nuk jetojmë vetëm në botë dhe se, si ne, ka edhe 7,5 miliardë më shumë .

Në nivelin individual ne lëshojmë CO2 dhe gazra të tjerë serë në atmosferë kur përdorim automjetin tonë ose transportin publik. Kur përdorim energji elektrike në shtëpi, bëjmë blerjet, etj. Pothuajse gjithçka që ne konsumojmë ka emisione shoqëruese në prodhimin, paketimin, shpërndarjen e saj, etj. Prandaj, veprimet tona të përditshme kontribuojnë në rritjen e ngrohjes globale dhe, për këtë arsye, në zhvillimin e efekteve të ndryshimit të klimës.

Meqenëse është e pamundur të luftohet kundër ndryshimit të klimës në një nivel individual, ne mund të ndihmojmë në eliminimin e zakoneve që e promovojnë atë. Ka shumë veprime që janë të dobishme për mjedisin dhe që ndihmojnë në shmangien e rritjes së ndryshimeve klimatike.

Veprimet për të ndaluar ndryshimin e klimës

pasojat alarmante të ndryshimit të klimës

Veprimet që duhet të ndryshojmë janë individuale dhe kolektive. Pjesëmarrja sociale është thelbësore për të ndërtuar politika publike që na ndihmojnë të zvogëlojmë ndikimet tona në mjedis. Politikat duhet të ketë për qëllim dekarbonizimin dhe tranzicionin e energjisë kryesisht, pasi ato janë burimi i ndotjes që kontribuon më së shumti në ndryshimin e klimës.

Energjitë e rinovueshme janë e ardhmja e energjisë. Ne jemi të detyruar në një mënyrë ose në një tjetër të zhvillojmë dhe përdorim burimet e ripërtëritshme si burimi kryesor i energjisë, herët a vonë. Ose sepse efektet e ndryshimit të klimës janë shkatërruese ose për shkak të shterimit të lëndëve djegëse fosile.

Lejimi i qytetarëve për të marrë pjesë në politikat publike do të lejojë gjenerimin e politikave më të hollësishme, të informuara, më të kuptueshme dhe më të drejta për të gjithë, si dhe rritjen e besimit në institucione. Mentionedshtë përmendur që në nivelin individual nuk mund të bëhet shumë, por pjesëmarrja sociale kundër ndryshimit të klimës është e një rëndësie jetësore, meqenëse shoqëria është shkaku kryesor i ndryshimeve në konsumin, energjinë dhe modelet e lëvizshmërisë që kontribuojnë në rritjen aktuale të emetimeve të gazeve serë. Nëse një shoqëri kufizohet në kërkimin e ndryshimeve për një lëvizshmëri më të qëndrueshme dhe më pak ndotëse, ajo do të zvogëlojë emetimet që kontribuojnë në ndryshimin e klimës.

Për këtë, tashmë ekzistojnë mjete të implementuara në qytete si p.sh. agjendat e mirënjohura 21, origjinën në Samitin e Tokës në Rio de Janeiro në 1992, kanë si një nga parimet e tyre themelore pjesëmarrjen e qytetarëve përmes Forumit të Qytetarëve për të përcaktuar planin komunal të veprimit mjedisor.

Për të marrë pjesë siç duhet në zhvillimin e politikave më të qëndrueshme mjedisore, duhet të mendoni globalisht dhe të veproni në nivel lokal. Për shembull, një nga veprimet individuale që mund të ndërmerrni për të luftuar ndryshimin e klimës është të ricikloni siç duhet mbetjet e krijuara në shtëpinë tuaj. Kjo do të rritet ripërdorimin e materialeve dhe zvogëlimin e lëndëve të para me pasojë uljen e emisioneve ndotëse.

Përdorni mesazhe specifike

Në kohën e transmetimit mbi ndryshimin e klimës, ajo është vërtetuar që nga mesazhet alarmante që shpallin fundin e botës ato nuk janë efikase në rritjen e pjesëmarrjes së qytetarëve. Prandaj, është më korrekte të theksojmë zgjidhjet praktike dhe të mundshme për një problem të caktuar mjedisor dhe të zbulojmë përfitimet që mund të merren prej tij.

Të ndihmosh shoqërinë të marrë pjesë kundër ndryshimit të klimës do të thotë të shtosh bisedat në ditët tona për ato që merren me to. Kështu që ne mund të thithim rreth nesh njohuri rreth tyre dhe të zgjojmë interes dhe shqetësime për dëshirën për të ditur më shumë dhe për të vepruar në mënyrë korrekte.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.