Gjithçka që duhet të dini rreth Holocenit

Holoceni

El Kenozoik Shtë një epokë që është e ndarë në dy epoka të njohura si Pleistoceni y Holoceni. Holoceni është epoka e fundit e njohur që nga ajo në të cilën ndodhet aktualisht planeti ynë. Ajo filloi afërsisht 12.000 vjet më parë, saktësisht 10.000 XNUMX pes dhe ne jemi akoma në Holocen sot. Kjo periudhë përfshin pjesën më të madhe të zhvillimit të njerëzimit edhe që nga shfaqja e Homo sapiens tek teknologjitë që kemi sot.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që ju duhet të dini rreth epokës së Holocenit.

Karakteristikat e përgjithshme

Qytetërimi njerëzor në Holocen

Gjatë kësaj periudhe planeti ka ndryshuar shumë pak. Shumica e ndryshimeve që janë vërejtur janë të biodiversitetit që nga veprimi i njeriut aktual mbi mijëra lloje të bimëve dhe kafshëve dhe shkakton zhdukjen. Qenia njerëzore është bërë specia mbizotëruese në planet pavarësisht se shkakton shumë dëme.

Holoceni ka zgjatur më shumë se 12.000 vjet përafërsisht dhe është ai që përfshin të gjithë zhvillimin e njerëzimit. Në këtë periudhë, ndër të tjera, mund të përfshihen krijimi i grupeve të para shoqërore dhe civilizimeve të para njerëzore dhe zhvillimi i shkrimit, udhëtimeve eksploruese dhe përparimeve të mëdha kulturore, intelektuale dhe teknologjike.

Gjatë kësaj kohe ka pasur një zhdukje masive të specieve që është vërejtur përmes një procesi të vazhdueshëm dhe të përhershëm. Këto specie si të kafshëve ashtu edhe të bimëve janë zvogëluar në numër të madh për shkak të veprimit të njerëzve. I gjithë ky proces është klasifikuar nga specialistët si një nga proceset më serioze të zhdukjes që kanë ndodhur në planetin tonë. Kjo është për shkak se shkaku i zhdukjes nuk ka qenë për shkak të veprimit të faktorëve të mjedisit, por për shkak të një prej specieve që banojnë në planet dhe që është bërë ajo dominuese.

Gjatë Holocenit konsiderohet se ekziston një epokë ndër-akullnajore. Kjo është, një kohë kur mbaron ftohja intensive dhe ka më pak zonë të mbuluar me akull. Pritet që në një të ardhme jo shumë të largët të ndodhë një akullnajë tjetër pasi, për shkak të studimeve që kemi dhe njohurive përmes të dhënave fosile, një epokë tjetër e epokës së akullit duhet të fillojë së shpejti ose duhet të fillojë.

Gjeologjia e Holocenit

Klima ndërracore

Sa i përket gjeologjisë, është një kohë kur ka pasur pak rëndësi që nga ajo kohë nuk ka pasur ndryshime të mëdha në lëvizjet orogjene ose në konfigurimin e kontinenteve. Disa fragmente që i përkisnin kontinentit të madh të njohur si Pangea kanë vazhduar të lëvizin, por me një ritëm më të ngadaltë se sa në kohët antike. Distanca që mbulon kontinentet nga fillimi i kësaj kohe deri më tani ka qenë vetëm një kilometër. Sidoqoftë, duhet të theksohet se masat kontinentale nuk do të pushojnë kurrë së lëvizuri dhe pritet që brenda disa milion viteve të përplasen përsëri dhe të formojnë një superkontinent tjetër.

Gjatë kësaj kohe ka pasur gjithashtu një rritje në nivelin e detit për shkak të shkrirjes ose akullnajave. Shumë nga tokat që sot janë zhytur nën ujë ishin fillimisht ura midis disa rajoneve. Në këtë kuptim, mund të thuhet se shkrirja nuk është shkaktuar pas një procesi gradual, por ka pasur periudha në të cilat shkrirja arriti maja të caktuara duke bërë që niveli i detit të ngrihej më papritur.

Duke marrë parasysh këto të dhëna, mund të konkludohet se niveli i detit u rrit gjithsej 35 metra që nga fillimi i Holocenit. Një fakt shqetësues është se në 25 vitet e fundit niveli i detit është rritur me një shpejtësi prej afërsisht 3 mm në vit, i cili është disi i përshpejtuar për atë që është norma normale. Kjo është për shkak të një rritje në efektin serë që shkakton një rritje të temperaturave globale dhe është shkaktuar nga veprimi i disa prej gazrave që janë të afta të mbajnë nxehtësinë.

Klima e holocenit

Temperaturat gjatë kësaj kohe janë shumë më të buta se herët e mëparshme. Kjo sepse është një moshë ndër-akullnajore. Temperaturat mesatare ishin një rritje ose afërsisht midis 4 dhe 9 gradë. Ngrohja e planetit nuk ishte e njëtrajtshme, pasi në disa rajone ai pësoi një rritje më të madhe dhe në të tjerat një rënie të të njëjtit. Tokat që kanë pësuar ftohjen më të madhe janë ato që ndodheshin më në jug.

Në rajone të tjera ku ata kanë pasur gjithmonë një klimë të shkretë, regjimi i reshjeve filloi të rritet.

Flora dhe Fauna

Fauna e holocenit

Zhvillimi i jetës gjatë epokës së Holocenit nuk ka dhënë shumë modifikime nga pikëpamja evolucionare. Trendi më i shënuar që mund të përfaqësohet gjatë këtyre viteve është se speciet kanë filluar të zhduken me një shpejtësi më të shpejtë se kurrë. Shumë e lidhin këtë rënie të specieve me pamjen e njerëzve. Zhdukja vazhdon deri në kohën e tanishme kur ka një numër të madh të specieve të rrezikuara.

Bimët me shpërndarjen më të madhe në nivelin planetar janë angiospermë. Rajonet e tropikëve më të afërt me Ekuadorin janë ato ku ka sasinë më të madhe të pyjeve me lagështi që kanë një bollëk bimësh dhe një biodiversitet të madh. Në zonat më të afërta me polet bimësia ndryshon rrënjësisht. Bimët me gjethe dhe lagështia e xhunglës u lënë vendin llojeve të tjerë të pemëve që janë përshtatur në temperatura më të ulëta.

Sa për faunën, kafshët nuk kanë ndryshuar shumë gjatë Holocenit. Speciet që kanë arritur të mbajnë veten gjatë gjithë kësaj kohe vështirë se kanë pësuar ndonjë ndryshim ose evolucion. Ajo që është theksuar dhe zgjatur me kalimin e kohës është zhdukja e kafshëve tokësore dhe detare. E gjithë kjo është shkaktuar nga veprimi i qenieve njerëzore dhe dëshira e tyre për të pushtuar planetin.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth Holocenit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.