Fundoset Xhakarta

Fundoset Xhakarta

Ne e dimë që ndryshimi i klimës është një nga katastrofat globale më të rrezikshme me të cilat përballen njerëzit në këtë shekull. Xhakarta është bërë një nga qytetet që fillon të fundoset më shpejt se qytetet e tjera në pjesën tjetër të botës. Sipas ekspertëve, vlerësohet se një e treta e popullsisë mund të zhyten deri në vitin 2050 nëse vazhdojnë ritmet aktuale të nivelit të detit. Prandaj, dihet pothuajse me siguri të plotë se Fundoset Xhakarta.

Në këtë artikull, ne do t'ju tregojmë se cilat janë pasojat e ndryshimit të klimës që ndikojnë negativisht në rritjen e nivelit të detit dhe pse Xhakarta po fundoset.

Pse Xhakarta po fundoset?

Xhakarta fundoset në ujë

Ne e dimë që ndryshimi i klimës rrit temperaturat mesatare të të gjithë planetit për shkak të ngrohjes globale. Dekada të shterimit të karburanteve fosile dhe përdorimit të tepërt të furnizimeve nëntokësore të ujit, si dhe ngritja e niveleve të detit dhe motit gjithnjë e më shumë po bëjnë dëm në zonat bregdetare. Duket se zona të ndryshme të Xhakartës lindore kanë filluar të zhduken për shkak të ngritjes së nivelit të detit.

Mbani në mend se Xhakarta është ndërtuar në një zonë tërmeti me një tokë kënetore. Në këtë zonë 13 lumenj takohen në bashkim, kështu që toka është më e prekshme. Ne gjithashtu duhet t'i shtojmë këtij fakti ekzistencën e trafikut të madh, një popullsi të madhe dhe planifikimit të dobët urban. Xhakarta po fundoset pasi nuk ka një sistem uji me tuba në veriun e largët, kështu që industria lokale dhe disa miliona banorë të tjerë përfitojnë nga ujëmbajtësit nëntokësorë.

Në shfrytëzimin e këtyre ujëmbajtësve nëntokësorë ata tashmë kanë disa nga efektet që shkaktojnë zhytjen e Xhakartës. Nëse nxjerrim ujëra nëntokësore në një mënyrë të shfrenuar, do të shkaktojmë humbjen e një suporti nga toka. Sipërfaqja e tokës do të hapte vendin në mungesë të një mbështetjeje që mund të mbështesë peshën. Prandaj, nxjerrja e shfrenuar dhe në shkallë të gjerë e ujit do të bëjë që toka të fundoset. Kjo e bën Xhakarta e dyta deri në 25 centimetra në vit në disa zona ku janë më të prekshme. Këto vlera të rrënimit janë dyfishi i mesatares botërore për qytetet kryesore bregdetare.

Problemet

ndërtesat që fundosen

Ne e dimë atë disa pjesë të Xhakartës janë rreth 4 metra nën nivelin e detit. Kjo ndryshon në mënyrë të pakthyeshme peisazhin dhe lë miliona njerëz të prekshëm nga katastrofat e ndryshme ekzistuese natyrore. Nëse marrim parasysh se ndryshimi i klimës po shkrin akullnajat polare të akullnajave në të gjithë botën, nivelet e detit do të rriten me kalimin e viteve. Sa më shumë kohë të kalojë, aq më shumë probleme do të ketë dhe Xhakarta fundoset.

Përballë një situate të tillë, përmbytjet bëhen më të zakonshme, veçanërisht gjatë sezonit të lagësht të kombit tropikal. Parashikimet vlerësojnë se pasojat e përmbytjet përkeqësohen ndërsa nivelet e detit rriten për shkak të ngrohjes globale. Sa më e ulët të jetë toka në lidhje me nivelin e detit dhe sa më e lartë të rritet, aq më të mëdha janë pasojat dhe aq më e rrezikshme. Jo vetëm që ekonomia do të ndryshohet, por do të ketë një eksod të detyruar të popullsisë në zonat e brendshme.

Ka zona të Xhakartës që janë zënë për shkak të rritjes së nivelit të detit dhe ka shkaktuar fundosjen në disa zona të qytetit.

Lavamanët e Xhakartës dhe mjetet shëruese të mundshme

ndryshimi i klimës dhe përmbytjet

Ndër mjetet shëruese të propozuara për të lehtësuar këtë situatë gjejmë miratimin e një skeme që synon të ndërtojë ishuj artificialë në Gjirin e Xhakartës. Këto ishuj do të vepronin si një lloj mbrojtjeje kundër Detit Java dhe do ta bënin rritjen e nivelit të detit jo aq të menjëhershëm. Hasshtë propozuar gjithashtu të ndërtohet një mur i gjerë bregdetar. Sidoqoftë, në këtë situatë nuk ka asnjë garanci se projekti vlerësohet me një buxhet prej 40 miliardë dollarësh mund të zgjidhë problemet e qytetit që po fundoset.

Ne e dimë që Xhakarta po fundoset, dhe megjithatë ky projekt është vonuar me vite vonesash që do ta bëjnë ndërtimin më të vështirë. Ndërtimi i barrierave për të zvogëluar efektet e rritjes së nivelit të detit është provuar më parë. Një mur betoni u ndërtua përgjatë bregdetit në rrethin Rasdi dhe disa të tjerë me rrezik të lartë. Sidoqoftë, këto mure tashmë janë plasaritur dhe tregojnë shenja të rrënimit. Nuk ishte e mundur të parandalohej depërtimi i ujit dhe fillimi i krijimit të çarjeve. Uji depërton nëpër këto mure dhe zhyt të gjithë labirintin e rrugëve të ngushta dhe kasolleve në lagjet më të varfra të qytetit. E gjithë kjo me pasojë të mungesës së higjienës dhe buxhetit.

Meqenëse masat ekzistuese mjedisore kanë pasur pak ndikim, autoritetet po kërkojnë masa të tjera më drastike. Masa është që kombi duhet të kërkojë një kapital tjetër të ri. Vendndodhja mund të shpallet menjëherë, më e sigurta është transferimi i të gjithë qytetit në ishullin Borneo.

Quiteshtë mjaft sfidë për të zhvendosur zemrën administrative dhe politike të vendit, por mund të shërbejë si një akt i ruajtjes kombëtare. Mbani në mend se ky plan është i rrezikshëm dhe tingëllon si vdekja e Xhakartës.

Qytetet që fundosen

Jo vetëm që Xhakarta po fundoset, por ka edhe qendra të tjera urbane. Në të gjithë botën ka qytete bregdetare me një shkallë të lartë të cenueshmërisë ndaj problemeve të nivelit të detit dhe ndryshimeve klimatike. Qytetet duke filluar nga Venecia dhe Shangai, në New Orleans dhe Bangkok. Të gjitha këto qytete rrezikojnë të fundosen, por duhet theksuar se Xhakarta ka bërë pak për të adresuar këtë problem.

Mos të harrojmë se ndryshimi i klimës jo vetëm që rrit nivelet e detit, por edhe frekuencën e stuhive tropikale që shkaktojnë katastrofa të mëdha në qytetet bregdetare.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth panoramës së fundosjes së Xhakartës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.