Ishulli më i madh në botë

ishulli më i madh në botë

Gjëja më normale për të konsideruar një ishull është të mendosh se ata kanë një madhësi më të vogël. Megjithatë, kjo nuk është kështu. Në botë ka ishuj me përmasa të mëdha që janë shtëpia e popullsive të mëdha si Japonia. Shumë njerëz pyesin se çfarë është ishulli më i madh në botë.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se cili është ishulli më i madh në botë, karakteristikat e tij dhe mënyrën e jetesës.

Ishulli më i madh në botë

Groenlanda

Ka një mijë e një lloje ishujsh. Madhësi të ndryshme, forma, flora, fauna, klima dhe gjeografia. Dhe, ndërsa shumica e ishujve janë formuar natyrshëm, të tjerët, si ishulli Flevopolder dhe René-Levasseur, janë të krijuara nga njeriu, dmth të ndërtuara nga njerëzit.

Ka ishuj në lumenj dhe liqene, por ishujt më të mëdhenj janë në oqean. Madje ka disa gjeografë që e konsiderojnë Australinë një ishull edhe pse është pothuajse katër herë më i madh se Groenlanda. Për më tepër, është pothuajse e pamundur të dihet numri i saktë i ishujve që banojnë në planetin tonë. Vetëkuptohet që oqeani nuk është eksploruar plotësisht. Në ditët e sotme, Dihet se ekzistojnë vetëm 30 ishuj me një sipërfaqe që varion nga 2.000 deri në 2.499 kilometra katrorë.

Pesë ishujt e ishullit Baffin, ishullit të Madagaskarit, ishullit Borneo, ishullit të Guinesë së Re dhe Grenlandës janë të paktën 500.000 kilometra katrorë, kështu që Top1 ynë është këtu.

Grenlanda është ishulli më i madh dhe i vetëm në botë me një sipërfaqe prej më shumë se një milion kilometra katrorë. Sipërfaqja e saj është 2,13 milionë kilometra katrorë, pothuajse një e katërta e madhësisë së Australisë që përmendëm më lart.

I njohur për akullnajat e tij masive dhe tundrën e madhe, tre të katërtat e ishullit mbulohen nga e vetmja shtresë akulli e përhershme që ekziston (shpresojmë se do të jetë atje për shumë vite të tjera), si dhe Antarktida. Kryeqyteti dhe qyteti më i madh i tij, Nuuk, është shtëpia e afërsisht një e treta e popullsisë së ishullit.

Dhe duhet theksuar se ky vend është zona më pak e populluar në botë, dhe shumica e Grenlandezëve janë Inuit ose Eskimo. Sidoqoftë, sot ishulli është një destinacion popullor turistik. Politikisht është një rajon autonom i Danimarkës, megjithëse ruan liri të madhe politike dhe vetëqeverisje të fortë. Nga 56.000 njerëz që jetojnë në Grenlandë, 16.000 jetojnë në kryeqytetin, Nuuk, i cili Ndodhet 240 kilometra nga qendra e Arktikut dhe është kryeqyteti më verior në botë.

Në veçanti, Guinea e Re (ishulli i dytë më i madh) është ishulli më i lartë në botë me 5.030 metra mbi nivelin e detit dhe është shtëpia e majës më të lartë në Oqeani. Me gjysmën perëndimore të Guinesë së Re, Sumatrës, Sulawesi dhe Java, Indonezia është shteti ishullor më i madh në botë.

Ishujt e tjerë më të mëdhenj në botë

ishulli më i madh në botë

Guinea e Re

Me 785.753 kilometra katrorë, Guinea e Re është ishulli i dytë më i madh në botë. Politikisht, ishulli është i ndarë në dy pjesë, një pjesë është shteti i pavarur Papua Guinea e Re dhe pjesa tjetër quhet Guinea e Re Perëndimore, e cila i përket territorit të Indonezisë.

Ndodhet në skajin perëndimor të Oqeanit Paqësor, në veri të Australisë, kështu që besohet se Guinea e Re i përkiste këtij kontinenti në kohët e largëta. Gjëja e mahnitshme e këtij ishulli është se ai banon në një biodiversitet të madh, mund të gjejmë nga 5% deri në 10% të specieve totale në tokë.

Borneo

Pak më i vogël se Guinea e Re është Borneo, ishulli i tretë më i madh në botë me 748.168 kilometra katrorë dhe i vetmi ishull në Azinë Juglindore. Si në rastin e mëparshëm, edhe këtu gjejmë një biodiversitet të pasur dhe një numër të madh speciesh, shumë prej tyre të rrezikuaraSi leopardi me re. Kërcënimi për këtë parajsë të vogël vjen nga shpyllëzimi i rëndë që ka pësuar që nga vitet 1970, pasi banorët e këtushëm nuk kanë tokë pjellore për bujqësi tradicionale dhe u është dashur të presin dhe shesin drutë e tyre.

Tre kombe të ndryshme bashkëjetojnë në ishullin Borneo; Indonezia në jug, Malajzia në veri dhe Brunei, një sulltanat i vogël që, pavarësisht se mbulon më pak se 6.000 kilometra katrorë, është shteti më i pasur në ishull.

Madagaskar

Ndoshta ishulli më i famshëm, pjesërisht falë filmave vizatimorë, Madagaskari është ishulli i katërt më i madh në botë me 587.713 kilometra katrorë. Ndodhet në Oqeanin Paqësor, në brigjet e Mozambikut, i ndarë nga kontinenti afrikan nga Kanali i Mozambikut.

Më shumë se 22 milionë njerëz jetojnë në të, kryesisht në gjuhën malagaze (gjuhën e tyre) dhe frëngjisht, një koloni e vendit deri në pavarësinë e tij në vitin 1960, me të cilin ata mbajnë lidhje të ngushta edhe sot e kësaj dite.

Bafina

Për të zbuluar të fundit nga 5 ishujt më të mirë në botë, duhet të kthehemi atje ku e nisëm, Grenlanda. Ishulli Baffin, pjesë e Kanadasë, shtrihet midis atij vendi dhe Grenlandës, dhe ajo ka 11.000 banorë në shtrirjen e saj prej 507.451 kilometra katrorë.

Ishulli është përdorur si bazë për gjuetinë e balenave që nga zbulimi i tij nga evropianët në 1576, dhe sot aktivitetet kryesore ekonomike në ishull janë turizmi, minierat dhe peshkimi, me turizëm të tërhequr nga pamja madhështore e Dritave Veriore.

Pse Australia nuk është ishulli më i madh në botë

australia në hartë

Australia nuk është ishulli më i madh, jo sepse është i vogël, por sepse gjeografikisht nuk është një ishull, por një kontinent. Po, në nivelin tokësor mund të konsiderohet një ishull pasi është një sipërfaqe tokësore e rrethuar nga uji, prandaj shumë e konsiderojnë atë një ishull. Megjithatë, kur bie në pllakën e vet tektonike, konsiderohet një kontinent. Gjithsesi, nëse e konsiderojmë një ishull, Nuk do të ishte as më i madhi në botë, sepse Antarktida është një tjetër kontinent ishullor më i madh.

Siç mund ta shihni, ndryshe nga sa mendoni zakonisht, ka ishuj me një madhësi që është shtëpia e qyteteve dhe popullsive të bollshme. Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për ishullin më të madh në botë dhe karakteristikat e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.