Haumea: planeti xhuxh që duket si një patate

planeti i patates

Tashmë kemi parë që universi nuk ndalet së na surprizuari. haumea Është një planet xhuxh në brezin Kuiper, pjesë e grupit të objekteve Trans-Neptuniane. Emri i tij zyrtar është (136108) Haumea. Është në formë elipsoidale, pak më e vogël se Plutoni. Haumea ka dy satelitë të njohur natyrorë: Hi'iaka dhe Namaka. Ajo tërheq shumë vëmendjen sepse ka formën e një patate.

Në këtë artikull do të shpjegojmë se cilat janë karakteristikat, zbulimet dhe kuriozitetet e Haumea.

Zbulimi Haumea

planeti haumea

Haumea është planeti i tretë xhuxh për nga distanca nga Dielli, pasi orbita e tij transitore ndjek atë të Plutonit. Haumea ka një madhësi Vlera e dukshme shumë e dobët prej 17,3, duke e bërë atë objektin e tretë më të shndritshëm të Brezit Kuiper, pas Plutonit dhe Makemake.

Haumea u zbulua për herë të parë më 28 dhjetor 2004 nga astronomët amerikanë Michael E. Brown, Chad Trujillo dhe David Rabinowitz në Observatorin Mount Palomar të Caltech. Ata e zbuluan atë duke analizuar fotografitë e bëra më 6 dhjetor të po këtij viti.

Megjithatë, ata nuk njoftuan menjëherë zbulimin e Haumea për të lënë kohë për të studiuar në detaje tiparet e objektit dhe për të paraqitur një pamje më të plotë para komunitetit shkencor.

Ndërkohë, më 27 korrik 2005, astronomët spanjollë José Luis Ortiz Moreno, Francisco José Arseturo Castro dhe Pablo Santos-San Adams njoftuan zbulimin e objektit. Ata e "zbuluan" atë duke ri-analizuar imazhet e marra më 7 mars 2003. Më pas ata kërkuan nëpër arkivat e mëparshme dhe e gjetën atë në imazhet e vitit 1955. Kështu ata shpallën zbulimin më 29 korrik 2005; Brown i njohu ata si autorë të zbulimit.

Megjithatë, shpejt u zbulua se më 26 korrik 2005, kompjuterët nga Instituti Andaluzian i Astronomisë arritën te kompjuterët në teleskopin ku Brown dhe ekipi i tij po bënin vëzhgimet. Ky kompjuter ruan koordinatat e pozicionit në qiell drejt të cilit tregon teleskopi për çdo objekt të gjetur.

Gjithashtu, një javë përpara njoftimit të Ortiz, Brown publikoi një abstrakt për një konferencë astronomie në shtator, ku ai planifikon të prezantojë zbulimin. Në këtë përmbledhje, Brown i referohet kodeve aktuale që kompjuteri i teleskopit ofron për çdo objekt që gjen; këto kode janë një referencë për të kërkuar lehtësisht të dhënat në listë.

Jo çuditërisht, Brown dyshon se ekipi i Ortiz-it përdori këto kode për të kërkuar në kompjuterët e teleskopit informacionin e nevojshëm për të ditur saktësisht se ku është bërë vëzhgimi. Brown i kërkoi UAI-së t'ia jepte zbulimin ekipit të tij, jo atij të Ortiz.

Ortiz pranoi se kishte akses në dosjet e teleskopit, por mohoi çdo qëllim keqdashës, duke thënë se ata thjesht po kontrollonin për të parë nëse ishte zbuluar ndonjë objekt i ri. Që atëherë, Brown dhe Ortiz janë renditur si zbulues, edhe pse jo zyrtarisht.

karakteristikat e planetit

planet në formë të çuditshme

Një nga gjërat e para që ju godet për planetin xhuxh është forma e tij, një elips, ndryshe nga objektet e tjera që priren të jenë sferike ose të çrregullta në formë. Karakteristika e dytë është shpejtësia e tij e madhe e kthesës në lidhje me madhësinë e saj: Dita e Haumeas zgjat rreth katër orë. Ne nuk dimë shumë për sipërfaqen e planetit, por ekspertët besojnë se është një planet shkëmbor i mbuluar me një shtresë uji të ngrirë.

Ndonjëherë mënyra e vetme për të vlerësuar madhësinë e një objekti trans-Neptun është nga madhësia e tij, duke supozuar një vlerë të caktuar albedo. Për objektet më të mëdha, emetimi termik mund të sigurojë një masë të pavarur të albedos. Për Haumea, diametri mund të llogaritet më saktë nga vlerat e njohura të masës dhe densitetit.

Sipas ligjit të Keplerit, masa e tij mund të llogaritet në 4,01×1021 kg, që është e barabartë me një të tretën e masës së Plutonit, ose 6% të masës së Hënës. Haumea dihet se është një objekt që rrotullohet shumë shpejt. Forca e ushtruar nga ky rrotullim bën që të formohet një elipsoid, i cili varet edhe nga dendësia e tij: 2,02 g/cm3. Objektet më të dendura shtrihen më pak.

Bazuar në vlerat e masës dhe densitetit, distanca e tre akseve të formës elipsoidale të saj mund të llogaritet të jetë afërsisht: 2100×1680×1074 km, vlera e parë është diametri më i madh i tij. Haumea është një nga objektet më të mëdha trans-Neptuniane të zbuluara ndonjëherë; i treti pas Erisit dhe Plutonit.

Orbita dhe rrotullimi i Haumea

haumea

Orbita e Haumea-s është tipike për objektet e zakonshme të Brezit Kuiper, me një periudhë orbitale prej 283,12 vitesh Tokë. Haumea kaloi përmes afelionit në vitin 1991, 51,59 AU nga dielli, rrezja mesatare e saj orbitale është 43,12 AU dhe periheli është 34,65 AU. Ekscentriciteti i tij orbital është 0,1964, pak më i madh se ai i anëtarëve të tjerë të familjes së tij të përplasjes.

Me një periudhë prej 3 orë, 54 minuta dhe 54 sekonda, Haumea është rrotullimi më i shpejtë i njohur i çdo objekti në sistemin diellor me një diametër më të madh se 100 kilometra. Ka një shpejtësi ikjeje prej 0,71 km/s.

Teleskopi Gemini ishte në gjendje të merrte një spektër të Haumea, i cili tregoi një sasi të madhe akulli uji të ngjashëm me atë që shihet në sipërfaqen e hënës së Plutonit, Charon. Ekipi i Brown vuri në dukje praninë e akullit të ujit në formë kristalore. Kjo veçori është vërejtur vetëm në Quaoar. Ky zbulim tregon për praninë e proceseve të formimit të akullit për shkak të rishfaqjes së materialit të ri në sipërfaqe.

sipërfaqësore dhe satelitore

Haumea ka dy satelitë të njohur natyrorë: Hi'iaka dhe Namaka. Të dy u zbuluan nga grupi i Brown. Hi'iaka u zbulua për herë të parë më 26 janar 2005. Vlerësohet se mund të ketë qenë rreth 310 kilometra në diametër. Ai rrotullohet rreth Haumeas përafërsisht 45.500 km në 41,12 ditë.

Namaga është më e vogla dhe më e brendshme nga dy hënat e Haumea-s. Zbuluar më 30 qershor 2005, është rreth dy mijë herë më pak masiv se Haumea dhe ka një diametër prej gati 170 kilometrash. Namaka merr rreth 18 ditë për të rrethuar Haumea, rreth 39.300 kilometra larg.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për Haumea, zbulimin dhe karakteristikat e saj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.