Homo erectus

homo erektus

Ne e dimë se qenia njerëzore ka kaluar nëpër specie dhe evolucion të shumtë deri në qënien njerëzore aktuale. Speciet tona aktuale, Homo sapiens, vjen nga specie të tjera. Njëra prej tyre është Homo erectus. Homo erectus është një njeri primitiv që jetoi në pjesë të ndryshme të tokës gjatë një pjese të Pleistocenit. Mostra më e vjetër u gjet në Demanisi, Gjeorgji, dhe daton afërsisht 1,8 milion vjet. Zbulimi i parë i kësaj specie ndodhi në 1891 në ishullin aziatik Java, i cili tani është pjesë e Indonezisë.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që ju duhet të dini në lidhje me Homo erectus, karakteristikat dhe historinë e tij.

Origjina e Homo erectus

evolucioni homo erectus

Ky njeri primitiv ka ekzistuar në tokë për një kohë të gjatë. Ekzistojnë mendime kontradiktore në datën e zhdukjes së tij. Disa antropologë besojnë se ka ndodhur rreth 300.000 vjet më parë, ndërsa të tjerët pohojnë se ka ndodhur 70.000 vjet më parë. Kjo ka bërë që disa ekspertë të besojnë se ai jeton me homo sapiens, por ky nuk është pozicioni më i zakonshëm sot.

Origjina e Homo erectus është gjithashtu e diskutueshme. Në këtë mënyrë, dikush e vendosi atë në Afrikë, megjithëse shumë antropologë nuk pajtohen dhe e quajnë mostrën e gjetur atje Homo ergasterMe Mbështetësit e këtij pozicioni pohojnë se Homo erectus Nativeshtë vendas në Azi.

Një nga karakteristikat më të spikatura të këtij njeriu primitiv është kapaciteti i tij kranial, i cili është më i mirë se ai i specieve të mëparshme. Një nga arsyet kryesore për këtë ndryshim ishte zbulimi se si të merren me zjarret, gjë që çoi në përmirësimin e të ushqyerit.

Homo erectus është një nga paraardhësit e Homo sapiens. Faza e evolucionit njerëzor në të cilën Homo erectus Shtë një nga fazat më të panjohura, kështu që ekzistojnë disa teori të ndryshme. Prandaj, njëra prej tyre daton në Afrikë 1,8 milion vjet më parë.

Duhet të theksohet se ekspertë të tjerë konfirmuan se mbetjet e gjetura në kontinent i përkisnin një specie tjetër të ngjashme, Ergaster. Të gjithë pajtohen me faktin se me paraqitjen el Homo erektus, popujt primitivë u bënë nomadë dhe u larguan nga Afrika.

Zbulimi i parë i Homo erectus ka ndodhur në Azinë Lindore, por mbetjet u gjetën edhe në EuroaziMe Në zonat e largëta ku gjenden sedimente, suksesi i kësaj specie mund të verifikohet me saktësi. Kjo gjeneron shumë pak dallime fizike dhe kulturore midis tyre, sepse ato duhet të përshtaten me kushtet e ndryshme të secilit rajon. Për shembull, moti në Evropë ishte i ftohtë në atë kohë dhe nëse nuk do të ishte për zbulimin e zjarrit, ky do të ishte një problem i madh.

tipare kryesore

kafka e njeriut

Të gjithë ekspertët bien dakord për natyrën nomade të Homo erektus. Provat e gjetura tregojnë se ishte hominidi i parë që u largua nga Afrika. Me kalimin e viteve, ajo ka arritur në Azinë Juglindore.

Hipoteza më e famshme është se ju mund të përdorni urën e akullit të formuar gjatë akullnajës për këtë udhëtim. Zgjerimi i tij ka rezultuar në ende shfaqet në pjesë të Indonezisë, Kinës, Evropës ose Azisë Qendrore.

