Plaga e karkalecave A mund të kontrollohen?

dëmtimi i të korrave

Në botë ka specie të shumta insektesh të afta të shumohen me shpejtësi të lartë. Shumë prej tyre kanë potencialin të bëhen dëmtues që mund të shkaktojnë dëme serioze në ekosisteme dhe të shkaktojnë probleme për njerëzit. Një prej tyre është murtaja e karkalecave. Isshtë një nga rreziqet më të dëmshme dhe kërcënuese për bujqësinë botërore. Dhe është se ata mund të përshkojnë deri në 100 kilometra në ditë dhe të zhdukin të gjitha të korrat nëpër të cilat kalojnë.

Prandaj, ne do ta kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që duhet të dini në lidhje me murtajën e karkalecave dhe kontrollin e tyre të mundshëm.

tipare kryesore

murtaja e karkalecave

Infektimi i karkalecave është bërë një rrezik i sigurisë ushqimore në shumë vende të jugut. Gjatë historisë, murtaja e karkalecave ka gjeneruar uri të mëdha dhe zhdukja e tyre totale është ende larg nga të qenit realitet. Sepse shpejtësia me të cilën lëvizin dhe numri i individëve atje, për të mos përmendur shpejtësinë e riprodhimit, e bëjnë të vështirë menaxhimin dhe kontrollin e tyre.

Ajo ka ndikuar ndjeshëm në aktivitetin bujqësor për mijëvjeçarë dhe mund të kontrollohet në mënyrë efektive vetëm përmes aplikimit të disa masave politike dhe shkencore nga fillimi i shekullit XNUMX. Aroundshtë rreth kësaj kohe që ai filloi të zvogëlojë dëmet e shkaktuara nga kjo dëmtues i insekteve. Hasshtë bërë një nga dëmtuesit më të dëmshëm për aktivitetet bujqësore. Ata mund të migrojnë në distanca të mëdha dhe të shkatërrojnë zonat në rritje në kërkim të ushqimit.. Ata udhëtojnë me shpejtësi të madhe nëpër mijëra kilometra që kaluan me luks të madh.

Situata aktuale e murtajave të karkalecave në rajone të ndryshme të planetit studiohen nga studiues nga universitete të ndryshme. Shtë e rëndësishme të dini sjelljen e tyre me kalimin e kohës për të qenë në gjendje të parashikoni migrimin e tyre. Ka shumë lloje karkalecash, por më shkatërruesja është Schistocerca e lashtë. Kjo specie prek më shumë se 50 vende, disa prej të cilave janë ende në zhvillim e sipër. Vendet e tjera të prekura nga infektimet e karkalecave janë ato që nuk mund të kenë burime të mjaftueshme për të përballuar dëmet e shkaktuara.

Sjellja dhe biologjia e infektimit të karkalecave

Schistocerca e lashtë

Karavidhet janë insekte që i përkasin rendit Orthoptera brenda familjes Acrididae. Kjo familje është përfshirë më shumë se 5.000 specie të njohura prej të cilave disa qindra prej tyre janë ato që krijojnë dëme dhe vetëm rreth njëzet prej tyre shkaktojnë shkatërrime të tmerrshme. Shumica e të gjitha këtyre specieve janë migruese dhe mund të lëvizin në distanca të gjata duke gjeneruar dëmtues.

Murtaja e karkalecave nuk është asgjë më shumë sesa një manifestim masiv i insekteve të caktuara që ndodh kur mjedisi ku ata jetojnë ndryshon nga një fazë e vetmuar në një fazë gregare. Faza e vetmuar e karavidheve korrespondon me zonën e tyre të shumimit. Zakonisht janë në kohë shiu dhe kur mund të sigurohet ushqim. Murtaja e karkalecave u lëshua kur fillon sezoni i thatë dhe ushqimi është i pakët. Thenshtë atëherë kur insektet stresohen dhe fillojnë të transformohen fizikisht, duke modifikuar madhësinë, ngjyrën dhe formën e tyre dhe fillojnë të migrojnë në vende të tjera në kërkim të ushqimit.

Thenshtë atëherë kur ato bëhen kafshë aktive dhe fillojnë të gjenerojnë dëme kudo. Lehtësia e lëvizjes së tyre e bën të vështirë kontrollimin e pushtimeve në ekosistemet e ndryshme bujqësore. Jo të gjithë insektet janë krijuar të barabartë, por kur ata mbjellin vezë në vjeshtë, ata qëndrojnë në gjumë gjatë gjithë dimrit dhe çelin në pranverë. Pas një periudhe që varion midis 40-90 ditë, ndodh fekondimi dhe hedhja e vezëve. Thenshtë atëherë që të rriturit kafshojnë dhe cikli biologjik fillon përsëri.

Çdo hedhje e vezëve kthehet në 100 karavidhe të mundshme. Beenshtë llogaritur që në disa raste ato mund të arrijnë në 30.000 milion kopje.

Infektimi i karkalecave

murtaja e karkalecave në vendet e jugut

Kemi folur që është një murtajë e aftë të mbulojë rreth 30 milion kilometra katrorë. Schistocerca e lashtë Pshtë dëmtuesi më i dëmshëm në botë dhe paraqet disa breza në vit. Tufat mund të pushtojnë zona që mbulojnë 30 milion kilometra katrorë. Aktualisht, ato po prekin kryesisht Afrikën dhe të gjithë Azinë Juglindore. Ata gjithashtu mund të fluturojnë në Ishujt Kanarie, ku kanë qëndruar për disa ditë derisa të zhduken.

Druri që ky lloj karavidhesh duhet të lëvizë është të gjejë vendin e duhur për t'u vendosur. Nëse nuk e gjejnë, ata shkatërrojnë gjithçka që gjejnë dhe lëvizin diku tjetër. Mbani në mend se karavidhet ekzistojnë në të gjitha kontinentet dhe dëmtuesit shpërthejnë afërsisht çdo 3-4 vjet. Sidoqoftë, nëse keni një studim dhe informacion të mirë-dokumentuar, dihet se deri më tani nuk ka pasur asnjë insekticid një mjet për shkatërrimin e tij të plotë.

Gjëja më e rëndësishme është të dimë se kur mund të ndodhë infektimi i karkalecave. Nëse vendet ku këto kafshë fillojnë të përhapen fillojnë të kontrollohen, murtaja mund të qetësohet dhe kontrollohet. Për shembull, në Spanjë dihen dy specie që sulmojnë fushat e të korrave dhe ato shfaqen gjithmonë në periudha të njëpasnjëshme. Atshtë në këtë kohë që insekticidet e miratuara fitosanitare fillojnë të përdoren për kontrollin e tyre.

Dëmtuesit në Spanjë

Duhet përmendur gjithashtu se plagët e karkalecave në vendin tonë nuk janë një problem shumë i madh. Përkundër kësaj, shërbimet agronomike në Spanjë janë të ngarkuara me kontrollimin e dëmtuesve dhe duke ditur se ku do të evoluojnë këto insekte kur të kalojnë nga faza e vetmuar në atë fisnike. Kjo është ajo ku është e përshtatshme për t'i vrarë ata në burimin e tyre.

Disa studiues pohojnë se ndryshimi i klimës mund të ndryshojë zakonet e jetës dhe transferimin e tyre në zona ku më parë nuk shkaktonin incidente serioze. Dua të them, kjo ende mund të përkeqësohet.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth murtajës së karkalecave dhe karakteristikave të saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.