Historia e tabelës periodike

e elementet kimike

Gjatë historisë, njerëzit janë tërhequr për të zbuluar një kuptim të kompleksitetit të botës përreth nesh. Fillimisht besohej se e gjithë lënda mund të reduktohej në katër elementët bazë: uji, toka, zjarri dhe ajri. Megjithatë, ndërsa teknikat eksperimentale përparuan me kalimin e kohës, u bë e qartë se natyra e materies është shumë më komplekse sesa supozohej më parë. Prandaj nevoja për të organizuar elementët kimikë dhe tabelën periodike. Të historia e tabelës periodike Ai mbulon gjithçka nga origjina e deri te modifikimet që kemi sot.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë historinë e tabelës periodike dhe evolucionin e vazhdueshëm që ka pasur gjatë historisë.

tipare kryesore

historia e tabelës periodike

Tabela periodike përmbush funksione të shumta në fushën e kimisë. Është një mjet që organizon dhe rendit të gjithë elementët e njohur bazuar në strukturën dhe vetitë e tyre atomike. Duke bërë kështu, Ai i ndihmon kimistët të parashikojnë sjelljen e elementeve dhe reagimet e tyre me elementë të tjerë. Për më tepër, tabela periodike ofron informacione thelbësore për vetitë fizike dhe kimike të elementeve, duke përfshirë numrin e tyre atomik, simbolin dhe peshën atomike. Ai është gjithashtu një burim thelbësor për identifikimin dhe emërtimin e elementeve të rinj që janë zbuluar. Në përgjithësi, tabela periodike mbetet një pjesë themelore dhe e domosdoshme e studimit të kimisë.

Krijuar fillimisht nga Dimitri Mendeleev, një kimist rus në 1869, Është konsideruar gjerësisht zbulesa më e rëndësishme në fushën e kimisë. Organizimi i ndërlikuar i elementeve lehtësoi aftësinë për të parashikuar zbulimin e elementeve të reja, duke lejuar gjithashtu ndjekjen e hetimeve teorike në strukturat e paeksploruara më parë.

Tabela periodike aktualisht përbëhet nga 118 elementë, të cilët janë të organizuar në shtatë rreshta horizontale të njohura si "periudha" dhe 18 kolona vertikale të quajtura "grupe". Dimitri Mendeleev, kimisti rus, konsiderohet si një kontribues i rëndësishëm në historinë e kimisë. pavarësisht se nuk e ka marrë kurrë çmimin Nobel. Si haraç për kontributet e tij, elementi kimik me numrin atomik 101 në tabelën periodike u emërua Mendelevium (Md) në 1955.

Historia e tabelës periodike

historia e tabelës periodike

Konceptimi i tabelës periodike ishte rezultat i një grumbullimi gradual të njohurive dhe zbulimeve në kimi. Në 1789, Antoine Lavoisier botoi një listë me 33 elementë në librin e tij shkollor Traktati Elementar i Kimisë. Në vitin 1817, Johann Döbereiner vuri re se disa elementë mund të grupohen në grupe nga tre me veti kimike të ngjashme.

Tashmë në 1862, Alexandre-Émile Béguyer de Chancourtois i rregulloi elementët në një plagë spirale rreth një cilindri bazuar në peshën e tyre atomike. Më vonë atë vit, John Newlands propozoi që elementët të përsërisin vetitë e tyre çdo element të tetë, të ngjashëm me oktavën muzikore. Më në fund, në 1869, Dimitri Mendeleev botoi versionin e tij të Tabelës Periodike, duke renditur elementët duke rritur peshën atomike dhe duke lënë hapësira për elementë të pazbuluar. Ky rregullim i lejoi Mendelejevit të parashikonte vetitë e këtyre elementëve të pazbuluar, duke çuar në zbulimin e galiumit dhe germaniumit.

