Indeksi ultraviolet

indeksi ultraviolet diellor

Sasi të ndryshme rrezatimi nga dielli arrijnë në planetin tonë. Një nga këto rrezatime është ultraviolet. Ai indeksi ultraviolet Shtë masa e intensitetit të rrezatimit ultraviolet që është e aftë të arrijë sipërfaqen e tokës. Ne e dimë që dielli lëshon rrezatim në një gamë të gjerë të spektrit elektromagnetik. Në veçanti, ajo lëshon një sasi të konsiderueshme rrezatimi në zonën ultraviolet. Ky rrezatim ka një rëndësi të madhe pasi është i domosdoshëm, por edhe i rrezikshëm.

Prandaj, ne do ta kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar të gjitha karakteristikat dhe rëndësinë e indeksit ultravjollcë.

tipare kryesore

veprimi i diellit

Ne kemi përmendur që indeksi ultraviolet nuk është asgjë më shumë sesa një masë e intensitetit të rrezatimit ultravjollcë që është e aftë të arrijë sipërfaqen e tokës. E gjithë rrezatimi i emetuar nga dielli ndahet në pjesë të ndryshme të spektrit elektromagnetik. Rrezatimi ultraviolet ndahet në 3 zona në varësi të energjisë së tij. Rrezet ultraviolet më energjike njihen si UVC dhe ato punojnë në gjatësi vale që variojnë nga 100-280 nm. Gjatësia e valës së rrezeve UVB varion nga 280-315 nm. Më në fund, rrezet UVA janë më pak të rrezikshmet, për të thënë, dhe përbëjnë zona të spektrit elektromagnetik që variojnë nga 315-400 nm.

Pjesa më e dëmshme e rrezatimit ultraviolet është rrezatimi UVC. Ky rrezatim, për fat të mirë, nuk arrin në sipërfaqen e tokës pasi absorbohet nga atmosfera jonë. Në veçanti, një pjesë e madhe e këtij rrezatimi absorbohet në shtresën e ozonit. Megjithatë, Rrezet UVB absorbohen në atmosferë me 90% afërsisht Edhe pse UVA absorbohen gjithashtu në një masë më të vogël, një pjesë e tyre arrin në sipërfaqen tonë.

Ne e dimë që rrezet e diellit janë të nevojshme për zhvillimin e jetës siç e njohim ne. Duhet të mbahet mend se fotosinteza në bimë zhvillohet falë veprimit të rrezeve ultraviolet dhe njerëzit duhet të ekspozohen ndaj rrezeve të diellit për të sintetizuar vitaminën D në lëkurë. Një mungesë e kësaj vitamine në trup mund të çojë në një mineralizim të mangët të kockave. Prandaj, është thelbësore që të bëni banja dielli çdo ditë për të paktën gjysmë ore. Sidoqoftë, nëse kemi një ekspozim të tepërt ndaj shfaqjes së këtyre rrezeve ultraviolet mund të jetë i dëmshëm për shëndetin. Dhe është që rrezatimi ultraviolet mund të shkaktojë dëmtime të kolagjenit të lëkurës dhe për këtë arsye të rritë plakjen e parakohshme.

Dëmtimi i indeksit UV

rrezatim diellor

Indeksi vjollcë delta është ai që mat gjatësitë e valës dhe sasinë dhe intensitetin e rrezeve ultraviolet që janë të afta të arrijnë sipërfaqen e tokës. Sidoqoftë, rrezatimi ultraviolet mund të shkaktojë dëmtime të ADN-së dhe mutacione. Ka prova të shumta nga studimet që tregojnë se mund të rrisë ndjeshëm rrezikun e kancerit të lëkurës. Po kështu, mund të shkaktojë probleme serioze të syve të tilla si katarakt. Ekzistojnë lloje të ndryshme të lëkurës dhe disa janë më të prekshme se të tjerët. Ndjeshmëria ndaj rrezatimit ultraviolet të lëkurës varet nga ajo që njihet si fototip. Fototipi është përgjegjës për matjen e aftësisë së lëkurës për të thithur rrezatimin diellor. Kjo është, aftësia e lëkurës për të gjeneruar melaninë. Indeksi i vjollcës duhet të njihet mirë për të njohur mbrojtjen që duhet të aplikojmë në lëkurë për rrezatimin diellor sipas ndjeshmërisë që kemi. Njerëzit me flokë të kuqërremë ose bjondë janë më të ndjeshëm se brunet.

Indeksi i ashtuquajtur ultravjollcë është përgjegjës për matjen e intensitetit të rrezatimit ultravjollcë që arrin sipërfaqen e tokës në secilën gjatësi vale të peshuar me veprimin e tij të dëmshëm ndaj njerëzve. Ky indeks u prezantua nga shkencëtarët e Environment Canada në 1992. Nga atje, disa vende prezantuan indekset e tyre derisa OBSH-ja të prezantojë një indeks standard për botën.

Vlerat e indeksit UV

indeksi ultraviolet

Indeksi UV ka një vlerë minimale teorike 0 dhe nuk ka vlerë maksimale. Indeksi standard është ai që na lejon të bëjmë parashikime të ndryshme të UVI të krahasueshme në të gjithë botën. Ngjyrat që përdoren për të përfaqësuar lopatën fillestare janë jeshile për vlera të ulta UVI midis 0 dhe 2, e verdhë për vlera të moderuara UVI midis 3 dhe 5, portokalli me një rrezik më të lartë midis 6 dhe 7 dhe e kuqe për UVI shumë e lartë vlerat që janë midis 8 dhe 10. Së fundmi, gjithashtu ngjyra vjollcë gjendet për vlera ekstreme të UVI me figura më të larta se 11.

Në varësi të vlerës së UVI dhe në varësi të llojit të lëkurës së secilit person, moshës, etj. Duhet të merren masa adekuate për tu mbrojtur nga rrezatimi ultraviolet. UVI varet nga disa faktorë dhe mund të ndryshojë gjatë gjithë vitit. Për shembull, kjo varet nga sasia e ozonit në kolona atmosferike, lartësia e diellit, lartësia e vendit ku jemi dhe re i pranishëm në atë çast. Nuk është e njëjta gjë të jesh në nivelin e detit sesa në majën e një mali. Sasia e rrezatimit diellor që do të ndikojë në lëkurën tonë është shumë e ndryshueshme. E njëjta gjë është e vërtetë për shtresën e ozonit. Vrima e tmerrshme e ozonit ishte për shkak të një zvogëlimi të përqendrimit të ozonit stratosferik dhe tani një incidencë më të madhe të rrezatimit diellor ultraviolet në sipërfaqen tonë.

Masat për lehtësimin e rrezatimit ultraviolet

Ne do të japim disa nga masat thelbësore që të jemi në gjendje të mbrohemi kundër veprimit të rrezatimit ultraviolet në lëkurën tonë:

 • Ulni ekspozimin në diell gjatë orëve më të forta të ditës. Këto janë orët qendrore në të cilat sasia e rrezatimit ultraviolet diellor është më e madhe.
 • Ecni në hije në orët qendrore të ditës. Ashtu siç duhet të shmangim ekspozimin ndaj diellit të orëve qendrore, nëse nuk kemi mundësi tjetër, duhet të shkojmë për hije.
 • Vishni rroba mbrojtëse
 • Vish një kapelë me cepa të gjerë për të mbrojtur sytë, fytyrën dhe qafën.
 • Mbroni sytë tanë me syze dielli
 • Përdorni një krem ​​me mbrojtje nga dielli me spektër të gjerë.
 • Shmangni shtretërit për rrezitje

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth indeksit ultraviolet dhe rëndësisë së tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.