Historia e Tokës

historia e tokës

Planeti ynë siç e njohim sot është shumë i ndryshëm nga ai që dukej pak pasi lindi. Planeti Tokë vlerësohet të jetë 4.470 miliardë vjet i vjetër. Në atë kohë ishte vetëm një grumbull gurësh, brendësia e të cilëve u ngroh dhe përfundoi duke shkrirë të gjithë planetin. Me kalimin e kohës, lëvorja thahet derisa të bëhet e fortë. Në pjesët e poshtme ishte e mundur të grumbullohej uji ndërsa, mbi koren e tokës, u formuan shtresa gazrash që krijuan atmosferën. E historia e tokës është një aspekt interesant që duhet ta dimë.

Prandaj, ne do ta kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që duhet të dini për historinë e Tokës dhe më të rëndësishmen prej saj.

Origjina e planetit

origjina e specieve

Planeti ynë nuk ishte asgjë më shumë se një grup shkëmbinjsh konglomerat që nxeheshin brenda dhe jashtë po krijonin një shtresë gazesh që formonin atmosferën. Duhet të dihet se përbërja e atmosferës ka evoluar me kalimin e viteve. Nuk ka qenë gjithmonë njësoj siç e kemi taniMe Uji, toka dhe ajri filluan të ndërveprojnë me dhunë derisa llava nga brendësia e tokës buroi me bollëk përmes çarjeve të shumta që ekzistonin në koren e tokës. E gjithë kjo u pasurua duke u transformuar për shkak të aktivitetit vullkanik.

Sipas shkencëtarëve dhe studimeve të tyre, afërsisht 13.800 miliardë vjet më parë pati një shpërthim të madh të njohur si Shpërthimi i Madh. Fuqia e lëshuar me një shpejtësi jashtëzakonisht të shpejtë, si shpejtësia e dritës, e shtyu këtë çështje jashtëzakonisht të dendur në të gjitha drejtimet. Me kalimin e kohës, ndërsa ata u larguan më larg nga qendra dhe u ngadalësuan, sasi të mëdha të materies u grumbulluan dhe u kondensuan në galaktikat e mëvonshme.

Ne nuk e dimë se çfarë ndodhi në univers në të cilin ndodhemi 9 miliard vitet e para; nëse ka diell të tjerë, planetë të tjerë, hapësirë ​​boshe, ose asgjë fare. Rreth mesit të kësaj periudhe, ose ndoshta më herët, një galaktikë duhet të jetë formuar.

Formimi i Diellit dhe planetëve

formimi i galaktikave

Pranë skajit të kësaj galaktike, të cilën tani e quajmë Rruga e Qumështit, rreth 5 miliardë vjet më parë, një pjesë e materies u përqendrua në një re më të dendur. Kjo situatë ka ndodhur në shumë vende, por ne jemi veçanërisht të interesuar për këtë.

Besohet se një yll aty pranë shpërtheu dhe shkoi në supernova rreth 4.600 miliardë vjet më parëMe Vala goditëse e prodhuar nga ai shpërthim bëri që materiali në mjegullnajën tonë origjinale diellore të fillojë të lëvizë. Reja filloi të rrotullohej më shpejt dhe të rrafshohej në një disk. Graviteti mbledh shumicën e masës në një sferë qendrore, dhe rreth saj masa më të vogla rrotullohen. Masa qendrore bëhet një sferë inkandeshente, një yll, dielli ynë.

Këto masa të vogla gjithashtu kondensohen kur rrotullohen rreth diellit, duke formuar planetë dhe disa hëna. Midis tyre, ka të paktën një distancë të drejtë dhe një madhësi të përshtatshme për të mbajtur ujin në gjendje të lëngshme dhe për të mbajtur një zarf të rëndësishëm të gaztë. Natyrisht, ky planet është i yni, toka.

Historia e tokës

historia e tokës dhe gjeologjia

Pas fazës fillestare në të cilën toka u shndërrua në një substancë të nxehtë, shtresat e jashtme filluan të ngurtësohen, por nxehtësia nga brenda i shkriu përsëri. Përfundimisht, temperatura ra mjaftueshëm për të formuar një kore të qëndrueshme.

Në fillim, toka nuk kishte atmosferë, prandaj u godit nga meteoritet. Aktiviteti vullkanik është i dhunshëm dhe një sasi e madhe e lavës së nxehtë dëbohet. Ndërsa korja ftohet dhe ngurtësohet, trashësia e kores gradualisht rritet.

Ky aktivitet vullkan prodhon një sasi të madhe gazi, i cili përfundimisht formon një shtresë në koren e tokës. Përbërja e tij është shumë e ndryshme nga ajo aktuale, por është shtresa e parë mbrojtëse që lejon shfaqjen e ujit të lëngshëm. Disa autorë i referohen "Atmosfera I" si Atmosfera e hershme e Tokës e përbërë nga hidrogjeni dhe heliumi, e cila përmban pak metan, amoniak, gazra të rrallë dhe pak ose aspak oksigjen.

Në një shpërthim vullkanik, oksigjeni dhe hidrogjeni prodhojnë avuj uji, i cili kondensohet në shiun e parë kur ngrihet në atmosferë. Me kalimin e kohës, ndërsa korja e tokës ftohet, uji në reshje mund të mbetet i lëngshëm në pjesën më të thellë të kores së tokës, duke formuar një oqean, hidrosferën.

Nga këtu, paleontologjia merret me studimin e historisë gjeologjike, dhe paleontologjia specializohet në studimin e historisë biologjike të tokës.

Historia gjeologjike e Tokës

Në hetimin për të përcaktuar dhe kuptuar historinë gjeologjike të tokës, të dhënat dhe të dhënat merren nga katër lloje kryesore të shkëmbinjve. Çdo lloj shkëmbi prodhohet nga lloje të ndryshme aktivitetesh në koren e tokës:

  1. Erozioni dhe transporti mundësojnë depozitimin e mëvonshëm dhe prodhojnë shtresa të vazhdueshme të shkëmbit sedimentar ngjeshja dhe litifikimi.
  2. Lava shkarkohet nga dhoma e thellë e magmës dhe ftohet në sipërfaqen e kores së tokës për të formuar shkëmb vullkanik.
  3. Struktura gjeologjike e formuar në shkëmbinjtë ekzistues, të cilët kanë pësuar deformime të ndryshme.
  4. Aktivitetet plutonike ose magmatike që krijohen brenda tokës dhe ato kanë ndikim jashtë vendit.

Ndarja e shkallëve kohore gjeologjike në historinë e tokës bazohet kryesisht në ndryshimet në format fosile dhe materialet e tjera që gjenden në shtresa të vazhdueshme. Sidoqoftë, 447 deri në 540 milion vitet e para të kores së tokës janë regjistruar në shkëmbinj që nuk përmbajnë pothuajse asnjë fosil, domethënë Ekzistojnë vetëm fosile të përshtatshme nga 540 milion vitet e fundit.

Për këtë arsye, shkencëtarët e ndajnë historinë e madhe gjeologjike të tokës në dy periudha kohore kryesore: Prekambriane, e cila përfshin Subzoikun, Paleofonikun dhe Proterozoikun dhe Fanerozoikun, e cila është epoka fosile e asaj periudhe dhe arrin në aktualitet.

Zbulimi i radioaktivitetit lejoi gjeologët dhe paleontologët e shekullit të XNUMX -të të shpiknin metoda të reja takimesh që mund të caktonin moshat absolute (në miliona vjet) në shkallën kohore.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për historinë e Tokës dhe karakteristikat e saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.