Si të lexoni dhe kuptoni hartën e motit

Harta e motit

Të shohësh motin është diçka që ne e bëjmë çdo ditë. Sidoqoftë, mund të mos e kuptojmë mirë kur moti i motit tregon hartën. Ne shohim hartën e Spanjës me shumë linja, simbole dhe numra. Për çfarë i referohen të gjitha ato shenja?

Këtu mund të mësoni gjithçka që duhet të dini lexoni hartën e motit dhe ta kuptojnë atë në mënyrë të përsosur. Thjesht duhet të vazhdoni të lexoni dhe të pyesni nëse keni dyshime

Parimet themelore të hartës së motit

harta e motit në televizion

Hartat e motit na ofrojnë një paraqitje mjaft të thjeshtuar të situatës aktuale ose parashikuese të motit në një zonë. Më e zakonshmja është të analizojmë sipërfaqen, pasi aty është koha që na ndikon. Konceptet e përgjithshme të meteorologjisë janë të lehta për tu kuptuar. Shumica e njerëzve kanë nevojë për informacion në lidhje me tësi reshje shiu, erëra, nëse ka stuhi, breshër, dëborë, Etj

Këto aspekte janë mjaft të rëndësishme kur bëhet fjalë për të kuptuar kohën. Çfarë duhet që të bjerë shi, pse ndodh dhe me çfarë intensiteti do të ndodhë. Për të kuptuar funksionimin e shumë ndryshoreve meteorologjike është me rëndësi jetike të dihet presion atmosferik. Presioni atmosferik, në shumicën e rasteve, përcakton motin. Në vendet ku presioni atmosferik është më i lartë, mbizotëron moti i mirë dhe i thatë. Përkundrazi, nëse është më e ulët, do të ketë një ajër më të lagësht dhe mot të keq.

Rëndësia e presionit atmosferik

Sisteme me presion të lartë dhe të ulët

Kur ekziston një sistem presioni më i lartë është një masë ajri më e dendur. Kjo sepse ajri është më i freskët dhe i thatë se ajri përreth. Kur kjo të ndodhë, ajri më i rëndë bie dhe tërhiqet nga sistemi i presionit. Në këtë kohë, është kur keni mot të mirë dhe me pak re.

Nga ana tjetër, kur kemi një sistem presioni më të ulët, kjo do të thotë që masa e ajrit është më pak e dendur. Kjo sepse ajri është më i lagësht ose më i nxehtë. Kështu, ajri përreth shkon brenda, në qendër të sistemit, ndërsa ajri i lehtë shkon lart. Kur drita, ajri i ngrohtë ngrihet dhe ndesh shtresa më të ftohta, ai kondensohet në re. Ndërsa retë rriten vertikalisht, formohen retë e famshme të reshjeve.

Në sistemet ku presioni është formë e stuhive shumë të ulta. Këto re do të formohen dhe lëvizin nëpër qiell. Që këto re të formohen, ajri i nxehtë dhe i lagësht duhet të ngrihet aq lart sa të gjenerojë zhvillim vertikal.

Kur shihni një hartë moti përpiquni të analizoni se si e matin presionin. Bëhet fjalë për matjen e asaj që peshon ajri në tokë. Njësia e matjes është milibari. Kjo është e rëndësishme të dihet duke pasur parasysh se shumë modele moti shoqërohen me presionin atmosferik. Vlera mesatare e presionit në nivelin e detit është 1013 mb. Kur kemi një sistem të presionit të lartë, ai zakonisht arrin vlera prej 1030 mb. Sidoqoftë, kur sistemi është me presion të ulët, vlerat mund të bien në rreth 1000 mb ose edhe më pak.

Simbolet në hartën e motit

Stuhitë për shkak të presionit të ulët

Për të mësuar simbolet më të rëndësishme të hartës së motit, duhet të jeni të vëmendshëm ndaj simboleve të presionit. Për të lexuar presionin barometrik sipërfaqësor, kontrolloni izobaret. Këto janë linja që shënojnë të njëjtën vlerë të presionit atmosferik për vende të ndryshme. Kjo është, nëse shohim një hartë ku linjat izobare janë shumë afër njëra-tjetrës, do të ketë mot të keq. Kjo sepse në një distancë të shkurtër, vlerat e presionit po ndryshojnë. Prandaj, ekziston paqëndrueshmëri atmosferike.

