Homo neanderthalenza

homo neandertalensis

El Homo neanderthalenza i njohur edhe si Neanderthal është një lloj i qenies njerëzore që u zhvillua kryesisht në Evropë nga rreth 230.000 vjet më parë në rreth 28.000 vjet më parë. Njihet me emrin Neanderthal dhe, ndryshe nga speciet e tjera të gjinisë Homo, është zhvilluar plotësisht dhe jeton në kontinentin Evropian.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, origjinën dhe evolucionin e Homo neanderthalenza.

Origjina e Homo neandertalensis

njeri neandertal

Me origjinë nga Evropa, janë gjetur prova se ajo rrjedh nga Heidelbergët, të cilët erdhën në Evropë nga Afrika gjatë Pleistocenit të mesëm. Në kontekstin e evolucionit njerëzor, ka dekada të tëra marrëdhëniesh me Homo sapiens, megjithëse nuk është e qartë. Është bërë një analizë e plotë e vendburimeve të zbuluara dhe ka dyshime. Gjëja më normale është se janë dy lloje të ndryshme, megjithëse i përkasin të njëjtës gjini, kanë bashkëjetuar në të njëjtën kohë.

A është ky lloj ndryshimi midis njerëzve dhe Homo sapiens në strukturën anatomike. Kapaciteti i trurit është i madh, madje më i madh se ai i njerëzve modernë. Kjo është një nga arsyet pse ekspertët dyshojnë për shkakun e zhdukjes së tij. Teoria më e spikatur sugjeron se ata janë të mbingarkuar nga numri i Homo sapiens nga Afrika.

Ne e dimë se ky kontinent është djepi i njerëzimit, sepse është specia jonë që shfaqet në këtë kontinent. Që atëherë, paraardhësit e njerëzimit u zgjeruan në pjesë të tjera të tokës dhe e sunduan atë plotësisht. Në procesin e evolucionit, ju nuk jeni vetëm.

Në këtë mënyrë, njerëzit e llojeve të ndryshme që i përkasin të njëjtës gjini mund të shfaqen në Evropë. Neandertalët ata kanë aftësinë të bëhen një specie dominuese. Gjatë epokës së akullnajave, specieve nga e kishin origjinën duhej të ndryshonin habitatin e saj. Për shkak të të ftohtit ekstrem dhe kushteve të pafavorshme mjedisore, kjo i detyroi ata të migrojnë në jug. Gjatë shekujve, kushte të ndryshme izolimi kanë çuar në nevojën për t'u përshtatur dhe çuar në evolucionin e hominidëve.

Pas përfundimit të epokës së akullnajave, ata filluan të ngjasojnë me Neandertalët. Këtu ata ndryshojnë nga një specie e ndryshme në tjetrën. Kështu është Homo neanderthalenza.

Popullsitë e Homo neanderthalenza

zhvillimi njerëzor

Edhe pse ka qenë për një kohë të gjatë, ai kurrë nuk ka pasur një popullsi të madhe. Vlerësohet se gjatë 200.000 viteve që jetoi në tokë, popullsia e saj nuk i kalonte 7.000. Kjo është një popullsi shumë e vogël, sepse çdo qytet i vogël sot ka më shumë banorë. Momenti i lavdishëm i kësaj specie ka ndodhur rreth 100.000 vjet më parë. Mjetet e zbuluara i lejojnë shkencëtarët të konfirmojnë se kanë kapacitete të konsiderueshme për zhvillim intelektual.

Edhe pse popullsitë e tyre janë të vogla, janë gjetur fosile shumë të shpërndara, gjë që tregon se ato gjenden në pjesën më të madhe të kontinentit evropian. Disa ekspertë besojnë se ata mund të kishin arritur në Azinë Qendrore. Marrëdhënia midis Neandertalëve dhe Homo sapiens ndonjëherë bie ndesh me idenë e evolucionit linear. Situata aktuale është krejt ndryshe.

