Instrumentet meteorologjike dhe funksioni i tyre

Stacioni i motit profesional, një nga instrumentet meteorologjikë më të përdorur

Nëse jeni të apasionuar pas meteorologjisë, me siguri po mendoni të blini një nga shumë instrumente meteorologjikë që ekzistojnë ose një Stacioni i motit, e verteta? Ka shumë modele, por ka disa që janë më të kompletuara se të tjerat, varet mbi të gjitha nga çmimi i tyre. Në fakt, më të shtrenjtë janë ato që mund të matin më shumë variabla klimatikë dhe, për këtë arsye, më të përshtatshmet për ata që duan të dinë në thellësi klimën që ekziston në zonën e tyre, ndërsa më të lira janë më shumë për ata që përputhen. me njohjen e temperaturës që regjistrohet gjatë ditës dhe ndoshta njohjen e lagështisë së ambientit.

Në varësi të asaj për të cilën do ta përdorni, do të jetë interesante të dini çfarë llojesh të instrumenteve meteorologjike ekzistojnë dhe çfarë funksioni ka secili prej tyre. Kështu, do të jetë shumë më e lehtë për ju të zgjidhni modelin më të përshtatshëm për ju.

Termometri, një nga instrumentet meteorologjike që kemi të gjithë 

Termometër merkuri

Nëse do të duhet të zgjedhim një nga instrumentet meteorologjike par ekselencë, të gjithë do të merrnim termometrin. Instrumentshtë instrumenti më i përdorur sepse falë tij mund ta dimë çfarë temperature regjistrohet kur i hedhim një vështrim. Edhe kështu, ka të ngjarë që të gjeni disa që matin vetëm temperaturën maksimale (midis -31'5ºC dhe 51'5ºC) dhe me të tjerët që matin vetëm minimumin (midis -44'5ºC dhe 40'5ºC), megjithëse më e zakonshmja është se të dy shihen në të njëjtin ekran stacioni.

Ekzistojnë shumë lloje të termometrave: gaz, rezistencë, klinike… por merkuri dhe ato dixhitalë përdoren në meteorologji.

Termometër merkuri

Shtë një tub qelqi i mbyllur me merkur brenda. Vëllimi i tij ndryshon ndërsa temperatura gjithashtu ndryshon. Ky instrument u shpik nga Gabriel Fahrenheit në 1714.

Termometër dixhital

Më moderne. Ata përdorin pajisje përçuese (të tilla si zhiva) që përdoren më pas nga qarqet elektronike për të shndërruar variacionet e vogla të tensionit të marra në numra. Në këtë mënyrë, temperatura e regjistruar do të shfaqet në ekran.

Matës meteorologjik i shiut

Matës meteorologjik i shiut

Këto instrumente meteorologjike mat sasinë e ujit që ka rënë në zonën ku është vendosur. Çdo milimetër përfaqëson një litër, dhe në ditët kur shiu nuk pushon së rënëi, rekomandohet shumë ta kontrolloni çdo 4-6 orë (në varësi të intensitetit të tij dhe kapacitetit të matësit tonë) në mënyrë që rekordi të jetë sa më i saktë. e mundshme

Llojet e matësve të shiut meteorologjik

Ekzistojnë dy modele të matësve meteorologjikë të shiut: manual dhe totalizues.

 • udhëzues: jane me te lirat. Ata janë thjesht një enë cilindrike e bërë nga plastika zakonisht me ngjyrë jeshile me një shkallë të graduar që matet në milimetra.
 • Totalizuesit: matësit meteorologjikë totalizues përmirësojnë saktësinë, pasi ato përbëhen nga një gyp dhe një operator që regjistron ujin që bie çdo 12 orë.

Higrometër

Higrometër

Higrometri do të jetë shumë i dobishëm për t'u njohur përqindja e lagështisë relative në ajër çfarë ka në zonën tonë. Rezultatet shprehen ndërmjet 0 dhe 100%. Kjo sasi paraqet përqindjen e sasisë së avullit të ujit të pranishëm në ajër.

Llojet e higrometrave

Këto instrumente meteorologjikë klasifikohen nëse janë analoge apo dixhitale.

