Heliocentrizmi

heliocentrizmi

Më parë mendohej se të gjithë planetët vërtiteshin rreth tokës. Kjo teori njihej si gjeocentrizëm. Më vonë në shekullin e XNUMX erdhi Nikolla Koperniku të postulojmë se ishte dielli në qendër të universit. Ishte pjesa qendrore në të cilën rrotulloheshin pjesa tjetër e planetëve dhe yjeve. Kjo teori njihej si heliocentrizmi.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini në lidhje me heliocentrizmin, karakteristikat e tij dhe ndryshimet kryesore me gjeocentrizmin.

Karakteristikat e heliocentrizmit

Sistem diellor

Në mes të shekullit të XNUMX-të, teoria heliocentrike ose heliocentrizmi i propozuar nga Nicolaus Copernicus supozoi se dielli është qendra e universit dhe planetët dhe yjet rrotullohen rreth tij në vend të Tokës, siç mendohej që në shekullin e XNUMX pas Krishtit.

Para botimit dhe shpërndarjes së Kopernikut, De Revolitionibus Orbium Coelestium (Mbi Revolucionet e Orbs Qiellore, 1543), teoria më e famshme dhe e pranuar në Evropë ishte teoria e astronomit helenistik Klaudius Ptolemeut (shek. XNUMX pas Krishtit). Ptolemeu mbështeti teorinë e Aristotelit se toka është qendra e universit dhe krijoi një model për të shpjeguar lëvizjet e ndryshme të diellit, planetëve dhe yjeve rreth tokës, i cili u ekspozua në veprën e tij Almagest, e cila u përhap nga arabët dhe të krishterët. Ajo u përhap gjerësisht dhe deri në shekullin e XNUMX-të.

Autori i parë që propozoi që dielli është qendra e universit ishte Aristarku i Samosit (270 para Krishtit). Ai ishte një shenjtor në Bibliotekën e Aleksandrisë. Ai gjithashtu vlerësoi madhësinë e tokës dhe distancën midis tokës dhe diellit. .distanca. Por kjo ide nuk do të mbizotërojë mbi atë të zhvilluar nga Aristoteli. Toka ishte e fiksuar, e rrethuar nga një sërë sferash në të cilat ishin futur dielli, hëna, planetët dhe yjet e tjerë. Ky sistem përsoset më vonë nga Klaudi Ptolemeu (145 pas Krishtit), një shenjtor tjetër nga Biblioteka e Aleksandrisë.

Por duhet të presim deri në shekullin e XNUMX-të dhe punën e priftit polak, matematikanit dhe astronomit Nicholas Copernicus, para toka mund të zëvendësohet nga dielli dhe të bëhet qendra e universit. Teoria heliocentrike vendos diellin në qendër të universit dhe Toka, planetët e tjerë dhe yjet rrotullohen rreth tij. Koperniku gjithashtu supozoi se toka ka tre lloje lëvizjesh: lëvizje rreth diellit, rrotullim dhe devijim rreth boshtit të saj. Koperniku e bazoi teorinë e tij në një justifikim teorik dhe në një seri tabelash dhe llogaritjesh për të parashikuar lëvizjen e yjeve.

Në librin e lartpërmendur, Koperniku deklaroi sa më poshtë rreth heliocentrizmit:

“Të gjitha sferat rrotullohen rreth Diellit, i cili është në mes të të gjithë […] çdo lëvizje që duket se ndodh në sferën e yjeve fiks nuk është për shkak të ndonjë lëvizjeje të kësaj të fundit, por më tepër të lëvizjes së toka ”.

Biografia e vogël e Kopernikut

teoria heliocentrike

Nicolás Copernicus lindi në një familje të pasur, puna kryesore e së cilës është biznesi. Sidoqoftë, ai ishte jetim në moshën 10 vjeç. Përballë vetmisë, xhaxhai u kujdes për të. Ndikimi i xhaxhait të tij e ndihmoi Kopernikun të merrte një zhvillim të madh në kulturë dhe gjithashtu nxiti më tej kureshtjen e njerëzve për universin.

Në 1491 ai hyri në Universitetin e Krakov nën drejtimin e xhaxhait të tij. Besohet se nëse Koperniku nuk do të kishte mbetur jetim, Koperniku nuk do të ishte asgjë më shumë se një biznesmen si familja e tij. Tashmë në një nivel më të lartë në universitet, ai vazhdoi të shkonte në Bolonjë për të përfunduar trajnimin e tij. Ai ndoqi kurse në të drejtën e kanunit dhe mori udhëzime nga humanizmi italian. Të gjitha lëvizjet kulturore të kohës kishin një ndikim vendimtar në frymëzimin e tij për të zhvilluar teorinë heliocentrike që çoi në revolucion.

Xhaxhai i tij ndërroi jetë në 1512. Koperniku vazhdoi të punonte në pozicionin kishtar të kanunit. Ishte tashmë në 1507 kur ai përpunoi ekspozitën e tij të parë të teorisë heliocentrike. Ndryshe nga ajo që mendohej se Toka ishte qendra e Universit dhe se të gjithë planetët, përfshirë Diellin, rrotulloheshin rreth tij, e kundërta u ekspozua. Por vepra që më në fund e bën të njohur teorinë e tij, Mbi Revolucionet e Orbs Qiellore, u botua në 1543, të njëjtin vit kur Koperniku vdiq nga një goditje në tru.

Heliocentrizmi dhe gjeocentrizmi

gjeocentrizmi dhe heliocentrizmi

Në këtë teori, u vu re se si dielli u bë qendra e sistemit diellor dhe toka rrotulloi rreth saj. Mbi bazën e kësaj teorie heliocentrike, të gjithë ata që studiojnë astronominë filluan të prodhojnë dhe shpërndajnë një numër të madh të kopjeve të shkruara me dorë të planit. Për shkak të kësaj teorie, Nicholas Copernicus konsiderohet një astronom mahnitës. Të gjitha kërkimet tuaja mbi universin duhet të bazohen në teorinë se planetët rrotullohen rreth diellit.

Puna e Kopernikut është zgjeruar për të shpjeguar dhe mbrojtur hollësisht teorinë heliocentrike. Çuditërisht, për të ekspozuar një teori që modifikon të gjitha besimet aktuale rreth universit, ajo duhet të mbrohet me prova që mund të hedhin poshtë teorinë.

Në vepër, mund të shohim se universi ka një strukturë të fundme sferike, në të cilën të gjitha lëvizjet kryesore janë rrethore, sepse ato janë lëvizjet e vetme të përshtatshme për natyrën e trupave qiellorë. Në tezën e tij, shumë kontradikta mund të gjenden me konceptin e universit para këtij. Megjithëse Toka nuk është më qendra dhe planetët nuk rrotullohen më rreth saj, nuk ka asnjë qendër të vetme të ndarë nga të gjithë trupat qiellorë në sistemin e saj.

Nga ana tjetër, më parë gjeocentrizmi ishte në fuqi. Shtë një model që përbën universin në lidhje me pozicionin e Tokës. Ndër thëniet themelore të kësaj teorie gjejmë:

  • Toka është qendra e universit. Janë pjesa tjetër e planetëve që janë në lëvizje mbi të.
  • Toka është një planet fiks në hapësirë.
  • Isshtë një planet unik dhe i veçantë nëse e krahasojmë me pjesën tjetër të trupave qiellorë.. Kjo sepse nuk lëviz dhe ka karakteristika unike.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth heliocentrizmit dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.