Disa lloje të këtij gjini kanë ndarë tokën në rajone të ndryshme dhe bashkëjetojnë në disa rajone. Neandertalët jetonin në Evropë, Homo sapiens jetonte në Afrikë dhe specie të tjera si Homo Erectus erdhën në lindje.

Teknikat e kërkimit të përdorura për të mësuar më shumë rreth kësaj specie ndihmojnë shumë në zbulimin e pamjes së njerëzve. Është teknologji e analizës së ADN-së. Siç e dimë të gjithë, kur Homo sapiens u largua nga Afrika, Homo sapiens dhe Neandertalët bashkëjetuan në Evropë. Por pak dihet për bashkëjetesën e tyre. Falë një studimi të publikuar mbi gjenomin e Neandertalit, ne e dimë se njerëzit kanë ende pothuajse 3% ADN të Neandertalit. Kjo do të thotë se ekziston një çiftim midis dy specieve, megjithëse në një mënyrë specifike.

Fillimi i hibridizimit midis dy specieve zgjati shumë më tepër sesa mendohej më parë. Rreth 100.000 vjet më parë, individë të këtyre dy specieve ekzistonin në të njëjtin vend. Disa qarqe shkencore ende debatojnë për zhdukjen e Neandertalëve. Ka disa teori, por asnjëra nuk mund të vërtetohet si e saktë. Shfaqja e të dhënave të reja duket se shkon përtej momentit të saktë kur speciet u zhdukën.

Shtë vlerësuar se kur Evropa fillon të ftohet ndjeshëm, ato fillojnë të zhduken, gjë që përkthehet në një rënie të burimeve natyrore. Sa i përket arsyes së zhdukjes së tij, disa ekspertë theksuan se mund të jetë ndryshimi i klimës që sapo përmendëm. Ekspertë të tjerë pohojnë se arsyeja e zhdukjes së Neandertalëve mund të jetë për shkak të ardhjes së Homo sapiens. Kjo teori nuk është shumë e bazuar, sepse kemi parë që ka një kryqëzim mes tyre.

Prandaj, hipoteza e fundit më e vlefshme që është përpjekur të vërtetohet është ajo numri i Homo sapiens është 10 më shumë se numri i Neandertalëve. Kjo shkaktoi një konkurrencë për burimet natyrore dhe disa sëmundje prekën Neandertalët dhe jo Homo sapiens. Për ta bërë këtë, ne shtojmë një kryqëzim midis dy specieve, që nënkupton zhdukjen e specieve të mëparshme.

Curiosities

kultura homo neandertalensis

Ndër fosilet e Neandertalit që janë zbuluar, kemi gjetur se disa prej tyre ofrojnë informacion të mjaftueshëm për të kuptuar karakteristikat e tyre fizike. Ata u përshtatën me të ftohtin sepse u duhej të mbijetonin në një mjedis të shënuar nga epoka e fundit e akullit. Kjo i detyron ata të përshtaten me motin jashtëzakonisht të ftohtë për të mbijetuar. Në këto përshtatje, ne zbulojmë se koha po shkurtohet. Hunda është gjithashtu më e gjerë për të qenë në gjendje të kapni aromën nga një distancë më e madhe. Ata nuk shquheshin për lartësinë e tyre pasi ajo kishte një lartësi mesatare prej 1.65 metrash.

Edhe pse fillimisht mendohej se Dieta e Neandertalit ishte në thelb mishngrënëseStudimet e fundit kanë treguar se dieta e tyre është e larmishme dhe e përshtatur me mjedisin. Ato përfshijnë molusqe, peshq, foka, breshka deti dhe zogj, si dhe fruta dhe perime të pasura (pothuajse 80% e dietës së tyre).

Ata e njohin zjarrin dhe e përdorin atë në kuzhinë, dhe një farmakologji shumë rudimentare, e cila përfshin leh plepi si një qetësues natyral i dhimbjeve. Një fakt i rëndësishëm është se sedimentet e tij tregojnë një lloj kanibalizmi ritual, i cili padyshim nuk lidhet me periudhën e dobët.

Unë shpresoj se me këtë informacion ju mund të mësoni më shumë rreth Homo neanderthalenza.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.