Ashtu si me të gjitha mbetjet fosile, nuk është e lehtë të përcaktohen karakteristikat fizike dhe biologjike. Shkencëtarët konsiderojnë parametra të ndryshëm për t'u përafruar, veçanërisht lartësinë ose formën e kafkës. Për shembull, dhëmbët japin informacion shumë të rëndësishëm në lidhje me dietën dhe zakonet e tjera të rëndësishme.

Në këtë rast, duhet të shtojmë praninë e disa nënllojeve, të cilat kanë karakteristika paksa të ndryshme. Ekzistojnë, megjithatë, disa veçori të Homo erectus që duken të pranuara gjerësisht.

Karakteristikat e Homo erectus

Homo sapiens

Pak dihet për lëkurën e Homo erectusMe Siç e dimë të gjithë, ajo ka gjëndra djerse, por as të holla as të trasha. Për sa i përket kockave, struktura e legenit të Homo erectus është e ngjashme me atë të njerëzve sot. Sidoqoftë, është më e madhe dhe më e fortë. Diçka e ngjashme ndodhi me femurin dhe me shfaqjen e më shumë mbetjeve, ishte më e lehtë për të studiuar. Përveç madhësisë së tij superiore, shenja të caktuara të futjes muskulare tregojnë se trupi është i fortë dhe i fortë.

El Homo erectus, siç sugjeron emri, ecën në dy këmbë, të ngjashme me Homo sapiensMe Në fillim u mendua se lartësia mesatare e meshkujve ishte shumë e vogël, rreth 1,67 metra. Megjithatë, mbetjet e reja kanë ndryshuar këtë mënyrë të menduari. Tani vlerësohet se një i rritur mund të arrijë një lartësi prej 1,8 metra, e cila është më e gjatë se hominina e mëparshme.

Mjekra e Homo erectus Ai është gjithashtu shumë i fortë, edhe pse nuk ka mjekër. Fakti që dhëmbët janë të vegjël ka tërhequr shumë vëmendje. Paleontologët kanë gjetur se me rritjen e trupit, madhësia e dhëmbëve zvogëlohet.

Në mënyrë të ngjashme, muskujt e nofullës duket se janë bërë më të vegjël dhe fyti është ngushtuar. Isshtë e mundur që prania e zjarrit dhe mishit të pjekur të përtypur ta prodhojnë më lehtë këtë efekt. Kafka e Homo erectus ka tre karakteristika dalluese. E para është kocka supraorbitale e drejtë, megjithëse nuk e ka atë formë të gjetur në Greqi dhe Francë. Nga ana tjetër, ata kanë një kreshtë sagitale në kafkë, e cila është më e zakonshme tek aziatikët. Këta janë edhe ata me mbivendosje zverku mjaft të trasha.

gjuhë

Një nga pyetjet e pazgjidhura në Homo erectus është nëse ai ka përdorur gjuhën e folur gjatë ekzistencës së tij. Një teori në lidhje me speciet sugjeron që ata janë njerëzit e parë që e përdorën atë në komunitetin që krijuan.

Difficultshtë e vështirë të dihet nëse kjo teori është e saktë duke studiuar fosilet. Nëse biologjia duket se e mbështet këtë fakt, sepse ata kanë struktura të trurit dhe gojës për ta bërë këtë.

Një studim i fundit nga Daniel Everett, dekan i Kolegjit të Arteve dhe Shkencave në Universitetin Bentley në Massachusetts, konfirmoi këtë hipotezë. Bazuar në gjetjet e tyre, fjala e parë e shqiptuar nga popujt primitiv u shqiptua nga anëtarët el Homo erektus.

Ushqimi është një nga aspektet më interesante të kërkimit të Homo erektus. Më konkretisht, pas zbulimit se si të merren me ndryshimet që ndodhën pas zjarrit. Në fillim ishte një kafshë e gjithëpranishme, për të marrë mish përdorte mbetjet e kufomave të kafshëve. Cfare ka me shume, Ai gjithashtu mbledh perime dhe bar, duke kërkuar një dietë sa më të plotë.

Unë shpresoj se me këtë informacion ju mund të mësoni më shumë rreth Homo erectus dhe karakteristikat e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.