Hidroksil

Grupi hidroksil Theshtë ai që përbëhet nga një atom oksigjeni dhe një atom hidrogjeni dhe i ngjan një molekule uji. Mund të gjendet në forma të ndryshme kimike si në një grup, një jon ose një radikal. Për të gjithë ata njerëz që studiojnë kimi organike, njohja e reagimeve dhe rëndësisë së këtij grupi atomesh është thelbësore. Dhe është i aftë të formojë lidhje thelbësore me atomin e karbonit, megjithëse mund ta bëjë këtë edhe me squfurin dhe fosforin.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë në lidhje me karakteristikat e grupit hidroksil dhe rëndësinë që ka në kiminë organike.

tipare kryesore

përbërjet organike

Kur analizojmë grupin hidroksil nga këndvështrimi i kimisë inorganike shohim se ai merr pjesë më shumë si jon. Me fjalë të tjera, lloji i dantellave që ekziston midis tij dhe metaleve nuk është kovalent, por jonik. Për shkak të kësaj, grupi hidroksil është bërë një element i rëndësishëm që ndihmon në përcaktimin e vetive dhe transformimeve të shumë përbërjeve.

Grupi hidroksil është i bashkangjitur në një radikal që përcaktohet cme shkronjën R nëse është alkil ose me shkronjën Ar nëse është aromatike. Ajo që di më shumë për shkencën është ajo që kontribuon në grupin hidroksil në molekulën në të cilën ajo lidhet. Përgjigja më e mirë gjendet në studimin e protoneve të saj. Dhe është se protonet mund të rrëmbehen nga baza të forta për të formuar kripëra. Kjo gjithashtu mund të bashkëveprojë me grupe të tjera përreth që janë të lidhura me njëri-tjetrin nga lidhjet e hidrogjenit. Përveç kësaj, gjëja më e rëndësishme për grupin hidroksil është se, kudo që të jetë, ai mund të përfaqësojë një rajon potencial për formimin e ujit.

Struktura e grupit hidroksil

kimia organike

Grupi hidroksil është bërë një molekulë mjaft interesante nga pikëpamja e kimisë organike. Molekula e ujit ka formë këndore dhe duket si bumerang. Nëse prerë një nga skajet e tij, që do të thotë njëlloj si heqja e një protoni, mund të ndodhin situata të ndryshme. Molekula e ujit është shndërrohet në radikal hidroksil ose jon hidroksil. Sidoqoftë, të dy kanë një gjeometri lineare molekulare dhe nuk janë elektronike.

Të gjitha këto lidhje janë për shkak të faktit se ato janë të orientuara drejt dy atomeve për të qenë në gjendje të qëndrojnë të lidhur në çdo kohë. E njëjta gjë nuk është rasti me orbitalet hibride. Çelësi për grupin hidroksil për të lejuar molekulat e ndryshme të përzihen me njëra-tjetrën kanë nevojë për lidhje hidrogjeni. Këto lidhje hidrogjeni nuk janë të forta vetvetiu, por ndërsa numri i burimeve rritet dhe numri i grupeve hidroksil në një strukturë rritet, efektet shumohen. Kjo rritje e numrit të lidhjeve hidrogjen reflektohet edhe në vetitë fizike të përbërjes.

Lidhjet e hidrogjenit kërkojnë që atomet të jenë përballë njëri-tjetrit. Ekzistojnë disa atome oksigjeni të një grupi hidroksil që duhet të rregullohen në mënyrë të tillë që të mund të gjenerojë një vijë të drejtë me hidrogjenin e një grupi të dytë. Kjo është disi më komplekse, por ndodh shpesh. Në këtë mënyrë, zënë fill rregullimet hapësinore mjaft specifike si p.sh. çfarë ndodh brenda strukturës së molekulës së ADN-së. Kjo ndodh midis bazave azotike që përbëjnë ADN-në.

Ne mund ta quajmë numrin e grupeve hidroksil një strukturë drejtpërdrejt proporcionale me afinitetin e ujit për molekulën. Ne do të japim një shembull për ta kuptuar më mirë. Edhe pse sheqeri ka një strukturë hidrofobike të karbonit, meqenëse ka një numër të madh të grupeve hidroksil, e bën atë shumë të tretshëm në ujë.

Jonet dhe funksionet e tyre

Grupi hidroksil dhe joni janë shumë të ngjashëm por kanë veti të ndryshme kimike. Joni hidroksil është një bazë jashtëzakonisht e fortë dhe funksionon duke kapur protone. Nëse e detyrojmë, mund të shndërrohet në ujë. Dhe kjo është një molekulë jo e plotë e ujit që është e ngarkuar negativisht dhe ka nevojë për një proton për të përfunduar. Nga ana tjetër, që nga grupi hidroksil nuk ka nevojë për të kapur protone për ta përfunduar atë sillet si një bazë jashtëzakonisht e dobët. Isshtë i aftë të dhurojë protone edhe pse e bën këtë vetëm kundër bazave që janë shumë të forta.

Bërthamat pozitive janë atomet në një molekulë që vuajnë nga një mungesë elektronike si rezultat i mjedisit të tyre elektronegativ.

Grupi hidroksil dhe meteorologjia

hidroksil kundër ndryshimit të klimës

Ne e dimë që vepron si një lloj detergjenti në ajër që prish gazrat e tjerë. Ne e dimë që grupi hidroksil është kontrolli kryesor i përqendrimit të metanit. Gazi i metanit është një gaz serë që tejkalohet vetëm në përqendrim nga dioksidi i karbonit në kontributin e tij në ngrohjen globale. Megjithëse gazi i metanit gjendet në një masë më të vogël në atmosferë, ai është i aftë të mbajë një sasi më të madhe të nxehtësisë sesa dioksidi i karbonit.

Ekziston një hulumtim i ri i udhëhequr nga një anëtar postdoktoral i NASA-s që ka treguar se radikalet hidroksil riciklojnë veten janë në gjendje të mbajnë një përqendrim konstant të atmosferës. Kjo përqendrim ruhet me kalimin e kohës edhe nëse emetimet e metanit rriten. Prandaj, kuptimi i rolit të hidroksil është thelbësor për të kuptuar jetën e dobishme të metanit dhe atmosferës.

Shkencëtarët kanë theksuar se rritja e përqendrimeve dhe emisioneve të gazit metan mund të bëjë që sasia e radikaleve hidroksil të shterohet në shkallë globale. Në këtë mënyrë, jeta e dobishme e metanit do të zgjatet, një problem që do të shtonte ngrohjen globale. Duke e bërë jetëgjatësinë e metanit më të gjatë, nuk do të kishim me çfarë të pastronim atmosferën. Janë vërejtur burimet kryesore të hidroksil dhe metanit dhe si reagojnë ato. Riciklimi i këtij grupi ndodh pasi prishet metani dhe më pas reformat në prani të gazrave të tjerë. Përqendrimet e hidroksilit janë mjaft të qëndrueshme me kalimin e kohës. Ata nuk duhet domosdoshmërisht të zhduken kur ai reagon me metanin.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth grupit hidroksil dhe gjithë rëndësisë së tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.