Hiparku i Nikeas

Hiparku i Nikeas

Në botën e shkencës ka pasur shumë shkencëtarë që kanë qenë të njohur për kontributin e tyre të madh që kanë ndihmuar një përparim të madh. Sot do të flasim Hiparku i Nikeas. Ai është një gourmet dhe matematikan grek i cili ishte i njohur për sjelljen e përparimeve të shumta në të dy degët e shkencës. Dihet shumë për jetën e tij por dihet shumë për kontributet e tij.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se kush ishte Hiparku i Niceas dhe cilat ishin shfrytëzimet e tij në botën e astronomisë dhe matematikës.

Biografia e Hiparkut të Nikesë

Kontributet e Hiparkut të Niceas

Ky njeri lindi në Nicea, duke qenë Turqia aktuale, në vitin 190 pes Në atë kohë, nuk diheshin shumë të dhëna, kështu që pak e dinë biografinë e tij të vërtetë. Të gjitha të dhënat që janë mbledhur mbi këtë shkencëtar duket se tregojnë se ai ka punuar në vendlindjen e tij duke studiuar modelet vjetore të motit në atë zonë. Kjo lloj pune ishte mjaft e zakonshme për të gjithë astronomët grekë të asaj kohe. Kjo sepse është përdorur për të llogaritur fillimin dhe mbarimin e stinëve me shi dhe stuhi.

Ndër arritjet më të rëndësishme të Hiparkut të Nikesë gjejmë përpunimi i një katalogu të yjeve dhe llogaritja e precesionit të ekuinokseve. Ai gjithashtu mund të dinte distancën midis tokës dhe hënës ose ai mund të kishte qenë babai i trigonometrisë. Problemi është se nuk dihet shumë për jetën e tij. Disa autorë si Ptolemeu lanë ndjenja shumë të mira për hulumtimin e Hiparkut. Pjesa më e madhe e jetës profesionale të këtij burri u zhvillua në Rodos.

Puna kryesore në terren ishte astronomia. Në këtë zonë u konsiderua si një nga më të rëndësishmet pasi që në atë kohë vështirë se dihej diçka për qemerin qiellor. Ndër një nga arritjet e tij, Hiparku i Niceas Ai ishte një nga pionierët në krijimin e një modeli sasior të lëvizjeve midis hënës dhe diellit. Përveç kësaj, ai kreu studime të shumta që arritën të vendosnin matje mjaft të sakta. Ky shkencëtar përfitoi nga disa teknika astronomike që ishin krijuar nga disa shkencëtarë të mëparshëm nga Kaldea dhe Babilonia. Falë kësaj njohurie, u arrit një cilësi e mirë e punës dhe zbulimet e tyre u bënë baza për kërkime të mëvonshme nga astronomë të tjerë.

Kontributet e Hiparkut të Nikesë

Ne do të analizojmë me kujdes se cilat ishin kontributet në shkencë që e bënë Hiparkun e Niceas kaq të famshëm. Ai konsiderohej si një nga shkencëtarët më të rëndësishëm dhe ndikimi i tij zgjati me shekuj. Pavarësisht nga rëndësia e këtij shkencëtari, dihet pak për jetën e tij. Nga e gjithë puna që ai bëri, ajo ka mbijetuar vetëm deri më sot njëri prej tyre njihet me emrin e Komentet për Aratus dhe Eudoxus.

Duke pasur parasysh mungesën e dëshmitarëve në burime të drejtpërdrejta që vërtetojnë se kontributet e tyre ishin të jashtëzakonshme, ne do të shikonim shkrimet e Ptolemeut dhe Strabonit. I pari, në veçanti, citoi në mënyrë të përsëritur Hiparkun në Almagest-in e tij, një përmbledhje e madhe astronomike e shkruar në shekullin e dytë pas Krishtit. Megjithëse nuk dihen shumë për jetën e tij, ka disa biografë që tregojnë se Hiparku ndërtoi një observator astronomik në Rodos me të cilin mund të zhvillonte kërkimet e tij. Problemi me të mos diturit shumë për të është se nuk dihej se çfarë instrumentesh përdori për të zhvilluar kërkimin e tij. Ky është një detaj themelor kur përcaktohen udhëzimet që shërbyen si bazë për studime të mëvonshme nga astronomë të tjerë.

Përsëri, ne shohim se Ptolemeu vuri në dukje Hiparkun ndërtoi një teodolit në mënyrë që të jetë në gjendje të masë këndet. Kjo është mënyra se si ai ishte në gjendje të llogariste distancën midis diellit dhe hënës. Siç u përmend më parë, një nga bëmat më të mira për të cilat mbahet mend Hiparku i Nikesë është duke bërë katalogun e parë të yjeve. Në atë kohë, nuk kishte shumë njohuri në lidhje me astronominë. Sidoqoftë, Hiparku zbuloi një yll të ri të vendosur në konstelacionin Akrepi.

Zbulimi i zbulimit të një ylli të ri në qiell e frymëzoi atë sa për të krijuar një katalog që përfshinte rreth 850 yje të njohur në atë kohë. Të gjithë yjet në këtë katalog Ato klasifikoheshin sipas shkëlqimit të tyre sipas një sistemi me 6 madhësi. Kjo metodë është shumë e ngjashme me atë që përdoret sot për të klasifikuar yjet. Ai gjithashtu ndërtoi një glob qiellor që tregonte yjësitë dhe yjet.

Fatkeqësisht, pas viteve, katalogu origjinal nuk është ruajtur. E gjithë ajo që dihet për këtë vepër vjen nga puna e Ptolemeut, i cili përdori studimet e tij si bazë për krijimin e katalogut të tij të njohur si Almagest. Sipas ekspertëve, Ptolemeu ishte përgjegjës vetëm për kopjimin e asaj që Hiparku zbuloi dhe ishte në gjendje ta zgjeronte atë me zbulimet e tij.

Precesioni i ekuinokseve

Një tjetër nga bëmat e Hiparkut të Nikesë ishte precesioni i ekuinokseve. Kjo lëvizje përcaktohet si lëvizja e ekuinokseve përgjatë ekliptikës që motivohet nga precesioni ciklik i boshtit të rrotullimit të tokës. Kur Hiparku po përpilonte katalogun e tij të yjeve, ai vuri re se disa yje po lëviznin krahasuar me matjet e mëparshme. Ky fakt e bëri atë të reflektojë nëse ishin yjet që lëviznin apo toka që kishin ndryshuar pozicionin e saj. Ky supozim e bëri atë të vendoste lëvizjen e njohur si precesion. Kjo lëvizje trajtohet gjerësisht si një lloj lëkundjeje ciklike që ndikon në orientimin e boshtit të rrotullimit të tokës. Secili cikël përbëhet nga 25.772 vjet.

Pas lëvizjes së rrotullimit dhe përkthimit të tokës, lëvizja e precesionit ishte lëvizja e tretë e zbuluar. Shkaku i kësaj lëvizje është efekti i gravitetit midis diellit dhe hënës në tokë. Kjo forcë e gravitetit ndikon në fryrjen ekuatoriale të planetit.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth Hiparkut të Nikesë dhe kontributeve të tij në shkencë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.