Linjat izobare shënojnë shpejtësinë dhe drejtimin e erës. Erërat drejtohen nga zonat ku ka më shumë presion atmosferik atje ku ka më pak. Prandaj, ne do të jemi në gjendje ta njohim këtë informacion vetëm duke analizuar vlerat izobare. Kur shohim izobaret e vendosura në rrathë më të vegjël, qendra tregon një qendër presioni. Mund të jetë edhe i lartë, me simbolin A dhe i ulët, me simbolin B.

Ne duhet ta dimë që ajri nuk rrjedh poshtë në gradientët e presionit. Ajo lëviz rreth tyre për shkak të efektit Coriolis (të rrotullimit të Tokës). Prandaj, izobaret që janë në drejtim të akrepave të orës janë rrjedha anticiklonike dhe rrjedhat e kundërta ciklonike. Një anticiklon është sinonim i temperaturave të larta dhe motit të mirë. Cikloni është paqëndrueshmëri atmosferike që përkthehet në një stuhi. Sa më afër që janë izobaret me njëra-tjetrën, aq më e fortë është shpejtësia e erës.

Interpretimi i një sistemi me presion të ulët dhe të lartë

Presione të larta dhe të ulëta

Kur ndodh një ciklon zakonisht shoqërohet me stuhi me një rritje të reve, erërave, temperaturave dhe reshjeve. Kjo përfaqësohet në hartën e motit me izobare të mbushura ngushtë. Shigjetat lëvizin në drejtim të akrepave të orës në hemisferën veriore dhe me një "T" në izobarin e mesëm.

Kushtet e presionit të lartë nuk paraqesin shi. Ajri është më i thatë dhe ato përfaqësohen nga një H në izobarin e mesëm. Shigjetat qarkullojnë në drejtim të erës. Në drejtim të akrepave të orës në hemisferën veriore.

Llojet e përparme

Llojet e përparme atmosferike

Në hartat meteorologjike që ato na tregojnë në televizione, mund të shihen frontet e treguara. Nëse frontet kalojnë nëpër një zonë, ka shumë të ngjarë që moti të ndryshojë. Malet dhe trupat e mëdhenj të ujit mund të shtrembërojnë rrugën tuaj.

Ekzistojnë disa lloje të fronteve dhe ato përfaqësohen në hartën e motit nga simbole të ndryshme. E para është fronti i ftohtë. Kur një front i ftohtë kalon nëpër një zonë, ka shumë të ngjarë që reshjet e shiut të jenë të rrëmbyeshme dhe me erë të fortë. Në hartat e motit ato përfaqësohen nga vija blu dhe trekëndëshat në anën e drejtimit të lëvizjes nga përpara.

Lloji i dytë është pjesa e përparme e ngrohtë. UneKjo nënkupton një rritje të temperaturave kur afrohet. Qielli pastrohet shpejt ndërsa kalon pjesa e përparme. Nëse masa e ajrit të nxehtë është e paqëndrueshme, mund të ndodhin disa stuhi. Ato përfaqësohen në hartën e motit me vija të kuqe dhe gjysmërreth në anën ku po shkojnë.

Lloji i fundit i është një front i mbyllur. Formohet kur një front i ftohtë tejkalon një ballë të ngrohtë. Ato shoqërohen me disa efekte meteorologjike si stuhitë. Mund të ketë një okluzion të ngrohtë ose të ftohtë. Kur hyn një front i mbyllur, ajri bëhet më i thatë. Ato përfaqësohen nga një vijë e purpurt dhe gjysmërreth dhe trekëndësha në drejtim të erës.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni të interpretoni hartën e motit. Ndonjë pyetje, lëreni në komente. Ne me kënaqësi do t'i përgjigjemi Përgjigjes


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Maro dijo

  Faleminderit shpjeguar shumë mirë, unë kam qenë i fiksuar në të mësuarit për të interpretuar kohën mirë.

 2.   Fernando dijo

  Faleminderit shumë për videon dhe tekstin. Kam mësuar shumë dhe kam dashur më shumë shembuj.
  Me stuhinë që përmendët ndodhet në Italinë veriore, duke marrë parasysh drejtimin e erës që do të shkaktonte, kur ajri vjen nga Evropa kontinentale, a do të ishte ajër i thatë me më pak probabilitet shiu?
  Ju faleminderit!