Hartat e ndotjes nga drita

rruga e Qumështit

Midis llojeve të ndotjes që ekzistojnë kemi një që nuk mund të preket ose analizohet drejtpërdrejt. Bëhet fjalë për ndotjen e dritës. Kjo ndotje e dritës është ndryshimi i niveleve të dritës natyrore që prodhohen nga burimet e dritës artificiale që kanë njerëzit. Për të klasifikuar dhe analizuar ndikimet që ka kjo ndotje në pjesën tjetër të qenieve të gjalla dhe ekosistemet natyrore, hartat e ndotjes së dritës.

Në këtë artikull, ne do të shpjegojmë se çfarë janë hartat e ndotjes së dritës dhe çfarë bëjnë ato.

Çfarë është ndotja e dritës

Ndotja e dritës në të gjithë botën

Ndotja e dritës konsiston në atë ndryshim në sasinë e ndriçimit që ka një vend i caktuar dhe që nuk përputhet me dritën natyrore që prodhohet. Kjo do të thotë, qeniet njerëzore përdorin ndriçimin artificial për të jetuar natën në qytete. Teprica e urbanizimit që kemi përjetuar në shekullin e kaluar është ajo që po shkakton një tepricë të ndriçimit artificial që prek pjesën tjetër të qenieve të gjalla dhe peizazhin.

Me siguri keni dëgjuar ndonjëherë astronomë të flasin kështu vëzhgimi i qiellit të natës është i vështirë për shkak të kësaj ndotjeje të dritës. Speciet e kafshëve me zakone të natës preken gjithashtu nga ky ndriçim artificial. Specie të tilla si mjegullnajat, të cilat janë gjithnjë e më të rralla në të gjithë planetin.

Një ekip shkencëtarësh ka publikuar një hartë në të gjithë botën për ndotjen e dritës që zbulon ndikimin e ndriçimit artificial në të gjithë botën. Përafërsisht 83% e popullsisë së botës dhe më shumë se 99% e vendeve të zhvilluara jetojnë nën qiell të ndotur nga drita artificiale.

Në të gjithë Evropën kemi një ndotje kaq të fuqishme të dritës, sa më shumë se 60% e popullsisë nuk mund ta shohë Rrugën e Qumështit. Në vendin tonë, ne gjithashtu kemi ndotje të madhe të dritës që bën që më pak se 4% e popullsisë të jetojë në zona me ndriçim të ulët artificial.

Ndikimet e ndotjes së dritës

Hartat e ndotjes nga drita për të parë ndikimin

Ne do të analizojmë më poshtë ndikimet e ndryshme që shkakton ndotja e dritës në shëndetin e njerëzve dhe qenieve të tjera të gjalla.

Drita që shpërndahet në qiell

Isshtë një fenomen në të cilin drita devijohet në të gjitha drejtimet për shkak të bashkëveprimit të tyre me pjesën tjetër të molekulave në ajër dhe grimcave ndotëse në pezullim. Kjo pasojë e menjëhershme është ajo që mund të shohim se si haloja tipike e dritës që mbulon qytetet dhe që është e dukshme për qindra kilometra larg Ne gjithashtu mund të shohim retë me shkëlqim sikur të ishin fluoreshente.

Ndërhyrje në dritë dhe shkëlqim verbues

Përfshirja e dritës ndodh kur drita emetohet në një drejtim ku mund të pushtojë zona të tjera fqinje. Kjo ndodh shumë herë në zonat urbane ku drita artificiale hyn në shtëpi private. Kjo shkakton një humbje të cilësisë së jetës pasi, edhe pse ndikimi te qenia njerëzore nuk është identifikuar plotësisht, dihet që shkakton shqetësime të gjumit.

Zhurma ndodh kur njerëzit janë në rrugë publike dhe dukshmëria e tij është e penguar ose e pamundur nga efekti i dritës të lëshuara nga instalimet e ndryshme artificiale. Kjo po shihet në një pjesë të madhe duke ndriçuar tej mase rrugët duke menduar se rrit sigurinë në rrugë. Sidoqoftë, shoferët priren të ecin më shpejt në pjesë më të ndritshme pasi mund të shohin më mirë.

Efektet në biodiversitetin

Pjesa tjetër e qenieve të gjalla preken gjithashtu nga drita e tepërt artificiale. Flora dhe fauna e natës kanë një aktivitet tjetër biologjik nga ai që vepron gjatë ditës. Ky ndriçim pa kriter në plazhe është një sulm ndaj jetës detare. Për shembull, kjo Drita artificiale ndryshon ciklet e ngritjes dhe rënies së planktonit detar. Ndikon gjithashtu në ciklet e riprodhimit të breshkave të detit, sepse drejtohet nga drita e hënës dhe ngatërrohet nga drita e llambave të rrugës.

Zogjtë, nga ana e tyre, gjithashtu verbohen dhe çorientohen nga drita e tepërt artificiale. I tillë është ndikimi që shumë specie humbin rrugën e tyre plotësisht dhe të tjerët kërkojnë ushqim ose shumë më vonë sesa normalja dhe përfundojnë me një stomak bosh. Të gjitha këto ndikime prishin ekuilibrin midis popullatave të ndryshme dhe priren të prishen. Insektet gjithashtu ndryshohen nga zakonet e natës dhe prania e llambave që shkaktojnë pushim në ciklin e tyre natyror të ditës dhe natës.

Shkatërrimi i peizazhit qiellor

Mos të harrojmë se qielli urban ka një nuancë gri dhe portokalli që shkatërron plotësisht peisazhin e natës. Ne nuk mund t'i shohim yjet në qiell, këto janë trashëgimi e të gjitha brezave dhe të rëndësishme në origjinën e kulturës dhe civilizimit. Kjo çon në një varfërim të kulturës Meqenëse shumë nga legjendat që janë të lidhura me yjet qiellorë janë të humbura, ju mund ta dini pozicionin e tyre dhe në lidhje me kohën e vitit në të cilin ndodhemi. Thjesht shikimi në qiell është shumë i komplikuar.

Hartat e ndotjes së dritës dhe rëndësia e tij

Harta e ndotjes së dritës

Ka harta të ndotjes së dritës që tregojnë ndikimin e këtij ndriçimi në të gjithë botën. Shkëlqimi i treguar në harta është rezultat i kombinim i imazheve të ndryshme satelitore dhe shumë matje. Mund të vërehet në mënyrë të përsosur në zonat më të urbanizuara, pasi ato janë ato ku ka më shumë ndriçim artificial. Një nga zonat e botës që tërheq më shumë vëmendjen është rryma e dritës që ekziston rreth shtratit të lumit Nil. Këto janë të gjitha urbanizimet dhe fshatrat që kanë zhvilluar mënyrën e tyre të jetës rreth lumit Nil.

Ngjyra të ndryshme përdoren për të përcaktuar nivelin e ndotjes së dritës që ekziston. Ata me të verdhë nuk mund ta shohin qartë qiellin e natës, ndërsa ata në zonat e kuqe nuk mund ta shohin Rrugën e Qumështit. Sipas disa studimeve më shumë se një e treta e të gjithë popullsisë së botës nuk mund ta shohin galaktikën tonë.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth hartave të ndotjes së dritës dhe ndikimit që ajo ka në biodiversitetin dhe qeniet njerëzore.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.