Kartografi historike

rëndësia e hartografisë historike

Kur flasim për burime dhe ngjarje të ndryshme historike që kanë ndodhur, ndonjëherë e harrojmë rëndësinë e hartave. hartografia historike është përgjegjëse për studioni rëndësinë e zhvillimit të hartave përgjatë historisë. Hartat u përdorën si një plotësim i analizës dhe njohjes së proceseve historike. Prandaj asgjë nga rëndësia e hartografisë historike për të studiuar dhe hetuar historinë.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se cilat janë karakteristikat e hartografisë historike dhe rëndësia e saj.

Manifestimet e hartografisë historike

hartografia historike

Ka shumë interpretime të realitetit gjeografik të botës së njohur gjatë gjithë historisë. Për agjentin e antikitetit dhe mesjetës ka shumë harta që përbëjnë një model universal të shprehjes dhe konceptimit të botës përmes një harte. Ekziston një realitet i trefishtë që shprehet në hartë: ideologji, grafike dhe gjeografike. Në këtë rast, gjeografia ka një aspekt fizik dhe njerëzor. Kjo do të thotë që pothuajse të gjitha shoqëritë kanë përdorur hartat si instrumente të përshtatshme për të përfaqësuar botën e njohur dhe gjithashtu botën e imagjinuar. Në këtë mënyrë është e mundur të krijoni një vizion të rregullt të institucionalizuar të mjedisit njerëzor.

Gjatë historisë, hartat janë parë që disa kishin karakteristikat e tyre, të tjerët kishin karakteristika reale dhe të tjerët ishin ndonjëherë supozime të huaja dhe të thjeshta të asaj që imagjinonin. Nga antikiteti më i largët njeriu ka ndjerë nevojën për të punuar skica dhe harta të ketë një medium të vlefshëm që shërben për të pasqyruar ose transmetuar informacion në lidhje me realitetin fizik të botës. Vendet që janë zhvilluar më shumë në mënyrë hartografike ishin 3: Mesopotamia, Greqia dhe Roma.

Pak a shumë në vitin 3000 para Krishtit disa tipare superiore të civilizimit filluan të shfaqeshin në zonat pjellore të gjysmëhënës dhe këtu ndodhën ato. studimet e para astronomike dhe me manifestime hartografike. Ato janë shfaqjet më të vjetra hartografike për të cilat ne njohim. Ishin sumerët dhe akadianët ata që bënë një skicë lokale. Ata gjithashtu hartuan disa harta të vjetra të qyteteve, lagjeve, kanaleve ose ndërtesave. Harta më e vjetër që hartografia historike ka studiuar gjendet midis vitit 2700 dhe 2200 para Krishtit. Ajo korrespondon me të ashtuquajturën tabletë Nuzzi dhe kishte një qasje administrative.

Deri atëherë, Mesopotamianët konsideruan se qielli dhe toka formuan dy disqe të rrafshëta dhe mbështeteshin në ujë.

Deti në hartat hartografike

Duhet të kihet parasysh se hartografia historike, Deti ishte një element shumë i rëndësishëm në zhvillimin e gjeografisë së hartografisë. Udhëtimet, shumica dërrmuese e tyre me natyrë tregtare, ishin ato që siguronin informacione të vlefshme gjeografike në brigjet, ekzistencën e ankorimeve, drejtimin e erërave dhe grykave të lumenjve, ndër të tjera.

Kjo është ajo ku u mor një informacion i madh të jetë në gjendje të kryejë transport tregtar midis qyteteve. Grupi i parë njerëzor që ishte i vetëdijshëm për të qenë në gjendje të kryente aktivitetet e tyre ekonomike në një mjedis të caktuar ishin grekët e fazës arkaike. Delegacionet dhe ata arritën një aktivitet të lartë që kur koloni të shumta u themeluan në brigjet veriore të Detit Egje, brigjet perëndimore dhe jugore të Detit të Zi, në jug të gadishullit Italian dhe Siçilisë.

Megjithëse kishte disa njohuri gjeografike, qasjet që ata grekë bënin për hartografinë ishin shumë të dobëta. Kartografia historike është përqendruar në studimin se si janë bërë hartat e para. Për ta, toka ishte formuar si një disk i sheshtë dhe ishte i rrethuar nga rrymat e shpejta të lumit Oqean. Kufijtë e botës në atë kohë të njohur ishin bregdeti lindor i Mesdheut.

Vite më vonë, periudha helenistike u karakterizua pasi kishte një përparim të jashtëzakonshëm në shkencat ekzakte. Në këtë zhvillim të shkencës ai kishte zbatim të madh të fushës gjeografike. Vatrat gjeografike ekzistonin në Aleksandri, Azinë e Vogël dhe Greqi. Gjatë shekujve XNUMX dhe XNUMX pati një shtytje më të madhe në aktivitetin gjeografik, veçanërisht në Aleksandri. Hereshtë këtu që studentët më të ndritshëm të shkencave ekzakte dhe ndjekjeve intelektuale filluan të përdorin metodën astronomike për përcaktimin e gjerësive gjeografike. Kjo siguroi një bazë të domosdoshme për matjen e tokës dhe zhvillimin e hartografisë historike në fund të shekullit të XNUMX-të.

Rëndësia e hartografisë historike

Eratosteni i Kirenës ishte ai që llogariti masën e meridianit të Tokës. Hereshtë këtu dhe si ishte e mundur të arrihej një precizion që i dha një shtysë të jashtëzakonshme gjeografisë. Falë kësaj llogaritje, një studim matematikor dhe gastronomik mund të fillojë, duke mbledhur të gjitha veprat e paraardhësve. Këtu u theksua se toka ishte një glob me dy pole dhe një ekuator. Projektimi i tokës dhe konfigurimi i tij u krijuan në linjat e gjerësisë dhe gjatësisë, duke i ndarë ato në pesë zona: dy zona të ftohta, dy zona të tjera të butë dhe një zonë të ngrohtë.

Unë e kombinoj këtë dizajn me një meridian bazë të bazuar në një model eksperimental pasi të dy linjat kaluan në Rodos. Rodos ishte ishulli që do të ishte qendra hartografike dhe pika referuese për të gjithë botën e banuar. Sot meridiani zero kalon nëpër Londër. Eratosthenes ishte në gjendje të plotësonte hartën duke tërhequr disa paralele që kaluan lokalitetet e meridianit të tij udhëzues. Ai gjithashtu merrte parasysh meridianët që korrespondonin me qytete së bashku ose famëkeq. Ai donte të ishte në gjendje të ndryshonte vizionin njëdimensional të udhëtimeve me një konfigurim tjetër më modern dydimensional.

Hartografia historike pasqyroi Eratosthenes si mbrojtës i banueshmërisë së të gjithë zonës së butë dhe u konkludua se ishte e mundur të lundroje nga Hispania në Indi në kufi me Afrikën. Ky është një nga bëmat më interesante me të cilin filloi të ndikonte hartografia historike. Më vonë në Mesjetë, me lindjen e fesë dhe krishterimit, besimi se toka ishte e rrafshët ndryshoi të gjithë hartografinë.

Sot, sot, falë satelitëve kemi një pamje të plotë të planetit tonë, kështu që kemi hartografinë më të saktë që mund të ekzistojë.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth hartografisë historike dhe rëndësisë së saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.