Ishulli Tangier në Shtetet e Bashkuara zhduket nën ujë

Ishulli Tangier

Pamje ajrore e ishullit Tangier.
Imazh - Tangierisland-va.com

Një nga sfidat më të mëdha të ngrohjes globale me të cilën përballemi është rritja e nivelit të detit si rezultat i shkrirjes së poleve. Siç po shohim rregullisht në blog, ka disa qytete që mund të zhyten në fund të shekullit, të tilla si Venecia, Hong Kong, Buenos Aires ose San Diego, por ka ishuj që tashmë po zhduken si ishulli tangier.

E vendosur në brigjet e Virxhinias, në Shtetet e Bashkuara, ajo tashmë po vuan nga erozioni i detit. Që nga viti 1850 ajo ka humbur dy të tretat e masës së saj të tokës dhe mund të zhduket plotësisht në 40 vitet e ardhshme.

Ishulli, i cili është i shënuar në Regjistrin Kombëtar të Vendeve Historike, ka një sipërfaqe prej 2,6 kilometra katrorë. Këtu jetojnë 450 banorë, shumica e të cilëve kanë qenë në ishull për disa breza. Një prej tyre është Carol Pruitt Moore, e cila vjen nga një prej të afërmve të vjetër të peshkatarëve.

Në atë kohë, atij iu desh një orë për të udhëtuar në ishull nga skaji në fund; tani duhen vetëm dhjetë minuta. "Mos shpëtimi i Tangier do të ishte një tragjedi," i tha ai CNN. Gjëja qesharake është se shumë njerëz në këtë pjesë të vogël të botës mbështesin Presidentin e SHBA Donald Trump kur ai thotë se ndryshimi i klimës nuk është shkaktuar nga njerëzit. Total, ai mori 87% të votave në ishull.

David Schulte, një biolog detar me Korpusin e Inxhinierëve të Ushtrisë Amerikane, mendon të kundërtën: ngrohja globale po përshpejton erozionin e Tangier. "Uji tani është aq i lartë sa të ndikojë mbi vijën e rërës me rërë," tha ai.

Ndryshe nga ishujt e tjerë, Tangier është një kodër me rërë e mbytur. Ka tokë argjile organike por është shumë e butë, kështu që sapo uji ta godasë drejtpërdrejt, ajo që bën është në thelb ta shqyejë në copa. Kështu, pak nga pak, ajo zhduket siç mund ta shihni në këtë video:

Pavarësisht nga pikëpamjet e banorëve për ndryshimin e klimës, të gjithë bien dakord se duhet bërë diçka për të ndaluar erozionin. Përballë kësaj situate, Kryetari i Komunës James Eskridge po bën presion për të ndërtoni një mur të ri për t’i mbrojtur ata. Por duke parë që projekti të bëhet realitet po kërkon vite.

Për momentin, nuk duhet as më shumë e as më pak se 20. Gjatë asaj kohe »ka pasur aq shumë erozion sa që projekti origjinal nuk do të funksiononte»Ai komentoi.

Ne do të shohim se çfarë do të ndodhë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.