Hapet Samiti i Klimës në Bon (COP23)

COP23

Sot inaugurimi i Samiti i Klimës në Bon (COP23) dhe është drejtuar nga Fixhi. Kjo COP23 përpiqet të vazhdojë me zhvillimin e Marrëveshjes së Parisit për t'i dhënë fund ngrohjes globale me një përpjekje ndërkombëtare.

Në këtë përurim të Samitit të Klimës, ka pasur një ndjenjë urgjence dhe nevojën për të marrë masa të menjëhershme të veprimit për të ndaluar përparimin e ndryshimit të klimës. Dëshironi të dini më shumë detaje rreth këtij takimi të parë të COP23?

Hapja e Samitit të Klimës në Bon

UNFCCC

COP23 do të zgjatet deri më 17 nëntor për të specifikuar aspekte më të hollësishme në lidhje me Marrëveshjen e Parisit dhe për të filluar adresimin planet e veprimit kundër ndryshimit të klimës. Në veçanti, ai përpiqet të merret me gjithçka që lidhet me kontributet ekonomike dhe përmbushjen e objektivave, si dhe për të luftuar kundër hijes së braktisjes së paktit nga Shtetet e Bashkuara, e cila lë një vakum politik dhe një vrimë financiare.

Ndryshimi i klimës dhe ngrohja globale kanë efekte gjithnjë e më shkatërruese dhe nuk kemi më kohë për të parashikuar dhe spekuluar, por duhet të marrim masa. Në këtë samit të gjitha duhet të vendosen angazhimet financiare dhe zbutjen e efekteve të ngrohjes globale. Për këtë, një "manual udhëzimesh" është i nevojshëm në mënyrë që Marrëveshja e Parisit të ketë një mjet për të punuar në luftën kundër ndryshimit të klimës.

Rritni qëllimet e Marrëveshjes së Parisit

Edhe nëse emetimet zvogëlohen siç është premtuar, nuk është e mjaftueshme për të ndaluar ngrohjen globale mbi dy gradë Celsius në krahasim me nivelet para-industriale.

“Le të shkojmë përpara. Le të përfundojmë punën tonë. Le të ngremë ambiciet tona ”, përfundoi Espinosa, sekretar i UNFCCC, i cili theksoi atë “Asnjëherë më parë nuk ka pasur një shkallë të tillë urgjence"Dhe përshkroi fatkeqësitë më të fundit natyrore, siç janë seritë e uraganeve në Karaibe, si" përparimi i asaj që do të vijë ".


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Tito Erazo dijo

    E gjithë njerëzimi shpreson, që shpresojmë që në këtë samit të arrihen marrëveshje me të vërtetë reale, veçanërisht ato vende të industrializuara, sepse deri më tani nuk kemi parë përmbushjen e asnjë veprimi që ata u zotuan në traktatet e kaluara, por përkundrazi ata kanë Ata presion dhe madje detyrojmë vendet që na thërrasin të zhvillojmë, të veprojnë në përputhje me traktatet, duke e ditur se nuk jemi të industrializuar, kur jemi viktima të të ashtuquajturave kompani transnacionale, të cilat vijnë pikërisht nga shumë të ashtuquajtura vende të zhvilluara dhe të industrializuara, ato të cilët përfitojnë nga burimet e vendeve tona, duke lënë shkatërruar mjediset e rajoneve tona, nën bashkëpunimin e udhëheqësve që e quajnë veten progresistë.