Hidrosfera

Hidrosfera në shtetet e saj

Ne duhet ta dimë që uji është një burim shumë i çmuar dhe i nevojshëm në jetën tonë. Specialistët, shkencëtarët dhe e gjithë bota e dinë atë. Na duhet ujë për të jetuar. Kjo sepse jo vetëm që e përdorim në shtëpitë tona për të pirë, dush dhe gatuar, por është thelbësore për bujqësinë, blegtorinë dhe industrinë. Të kesh ujë cilësor është e rëndësishme si për shoqërinë ashtu edhe për mjedisin. Prandaj, grupi i të gjithë ujit në planetin tonë njihet si hidrosferë. Kjo hidrosferë mbledh ujë në të gjitha gjendjet e saj: të ngurtë, të lëngët dhe avuj.

Në këtë artikull ne do të thellohemi në hidrosferë dhe rëndësinë që ajo ka për planetin.

Çfarë është hidrosfera

Hidrosfera

Hidrosfera është pjesa e biosferës që përmban ujin në planetin tonë. Ai përfshin ujin në të gjitha gjendjet e tij, si ujërat sipërfaqësorë ashtu edhe ato nëntokësorë. Akulli që grumbullohet në kapele akulli polare, në vargjet malore dhe i gjithë uji që qarkullon si në atmosferë ashtu edhe në lumenj, liqenet dhe detet janë gjithashtu pjesë e hidrosferës.

Hidrosfera ka karakteristika të rëndësishme që mund t'i përmbledhim si:

 • Prania në transformimin e vazhdueshëm të vetive fiziko-kimike. Për shembull, shumë prej shkëmbinjve treten me ujë shiu dhe japin formime të pabesueshme si p.sh. stalaktitet dhe stalagmitet.
 • Ndërvepron vazhdimisht me Korja e tokës dhe modifikon strukturën. Kjo kore nuk është gjithmonë fikse, por është modifikuar me kalimin e viteve.
 • Shtë një pjesë themelore e shumicës dërrmuese të ekosistemeve në të gjithë botën. Të dy në ekosistemet tokësore dhe detare.
 • Uji është një element thelbësor për formimin e jetës siç e njohim sot.
 • Vetëm një përqindje e vogël e të gjithë ujit të disponueshëm në botë është e përshtatshme për konsum njerëzor dhe speciet e tjera. Sidoqoftë, kjo përqindje e vogël mbështet të gjithë.

Origjina e hidrosferës

Cikli hidrologjik

Gjatë formimit të materialeve tokësore, uji ishte në formë të lëngët dhe gaz. Uji që ishte në planetin tonë, në fillim të gjithçkaje, ishte thjesht avull. Kjo është për shkak të temperaturave të larta që mbretëruan në planetin tonë, duke qenë kaq të nxehtë. Ajo top zjarri flakërues që ishte Toka në fillim të gjithçkaje bëri që uji të mos mund të ishte në një gjendje tjetër më shumë sesa në avull.

Ishte më vonë, kur planeti ynë filloi të ftohej, që ai mund të shndërrohej në një gjendje të lëngët, duke dhënë lindjen e deteve dhe oqeaneve të të gjithë botës. Ajo gjithashtu ngriu, duke formuar akullnajat dhe kapakët polarë të akullit. Një pjesë e këtij uji mbeti në atmosferë si avull uji dhe dha formimin e reve.

Kështu u formuan depozitat e para të ujit. Sidoqoftë, ne e dimë që uji nuk ka mbetur konstant gjatë gjithë historisë së tokës. Nga njëra anë, duke qenë në qarkullim dhe transformim të vazhdueshëm, mund të themi se është në cikli i ujit. Për shkak të ndryshimeve të ndryshme që kanë ndodhur në klimë gjatë viteve, proporcionet e akullit, ujit të lëngshëm dhe avullit janë modifikuar gjithashtu. Kjo ka çuar në ndryshimin e karakteristikave të terrenit gjatë viteve.

Sipërfaqja e zënë nga uji gjithashtu ndryshon në varësi të dinamikës së tokës. Përtej transformimeve fiziko-kimike dhe gjeologjike që mund të ketë uji, organizmat e gjallë kanë nënkuptuar gjithashtu një transformim të madh për hidrosferën. Kontributi i lëndës organike dhe shndërrimi i karakteristikave fizike të saj ka bërë që edhe uji të ndryshojë. Veprimi i qenies njerëzore është ai që ka ndryshuar më shumë ciklin e ujit, sepse ka shkaktuar ndryshime në kanalizimin, pastrimin, ndotjen e tij dhe ndryshime në gjendjen e saj fizike për shkak të rritjes së temperaturave të shkaktuara nga ngrohja globale.

Që kur uji u kondensua për shkak të ftohjes së planetit, ai po modifikohet dhe transformohet me kalimin e kohës.

përbërje

Uji nga detet dhe oqeanet

Ne do të analizojmë përbërjen e hidrosferës hap pas hapi:

 • Ujë i ngurtë. Kjo pjesë e ujit të planetit është ajo që përmban ujin në polet, dëborët dhe akullnajat alpine. Sipërfaqet e akullit lundrues njihen si "akuj që lëvizin". I gjithë grupi i ujit në gjendje të ngurtë njihet si kriosfera.
 • Uji në gjendje të lëngët. Ky ujë është ai që formon liqene, pellgje, lumenj, dete, oqeane, ujë me tuba, rrjedhje dhe ujëra nëntokësore. Në detet dhe oqeanet gjejmë dete dhe oqeane. Ka edhe një përqindje shumë të vogël të ujit brenda gjallesave.
 • Uji në gjendje të gaztë. Watershtë uji në gjendje avulli që është në atmosferë. Ka një përbërje dhe vëllim të caktuar në varësi të vendndodhjes dhe kohës së vitit në të cilin ndodhemi.

Shpërndarja e ujit në të gjithë Tokën

Ndotja e ujit

Për t'ju dhënë një ide, hidrosfera përbëhet nga 1,4 trilion km3 ujë. Kjo sasi uji shpërndahet në mënyrën vijuese:

 • 97% në dete dhe oqeane.
 • 2.5% në formën e ujit të freskët.
 • 0.5% e mbetur është shpërndarë në mesin e vendeve të tjera.

Një nga problemet kryesore që kemi sot jepet nga ndotja e ujit e shkaktuar nga njerëzit. Me aktivitetet tona ekonomike ne jemi duke degraduar dhe ulur nivelin e ujërave në gjendje të mirë. Eshtë e panevojshme të thuhet, ujërat e pacenuar vështirë se ekzistojnë askund në botë më. Ne ndotim dhe degradojmë ujin që na duhet për të jetuar.

Për fat të mirë, ne kemi kapacitetin për të rigjeneruar ujërat dhe për të zvogëluar ndotjen. Ne gjithashtu mund të shkripëzojmë ujin nga detet dhe oqeanet për ta bërë të pijshëm. Problemi me të gjithë këtë është se një shpenzim i madh energjie dhe më shumë ndotje rrjedhin nga ana tjetër. Ne duhet të bëhemi të vetëdijshëm se sa i rëndësishëm është uji për njerëzit dhe jetën në planet.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth hidrosferës dhe karakteristikave të saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.