Origjina dhe fillimet

Origjina e kësaj përrallë datojnë në kohët e lashta, kur filozofët para-Sokratikë përshkruanin për herë të parë katër elementët themelorë: uji, zjarri, ajri dhe toka. Këto propozime fillestare u zgjeruan më vonë nga Platoni dhe Aristoteli, të cilët prezantuan idenë e një elementi të pestë të njohur si kuintesencë ose eter. Fusha e alkimisë, me figurën e saj udhëheqëse Paracelsus, ndërtoi mbi këto koncepte dhe prezantoi idetë e transformimit dhe teorinë e squfurit dhe merkurit. Një element i ri, kripa, u shtua gjithashtu në përzierje dhe zbulimi i zinkut përmirësoi më tej të kuptuarit tonë të këtyre komponentëve themelorë.

Në shekullin e 1817-të, shkencëtarët në fushën e kimisë filluan të kategorizojnë elementet bazuar në karakteristikat e përbashkëta të vetive të tyre fizike dhe kimike. Gjatë periudhës nga 1829 deri në XNUMX, një kimist nga Gjermania i quajtur Johan Dobereiner bëri përparim në klasifikimin e disa elementeve në grupe me tre. Këto grupe u quajtën triada për shkak të ngjashmërisë së vetive të tyre kimike. Një nga ato treshe Përbëhej nga klor (Cl), brom (Br) dhe jod (I). Dobereiner vërejti se masa atomike e bromit ishte jashtëzakonisht e ngjashme me masën mesatare të klorit dhe jodit.

Fatkeqësisht, grupimi i të gjithë elementëve në treshe nuk ishte i suksesshëm dhe përpjekjet e bëra për të propozuar një klasifikim të elementeve ishin të pamjaftueshme.

Evolucioni i historisë së tabelës periodike

tabela periodike e lashtë

Në 1862, një gjeolog francez i quajtur Chancourtois zbuloi një model periodiciteti midis elementeve të tabelës. Dy vjet më vonë, Chancourtois u bashkua me Newlands, një kimist anglez, për të paraqitur Ligjin e Oktaves, i cili thoshte se vetitë përsëriten çdo tetë elementë. Megjithatë, Ky ligj kufizohej në elementë vetëm deri në kalcium. Pavarësisht pamjaftueshmërisë së tij, ky klasifikim hodhi themelet për zhvillimin e tabelës periodike.

Nga mesi i shekullit të 63-të, shkencëtarët kishin identifikuar 1860 elementë të ndryshëm, por mungonte konsensusi midis kimistëve në lidhje me klasifikimin dhe organizimin e këtyre elementeve. Kongresi inaugurues Ndërkombëtar i Kimistëve, i mbajtur në Karlsruhe, Gjermani, në vitin XNUMX, kishte për qëllim të adresonte këto pyetje dhe doli të ishte një ngjarje thelbësore.

Në kongres, Stanislao Cannizzaro, kimist italian, përkufizohet qartë koncepti i peshës atomike, që është masa atomike relative e një elementi. Puna e tyre frymëzoi tre pjesëmarrës të rinj në konferencë, William Odling, Julius Lothar Meyer dhe Dimitri Ivanovich Mendeleev, për të krijuar tabelat e para gjithëpërfshirëse për organizimin e elementeve.

Në 1869, Dimitri Mendeleev, një kimist rus, botoi tabelën e tij të parë periodike të elementeve, të renditur në rendin rritës të masës atomike. Njëkohësisht, një kimist gjerman i quajtur Lothar Meyer botoi tabelën e tij periodike, por me elementët e renditur nga masa atomike më e ulët tek ajo më e lartë. Të Tabela e Mendelejevit ishte e strukturuar horizontalisht, me hapësira të rezervuara për elementë që nuk ishin zbuluar ende në atë kohë.

Kontributi i Mendelejevit në fushën e kimisë ishte vërtet revolucionar. Ai bëri parashikime dhe la boshllëqe në tabelën periodike për elementë që nuk ishin zbuluar ende, duke përfshirë galiumin (1875), skandiumin (1879), germaniumin (1887) dhe teknetiumin (1937). Në vitin 1913, një kimist anglez i quajtur Henry Moseley kreu studime me rreze X për të përcaktuar ngarkesën bërthamore ose numrin atomik të secilit element. Duke përdorur këtë metodë, ai ishte në gjendje të kategorizonte elementet në rendin rritës të numrit atomik, një sistem që përdoret edhe sot.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për historinë e tabelës periodike dhe evolucionin e saj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.