Harta e erës së Tokës, një hartë hipnotike dhe interaktive e motit

Harta e erës së Tokës

Imazhi i marrë nga Harta e erës së Tokës

Një aplikacion i ri kompjuterik, Earth Wind Map, i dukshëm në internet dhe i disponueshëm për të gjithë përdoruesit, na lejon të vëzhgojmë në një mënyrë vizuale, estetikisht të bukur dhe, çka është më e rëndësishme, të dhëna të azhurnuara për rrymat e erës që po ndodhin përgjatë nëpër planet.

Shërbimi Kombëtar Global i Parashikimit të Motit (GFS) i SH.B.A.-së është përgjegjës për të ndjekur motin. Koha në botë. Shtë një depo e paçmuar e informacionit, por të dhënat e tij, të treguara në diagrame Shkëlqim dite Me origjinë numerike, ato nuk janë mënyra më e lehtë për t’i vizualizuar ato pa pasur gradën e meteorologjisë.

Kjo është ajo ku Harta e Erës së Tokës mund të ndihmojë. Ky i merr të dhënat nga GFS duke i azhurnuar çdo 3 orë dhe transferuar në një hartë dinamike. Rezultati është një paraqitje shumë vizuale dhe tërheqëse e rrymat e erës që po ndodhin në planet pothuajse në kohë reale.

Çfarë është Harta e erës së Tokës?

Cameron Beccario, një inxhinier i programimit GFS, ka krijuar një glob të rrotullueshëm dhe të zmadhuar që siguron një vizualizim të kushteve të motit të parashikuara për Tokën. Azhurnohet çdo tre orë falë një Superkompjuteri. Kjo përfaqësim (Harta e erës së Tokës) Mund të na ndihmojë shumë ta interpretojmë kohën më lehtë dhe vizualisht. Edhe të dhënat e sakta të intensitetit dhe drejtimit mund të vërehen në një pikë të caktuar.

Ashtu si hartat specifike të erës amerikane të krijuara nga Fernanda Viégas dhe Martin Wattenberg në fillim të vitit të kaluar, Harta e Erës së Tokës është ndërvepruese. Duke klikuar në glob dhe duke zvarritur, harta do të rrotullohet në boshtin e saj dhe pas disa sekondash të dhënat do të shfaqen të pasqyruara si vija të gjarpërimit.

Flladet e butë do të përfaqësohen si fije të holla të erërave të gjelbërta dhe të forta do të përfaqësohen nga vija në të verdhë të thellë, ndërsa rrymat më të forta do të përfaqësohen me të kuqe.

Për të anuar ose rrotulluar globin duhet të klikojmë me miun në një pikë dhe pa e lëshuar butonin, të lëvizim në drejtimin drejt të cilit duam ta anojmë ose ta rrotullojmë. Për të zmadhuar, thjesht duhet të klikoni dy herë në pikën që dëshironi të zmadhoni.

Me pak fjalë, ne po flasim për një mjet shumë të plotë, pasi ai përdor të dhëna numerike nga burime të ndryshme të informacionit meteorologjik, të azhurnuara çdo tre orë, duke rezultuar në një sferë shumë vizuale që jo vetëm tregon të dhëna globale por edhe të lokalizuara.

Ky mjet, i pamendueshëm disa vjet më parë, është një ndihmë më shumë për të njohur dhe interpretuar informacionin meteorologjik, veçanërisht për dashamirët më pak të specializuar të kësaj shkence komplekse.

Më shumë informacion: Infographic reflekton gjashtëdhjetë vjet tornado në Shtetet e BashkuaraAnticikloni si dërrmues i reveTemperatura më e ulët e regjistruar ndonjëherë në tokë

Fuentes: Toka.nollschool


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.