 • Analoge: ato shquhen për të qenë shumë të sakta, pasi zbulojnë ndryshime të lagështisë në mjedis pothuajse menjëherë. Por ndonjëherë ju duhet t'i kalibroni ato, kështu që ata zakonisht nuk shesin shumë.
 • dixhital: shifrat janë gjithashtu të sakta, edhe pse disi më pak. Ata nuk kanë nevojë për asnjë lloj mirëmbajtjeje, dhe gjithashtu ata janë gati të përdoren menjëherë pas blerjes.
lagështia
Artikulli i lidhur:
Gjithçka që duhet të dini për higrometrat

Barometër

Barometër

Barometri është ai që mat peshën e ajrit mbi koren e tokës, e cila njihet me emrin e presionit atmosferik. E para u shpik nga fizikanti Torricelli në 1643 pasi kishte kryer një eksperiment të thjeshtë:

Gjëja e parë që bëri ishte të mbushte një tub qelqi me merkur që ishte mbyllur në një skaj, dhe e përmbysi atë mbi një kovë që ishte gjithashtu e mbushur me merkur. Interesante, kolona e merkurit ra disa centimetra, duke qëndruar akoma me gjatësi rreth 76cm (760 mm). Kështu u ngrit milimetri i merkurit ose mmHg.

Por ka edhe diçka tjetër: presioni normal atmosferik në nivelin e detit është 760mmHg, pra ju mund t'i keni këto të dhëna referimi për të ditur nëse moti do të jetë i mirë apo jo. Si Shumë e lehtë. Nëse bie ashpër do ta dini që stuhia po afron; Përkundrazi, nëse rritet ngadalë, mund ta mbani ombrellën në ruajtje edhe për disa ditë.

Anemometër

Anemometër

Falë këtyre instrumenteve meteorologjike ne mund të njohim shpejtesia e eres. Më të përdorurat janë të ashtuquajturat xhama. Ata matin shpejtësinë në km / orë.

Kur era 'godet' xhamin, ajo kthehet. Kthesat që jep lexohen nga një sportel ose regjistrohen në një shirit letre nëse është anemograf.

Heliografi

Heliografi

Heliografi është një nga instrumentet meteorologjike që na lejon të matim kohën e insolacionit. Duhet të rregullohet sipas gjerësisë gjeografike dhe sipas stinës së vitit në të cilin ndodheni, pasi dielli ndryshon në lartësi kur kalon viti.

Më i njohuri është heliografi Campbell-Stokes, i cili përbëhet nga një sferë qelqi që sillet si një thjerrë konvergjente. Kur rrezet e diellit kalojnë përmes, një regjistër kartelash është 'djegur' dhe ne mund të dimë orët e diellit që kanë qenë atë ditë.

Nivometër

Nivometër për të ditur sasinë e borës

Nivometri është mësuar mat sasinë e borës që ka rënë në një kohë të caktuar. Ekzistojnë dy lloje: lazeri, i cili duhet të futet në tokë për t'u regjistruar, dhe akustiku, i cili, falë një transmetuesi-marrës valësh tejzanor, nuk ka nevojë të jetë në kontakt me borën.

Në përgjithësi, sa më i shtrenjtë të jetë një stacion moti, aq më gjithëpërfshirës do të jetë. Në varësi të përdorimit që dëshironi t'i jepni, mund të mos jetë e nevojshme të shpenzoni shumë para sepse ndoshta me një më të lirë do të vendosni. Dhe, përkundrazi, nëse e dini që do të doni të dini më shumë, mos hezitoni të shkoni dhe të blini një, i cili mund të ketë çmimin më të lartë, por me siguri mund ta shijoni shumë më tepër.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

30 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   sofia clara gonzales dijo

  Kjo po shkon shumë mirë për mua sepse në shkollë po e japim. Faleminderit

  1.    mariangel dijo

   Edhe unë jam duke bërë shumë mirë. Faleminderit

   1.    Monica sanxhez dijo

    Më vjen mirë që është e dobishme edhe për ju, mariangel.

 2.   mariangel dijo

  Unë e dua meteorologjinë.

 3.   HANAH dijo

  A E DINI INSTRUMENTIN QAT P USRDORET P TOR T ME MATUR DREJTIMIN E EREVE

  1.    Monica sanxhez dijo

   Përshëndetje Hannah.
   Instrumenti i përdorur për të matur drejtimin e erës është lopata e motit.
   Një përshëndetje.

 4.   më ndryshoni ose se ishte një semafor dijo

  Shpjegimi i shkëlqyeshëm më shërbeu shumë

  1.    Monica sanxhez dijo

   Unë jam i kënaqur që ishte e dobishme për ju. Pershendetje

 5.   hector_duran dijo

  rrethoj atë informacion të mirë që unë dua

 6.   hector_duran dijo

  nga rruga që është endometri që është që NDIHMONI !!!

