Tërmeti me intensitet 8,2 shkakton dëme në Meksikë dhe paralajmëron me tsunami

Tërmeti 8,2 në Meksikë

Një tërmet ka ndodhur në bregdetin e Chiapas, në Meksikë, në të cilin 26 njerëz kanë vdekur. Tërmeti ka qenë më i madhi i regjistruar në atë zonë me një madhësia 8,2 në shkallën Ritcher.

Pas tërmetit të regjistruar ka pasur rreth 65 pas tronditje. Kjo tregon intensitetin e tërmetit. Presidenti meksikan Enrique Peña Nieto ka përmendur se është e mundur që, brenda 24 orëve, një tjetër tërmet të ndodhë përsëri. Dëshironi të dini më shumë për këtë ngjarje?

Dëmet e shkaktuara nga tërmeti

viktimat e tërmetit në Meksikë

Presidenti i Meksikës pohon se ky tërmet ka qenë më i madhi në 100 vitet e fundit, pasi që më shumë se 50 milion njerëz e kanë ndjerë atë. Përveç intensitetit që kishte, ishte edhe mjaft i gjatë.

Duke pasur parasysh intensitetin e fortë që ka pasur, Qendra e Paralajmërimit të Tsunamit në Paqësor (PTWC) ka aktivizuar një alarm për Meksikën, Guatemalën, El Salvador, Kosta Rika, Nikaragua, Panama, Honduras dhe Ekuador për një cunami të mundshëm me valë 3 metra në zonë.

Tërmeti ka ndodhur 23:49 pasdite të enjten, 7 shtator në rreth 19 kilometra të thella dhe epiqendra e tërmetit ndodhej 133 kilometra në jugperëndim të Pijijiapan, në bregdetin e Paqësorit të shtetit Chiapas (juglindje).

Ndër dëmet e shkaktuara nga tërmeti, ne gjejmë të paktën 20 vdekje në Oaxaca, nga të cilat 17 kanë vdekur në Juchitán. Përveç kësaj, ka katër persona të tjerë që vdiqën në Chiapas dhe dy të tjerë në Tabasco të cilët do të ishin të mitur. Sa i përket dëmit material të raportuar, tani për tani, ato nuk janë shumë të mëdha duke marrë parasysh intensitetin e madh të tërmetit. Hoteli Ane Centro është shembur plotësisht në qytetin e Matías Romero dhe disa shtëpi gjithashtu.

Nga ana tjetër, ka pasur edhe ndërprerje të energjisë në kryeqytet, ku pasi dëgjoi alarmin sizmik, Të gjitha ambulancat dhe ekipet e shpëtimit filluan të mobilizohen. Për të shmangur dëmtime ose probleme të mëtejshme, klasat janë ndërprerë për të vlerësuar të gjitha dëmet.

Parandalimi dhe rreziqet e mundshme

paralajmërim i cunamit për tërmet

Për të shmangur më shumë dëme dhe vdekje, Peña Nieto i kërkon popullsisë të kontrollojë të gjitha instalimet e gazit në shtëpitë e tyre për rrjedhje dhe shpërthime të mundshme. Strehimore të përkohshme janë instaluar për t'u kujdesur dhe akomoduar të gjithë njerëzit më të prekur (veçanërisht ata që jetojnë në zonat bregdetare).

Zona janë krijuar gjithashtu për të evakuuar popullsinë nga ardhja e uraganit Katia përgjatë bregdetit lindor të vendit.

Për shkak se tërmeti ka pasur një intensitet shumë të lartë, ai shoqërohet me lëkundje të forta. Më e forta prej tyre ka qenë madhësia 6,1 në shkallën Ritcher.

Tërmeti ka prekur Guatemalën me një intensitet nga 7,3 duke shkaktuar 17 viktima, 24 shtëpi të shkatërruara dhe 2 të plagosur.

Dridhje e Engjëllit të Pavarësisë

Engjëlli i Pavarësisë

Tërmeti ka shkaktuar dridhjet e Engjëllit të Pavarësisë, një monument kombëtar emblematik i Meksikës, dhe frikën e tyre se do të bjerë përsëri. Në një tërmet të ngjashëm në 1957 ajo tashmë ra.

Tërmeti në të cilin ra Engjëlli la 70 të vdekur dhe ndërtesa të shumta u shkatërruan. Ka njerëz që ishin më të traumatizuar nga rënia e këtij monumenti emblematik sesa nga vdekjet dhe shkatërrimi i ndërtesave, kështu që ju mund të shihni rëndësinë që ka për ta.

Ky tërmet që ndodhi më 28 korrik 1957 u kujtua si «Tërmeti që hodhi Engjëllin». Gjatë këtij tërmeti, Engjëlli filloi të lëvizte dhe të dridhej dhe qytetarët meksikanë kishin frikë nga shembja e tij.

Ky tërmet ka ndodhur me kureshtje disa ditë para se të festohet përvjetori tërmeti me madhësi 8,1 ndodhi më 19 shtator 1895. Ai tërmet la pas mijëra vdekje dhe dëme të shumta. Shumë meksikanë mendojnë se është një rastësi e madhe që këtë të mërkurë të kaluar alarmi për tërmet u dëgjua në Mexico City gabimisht.

Këtu mund të shihni videon me lëvizjen e Engjëllit të Pavarësisë të tronditur nga tërmeti:

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.