Harta e rrezikut nga zjarri në Spanjë

Harta e rrezikut nga zjarri

Një nga problemet që vendi ynë duhet të përballet çdo vit është ai i zjarreve. Sipas OJQ-së WWF Spanjë, prodhohen mesatarisht 16500 në vit, dhe gati 90% janë bërë nga njeriu.

Studiuesit nga CSIC, Universiteti i Lleida dhe Universiteti i Alcalá, kanë krijuar një harta e rrezikut nga zjarri në të cilën mund të keni një ide të vlerësuar se cilat bashkësi ka më shumë të ngjarë të jenë skena e një aksidenti.

Harta është rezultat i analizimit të të dhënave të më shumë se gjashtë mijë komunave në një pjesë të madhe të territorit (Vetëm arkipelagu Canary dhe Navarra përjashtoheshin që nuk kishin të dhëna të mjaftueshme) midis 1988 dhe 2000. Shkencëtarët përdorën 60% të informacionit të marrë për të kalibruar modelin dhe 40% për ta verifikuar atë; me gjithçka u arrit një besueshmëri shumë e jashtëzakonshme: 85%.

Zonat me rrezikun më të lartë janë ato ku klima është më e thatë dhe më e ngrohtë gjatë verës, të tilla si në rajonin e Mesdheut, pjesë të ndryshme të brendshme dhe veçanërisht në Galicia.

Zjarri në pyll

Edhe pse njerëzit janë ai që shkakton më shumë zjarre në vit, ky faktor nuk është marrë parasysh në këtë model, sipas studiuesve. Megjithatë, Duhet ta dini se ka njerëz që janë të papunë dhe që e shohin një zjarr si një mundësi pune; Kjo mund të jetë një nga arsyet pse duhet të shohim se si ndodhin këto katastrofa.

Zjarret janë diçka e natyrshme për ekosistemin, pasi e mbajnë atë të ekuilibruar. Por si në gjithçka, tepricat janë shumë të dëmshme dhe nuk duhet të shkaktohen sepse kur kjo të ndodhë, sipas WWF, 60% e zonës së prekur është djegur. Dhe kjo mund të nënkuptojë hektarë pyje të djegur me pasojë emisionin e madh të dioksidit të karbonit në atmosferë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.