  1.    Monica sanxhez dijo

   Hola Hektori.
   Unë jam i kënaqur që ka qenë me interes për ju.
   Endometri nuk e di se çfarë është, më vjen keq. Kam kërkuar në internet për të parë nëse gjeta diçka dhe asgjë nuk shfaqet; vetëm fjala endometrium, e cila nuk ka asnjë lidhje me motin (është një mukozë që mbulon zonën ku ndodhet mitra).
   Një përshëndetje.

 7.   hector_duran dijo

  ok faleminderit monica sanxhez Unë gjithashtu kam atë endrometrium ose duhet të jetë që të godet keq, por faleminderit mirë dhe përshëndetje shumë

  1.    Monica sanxhez dijo

   Përshëndetje për ju

 8.   Isai Burgos dijo

  Pershendetje, me falni, dua te di per anemocinemografin ????

  1.    Monica sanxhez dijo

   Përshëndetje Isai.
   Shtë një pajisje që kombinon një lopatë moti (për të matur drejtimin e erës), një anemometër (për të matur shpejtësinë e erës), me një njësi qendrore që përpunon dhe regjistron të dhënat.
   Pershendetje

 9.   Juan Manuel dijo

  Pershendetje si jeni Unë kam një pyetje për të kërkuar. A është e vërtetë që higrometrat dixhitalë kalibrohen për lartësitë në nivelin e detit? Për shembull, nëse jam në 500 metra mbi nivelin e detit, a është i saktë leximi që mund të më japë një higrometër?

  Faleminderit shume paraprakisht!

  1.    Monica sanxhez dijo

   Përshëndetje Juan Manuel.
   Po, me të vërtetë: higrometrat dixhitalë matin presionin atmosferik.
   Një përshëndetje.

 10.   Jose Manuel Carrasco Nalvarte dijo

  pershendetje monika donte te dinte se moti eshte i rendesishem pse ??

  1.    Monica sanxhez dijo

   Përshëndetje José Manuel.
   Meteorologjia është e rëndësishme pasi na lejon të njohim ndryshimet në temperaturë, drejtimin dhe shpejtësinë e erës, fenomenet e ndryshme meteorologjike, etj., Dhe sesi e gjithë kjo ndikon në ekosistemet e ndryshme.
   Një përshëndetje.

 11.   hhhhhhh dijo

  Përshëndetje, cila është ajo pajisje meteorologjike që është në majë të kullave të kambanës

 12.   koral dijo

  informacion i shkëlqyeshëm, për djemtë, si për disa video, do të ishte fantastike

 13.   Camila Damian dijo

  E doja shumë, faleminderit shumë, materiali shumë i mirë më ndihmoi shumë

 14.   CARLOS dijo

  Pershendetje emri im eshte karlos une do te doja te dija nese mund te me ndihmoni ne ndertimin e nje instrumenti meteorologjik per vendin ku jetoj, me pelqen shume te di rreth klimës.

  1.    Jezu dijo

   qelb Edhe unë jam nga Peru, përshëndetje nëse mund të ju ndihmoj

 15.   i sinqertë dijo

  Faleminderit shumë për informacionin

 16.   Victor M. Lopez B. dijo

  Ju duhet të specifikoni që 1 (një) mm ujë në rënie përfaqëson sasinë e 1 (një) litër ujë në një sipërfaqe prej një metër katror (m2)

 17.   françis alejandra lameda molleda dijo

  Përshëndetje sot mësova me fëmijët e mi gjithçka që lidhet me meteorologjinë shumë

  Faleminderit, ne tashmë kemi atë për të cilën përdoret çdo termometër

 18.   Carlos Daniel dijo

  Faleminderit shumë që më shërbeu shumë dhe më shumë sepse po e shohim në shkollën time

 19.   Celtuki dijo

  Po shkon shumë mirë për mua sepse ne po e japim atë në shkollën e mesme dhe unë nuk e vendos kartën dixhitale në IPad të gjyshit tim (kjo) dhe kartat jepen nesër kështu që unë nuk mund t'i shikoj ato sot.
  Faleminderit shumë dhe përshëndetje për këdo që e postoi.

 20.   Prill dijo

  ky informacion me ndihmon shume sepse kam pasur nje ekspozite faleminderit ❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤????❣