Jodur argjendi

krijimi i shiut

Një nga përbërjet kimike që ka krijuar më shumë polemika në vitet e fundit është jodur argjendi. Shtë një përbërje inorganike që përbëhet nga një atom argjendi dhe një atom jodi. Isshtë një i ngurtë kristalor i verdhë me ngjyrë të çelët që tenton të errësohet kur ekspozohet në dritë për një kohë të gjatë. Nuk tretet në ujë por mund të tretet në prani të një përqendrimi të lartë të jonit jodid.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë për të gjitha karakteristikat, vetitë dhe përdorimet e jodurit të argjendit.

tipare kryesore

mbjellja e reve

Po flasim për një përbërje inorganike që përmban një strukturë kristalore të ngjashme me atë të akullit. Me kalimin e viteve, përvoja me këtë përbërje është pjekur dhe i është dhënë përdorime të shumta. Njëra prej tyre është të shërbejë si farë për të prodhuar shi dhe për të ndryshuar klimën. Ky përdorim është vënë në pikëpyetje gjerësisht për shkak të dëmi i mundshëm mund të shkaktojë joduri i argjendit kur tretet në ujë. Për më tepër, nuk ka efekte të njohura afatgjata që mund të ketë modifikimi i klimës në një rajon.

Që nga shekulli i nëntëmbëdhjetë është përdorur në fotografi falë aftësisë për të errësuar me dritë. Përdoret gjithashtu në terapitë antimikrobike. Kohët e fundit ka disa studime mbi përdorimin e jodurit argjendi në heqjen e jodit radioaktiv në mbetjet e prodhuara në termocentralet bërthamore.

Shtë një përbërje që është toksike për njerëzit, kafshët dhe bimët. Prandaj, ka polemikë të madhe në lidhje me përdorimin e jodurit argjendi për modifikimin e klimës dhe gjenerimin e shiut. Struktura e këtij përbërësi formohet nga gjendja e tij e oksidimit të argjendit dhe jodit me valencë -1. Lidhja midis dy joneve është shumë e fortë dhe e qëndrueshme. Kjo është një nga arsyet që vështirë se është e patretshme në ujë. Struktura kristalore varet nga temperatura në të cilën ndodhemi. Nën 137 gradë ka një formë kubike, midis 137 dhe 145 gradë kemi një solide me një ngjyrë të gjelbër-verdhë ose beta-formë. Së fundmi, nëse temperatura rritet mbi 145 gradë, do të paraqesë atë jodur argjendi me një ngjyrë të verdhë dhe në formën e tij alfa.

Karakteristikat e jodurit argjendi efektet e jodurit argjendi

Ne e dimë se në gjendjen e tij fizike natyrore është një solide me një ngjyrë të verdhë të çelët që formon kristale gjashtëkëndore ose kubike. Pesha e saj molekulare është 234.773 gram për secilin mol dhe pika e shkrirjes së saj është 558 gradë. Në mënyrë që Heliodorus të vlojë argjendin duhet të arrijë temperatura prej 1506 gradë.

Siç kemi përmendur më parë, ai është një përbërje inorganike e tretshme praktikisht në ujë. Isshtë e patretshme në acide, përveç acidit hidrojodik dhe është e tretshme në tretësira të përqendruara, siç janë bromuret alkali dhe kloruret alkali. Ndër vetitë e tij kimike kemi acide që përqendrohen për sa kohë që janë temperatura të larta dhe sulmojnë ngadalë. Solucionet në të cilat ka një tepricë të jonit jodur janë tretur, duke formuar një kompleks jodi dhe argjendi. Një nga vetitë për të cilat bie në sy është se është e ndjeshme ndaj dritës. Nëse drita ekspozohet për një kohë të gjatë, ngadalë errësohet dhe formon argjend metalik.

Përdor jodur argjendi

jodur argjendi

Kjo përbërje është marrë në natyrë në formën e mineralit jodargyrite. Pasi të jetë në laborator, mund të përgatitet duke ngrohur tretësirën e nitratit të argjendit me një tretësirë ​​të jodurit alkalin siç është joduri i kaliumit. Në këtë mënyrë, joduri i argjendit krijohet artificialisht.

Një nga përdorimet më të diskutueshme të jodurit të argjendit gjatë gjithë historisë është gjenerimi i shiut. e di Mund të aplikoni në re për të ndryshuar sasinë ose llojin e reshjeve. Mund të shkaktojë procese breshëri, të shpërndajë mjegulla të ftohta ose të dobësojë uragane. Për ta bërë këtë, ajo mund të shpërndahet sikur të ishte një farë brenda një reje të ftohtë që përmban ujë të lëngshëm super të ftohur. Eta do të thotë që temperaturat janë nën 0 gradë. Duke pasur një strukturë kristalore të ngjashme me atë të akullit, ajo favorizon ngrirjen e ujit të superftohur.

Problemi me përdorimin e jodurit argjendi për gjenerimin e shiut është efektet e tij anësore. Dhe është që pas shpërndarjes si farë në re gjendet brenda saj dhe lahet nga reshjet. Prania e një argjendi të tretshëm të fortë në ujin e shiut është diçka që duhet të merret parasysh pasi është ndotës dhe toksik për bimët, kafshët dhe njerëzit. Mjedisi detar prek gjithashtu të gjitha kafshët dhe bimët.

Mbjellja e reve është një eksperiment që u krye disa dekada më parë. Nëse retë mbillen përkatësisht në të njëjtën zonë, mund të krijojë një efekt kumulativ të jodurit të argjendit. Sipas disa studimeve të fundit, përqendrimi i jodurit argjendi i gjetur në zonat ku është përdorur teknika e mbjelljes së reve është shumë më e lartë se kufiri nga i cili është toksik për disa peshq dhe organizma të ulët.

Mund të thuhet se përdorimi i vetëm racional i jodurit argjendi do të ishte dobësimi i uraganeve, duke zvogëluar kështu pasojat e tyre.

Përdorime të tjera

Siç e përmendëm më parë, për shkak të ndjeshmërisë së dritës ajo u përdor në fotografi. Shtë një material i aftë të reagojë në prani të dritës. Kjo do të thotë që përdoret në marrjen e materialeve fotosensitive siç janë rrotullat fotografike mbi të cilat janë aplikuar kristalet. Falë jodurit argjendi ne ishim në gjendje të bënim fotografi nga një aparat fotografik i vjetër.

Një përdorim tjetër është në heqjen e jodit radioaktiv. Meqenëse ka një tretshmëri të lartë, është propozuar që të hiqet jodi radioaktiv që gjendet në mbetjet ujore që gjenerohen në termocentralet bërthamore.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth jodurit të argjendit dhe përdorimeve të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.