Gjithçka që duhet të dini për higrometrat

higrometra dhe lagështia e ambientit

Në meteorologji maten vazhdimisht variablat meteorologjikë që përcaktojnë motin. Variablat më të rëndësishëm janë presioni atmosferik, lagështia, rrezatimi diellor, drejtimi dhe forca e erërave, etj. Çdo variabël meteorologjik ofron informacion të vlefshëm në lidhje me motin dhe ju lejon të parashikoni se cila do të jetë moti në ditët e ardhshme.

Sot do të flasim higrometër, pajisja që përdoret për të matur lagështinë. A doni të dini se si funksionon dhe gjithçka që lidhet me informacionin që mund të sigurojë në meteorologji?

Karakteristikat kryesore, historiku dhe shërbimet komunale

higrometër

Higrometri nuk është asgjë më shumë se një instrument i përdorur për të matur shkallën e lagështisë në ajër, tokë dhe bimë. Ne kujtojmë se lagështia është sasia e avullit të ujit në mjedis. Kështu që lagështia është e ngopur, temperatura e ambientit duhet të jetë më e ulët. Në këtë mënyrë, avujt e ujit në ajër kondensohen dhe prodhojnë vesë.

Higrometri përdoret për të matur sasinë e avullit të ujit në ajër. Ekzistojnë disa lloje të higrometrave në varësi të funksionimit të tyre, megjithëse të gjithë kanë të njëjtin qëllim.

Higrometri u shpik nga Fizikanti francez Guillaume Amontos në 1687. Më vonë u përmirësua dhe u optimizua nga Fahrenheit në mes të shekullit të XNUMX-të. Përdor sensorë që perceptojnë dhe tregojnë ndryshimin në shkallën e lagështisë, si të gazit ashtu edhe të ajrit në përgjithësi. Më të vjetrat janë ndërtuar me sensorë të tipit mekanik. Këta sensorë siguruan përgjigje ndaj elementeve të ndjeshëm ndaj ndryshimeve të lagështisë, siç janë flokët e njeriut.

Zbatimet e tij janë shumë të gjera. Ato përdoren si për ruajtjen e produkteve që janë shumë të prekshme nga lagështia e tepërt, për të njohur afërsinë e reshjeve të mundshme dhe motit të keq në përgjithësi, për të pasur një higjienë të mirë duke ditur shkallën e lagështisë në ambientet dhe dhomat. Përdoret gjithashtu në shumë procese industriale që kërkojnë lagështi, të tilla si prodhimi i pëlhurave, letrës dhe mëndafshit të caktuar.

Konceptet e nevojshme për lagështinë

karakteristikat e lagështisë

Për të kuptuar funksionimin e saktë të higrometrave, është e nevojshme të njihni disa koncepte të lagështisë dhe si funksionon.

P.sh. lageshtia relative Isshtë një koncept për të cilin shumë njerëz nuk e kanë të qartë. Avulli i ujit gjenerohet përmes aktiviteteve të ndryshme të qenieve njerëzore dhe, në përgjithësi, të çdo qenieje të gjallë. Në shtëpi, avujt e ujit gjenerohen përmes aktiviteteve të gatimit në kuzhinë, dusheve, djersitjes nga bimët, frymëmarrjes, etj.

Ky avull uji që prodhohet absorbohet nga ajri në varësi të kushteve mjedisore, duke shkaktuar një rritje të përmbajtjes së lagështisë së ajrit. Prandaj, sasia maksimale e avullit të ujit që mund të futet në ajër pa u ngopur (domethënë kondensimi) varet nga temperatura e ambientit. Sa më i ngrohtë të jetë ajri, aq më shumë avuj uji mbështet pa u ngopur me lagështi. Kështu që lagështia relative është sasia e avullit të ujit në ajër në përqindje.

Një koncept tjetër i lidhur është lagështia absolute. Shtë sasia e avullit të ujit që përmban një metër kub ajër dhe shprehet në gram për metër kub. Higrometrat janë gjithashtu të aftë të matin pikën e ngopjes së mjedisit në varësi të temperaturës. Pika e ngopjes është sasia maksimale e avullit të ujit që mund të jetë e pranishme në ujë në një temperaturë dhe presion të caktuar pa kondensimin e avullit të ujit.

Llojet e higrometrit

Në varësi të llojit të funksionimit të higrometrit dhe karakteristikave që ato kanë, ekzistojnë lloje të ndryshme.

Higrometër flokësh

higrometër flokësh

Ky lloj higrometri Njihet si higroskop. Funksionimi i tij është shumë themelor. Ai konsiston në bashkimin me një grup flokësh të grupuar në formën e një kordoni. Flokët reagojnë ndaj ndryshimeve të ndryshme të lagështisë që regjistrohen në ajër duke u përdredhur ose zgjidhur. Kur kjo të ndodhë, një gjilpërë aktivizohet që tregon sasinë e lagështisë në mjedis, por nuk është në gjendje ta tregojë atë në përqindje. Prandaj, nuk është në gjendje të masë lagështinë relative.

Higrometër thithjeje

Higrometër thithjeje

Ky lloj higrometri funksionon me anë të disa substancave kimike higroskopike që kanë aftësinë për të thithur ose lëshuar lagështi nga mjedisi, në varësi të asaj që ekziston. Substancat higroskopike janë ato që lidhen me pikat e avullit të ujit dhe ato janë ato që formojnë shiun.

Higrometër elektrik

Higrometër elektrik

Punon me dy elektroda të plagës spirale. Midis dy elektrodave ka një ind që është i mbarsur në klorur litiumi të përzier me ujë. Kur aplikohet tension i alternuar në elektroda, indi nxehet dhe disa nga uji që përzihet me klorur litiumi avullojnë.

Në secilën temperaturë vendos një ekuilibër midis sasisë së ujit avullohet duke ngrohur pëlhurën dhe asaj që absorbohet nga lagështia e mjedisit, meqenëse është pranë klorurit të litiumit, një material shumë higroskopik. Ndërsa situata ndryshon, shkalla e lagështisë së mjedisit përcaktohet me saktësi më të madhe.

Higrometër kondensimi

Higrometër kondensimi

Ky njehsor përdoret për të përcaktuar përqindjen e lagështisë në ajër. Për ta bërë këtë, ajo përdor temperaturën në të cilën një sipërfaqe e lëmuar njolloset duke bërë që temperatura të ulet artificialisht.

Higrometra dixhitalë

Higrometra dixhitalë

Ato janë më modernet që ekzistojnë dhe përdorin qarqet elektronike për të shndërruar ndryshimet e vogla të tensionit të shkaktuara nga ndryshimi i disa vetive fizike në numra që shfaqen në ekran. Disa modele të këtyre higrometrave përdorin disa substanca vetia e veçantë e të cilave është që ndryshojnë ngjyrën në varësi të lagështisë së ambientit. Me këtë ata mund të marrin matje më precize të lagështisë.

Siç mund ta shihni, higrometri ka shumë përdorime në meteorologji dhe jo vetëm në të, por në jetën e përditshme të shumë industrive, shtëpive dhe ndërtesave. Shtë e rëndësishme të dini lagështinë dhe çfarë mënyre më të mirë sesa të përdorni higrometra për ta matur atë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.