Halore

pyll halore

Një lloj bime që përhapet dhe përhapet në periudhën e vonë të Karboniferit janë halore. Këto janë bimë me farëra dhe quhen kështu sepse kanë një kon ose formë mbajtëse dhe aktualisht kanë më shumë se 550 specie. Shumica dërrmuese e të gjitha specieve që i përkasin këtij grupi janë pemë ose shkurre. Ata kanë arritur të dominojnë shumë zona me gjerësi gjeografike të larta, duke formuar pyje me gjelbërim të përhershëm në formë gjilpëre. Ndër anëtarët më të njohur të kësaj familje kemi pishat, bredhat, kedrat dhe drurët e kuq.

Ne do të kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar për të gjitha karakteristikat, habitatin dhe speciet kryesore të grupit halore.

Karakteristikat halore

Halore

Këto janë bimë eolike fara e të cilave zhvillohet brenda një koni mbrojtës. Prandaj emri i saj. Ky kon i mbrojtjes ka emrin strobilus. Gjatë kohës në të cilën fara zhvillohet dhe piqet kon zgjat midis 4 muajsh dhe 3 vjet. Madhësia e këtyre lidhjeve është zakonisht shumë e ndryshueshme në varësi të secilës specie. Ka fara halore që janë shumë të mbrojtura dhe janë në gjendje të përballojnë kushtet ekstreme të mjedisit. Për këtë arsye, ata kanë zhvilluar një kapacitet të madh për të mbijetuar në mjedise të ndryshme. Ata janë në gjendje të përshtaten në zona me shumë nxehtësi, kohë thatësire të gjatë dhe shumë të ftohtë gjatë dimrit.

Përshtatjet që kanë pasur haloret gjatë gjithë historisë kanë qenë kryesisht për shkak të llojit të gjethes. Zakonisht, të gjitha speciet e haloreve përmbajnë trungje të drejta. Ata zakonisht kanë një larmi të madhe të madhësive të trungut, duke qenë më e madhja është drutë e kuqe të famshme të larta 112.5 metra.

Bioma tokësore që dominon kryesisht në grupin halore është taiga. Me siguri keni dëgjuar ndonjëherë për këtë lloj ekosistemi. Njihet gjithashtu me emrin pyll boreal dhe ato gjenden në të gjitha zonat e hemisferës veriore. Ato janë zona më afër poleve ku temperaturat janë më ekstreme. Dimrat më të ftohtë spikasin me një sasi të madhe reshjesh në formë dëbore. Rezulton se ajo përbën biomën më të madhe në botë pasi përfaqëson 30% të të gjitha pyjeve të botës.

Taiga përbëhet nga pyje halore dhe bakri në shumicën e zonave, siç është pjesa e brendshme e Kanada dhe Alaska në Amerikën e Veriut, pjesa më e madhe e Norvegjisë dhe zgjerimet nga Finlanda, Rusia, Suedia dhe Japonia.

Llojet e haloreve

flora pyjore

Ekzistojnë lloje të shumta të halorëve në varësi të karakteristikave që ka. Edhe pse shumica dërrmuese e tyre kanë karakteristikat e familjes së tyre, ka varietete në morfologji dhe fenologji. Ne do të analizojmë se cilat janë speciet më përfaqësuese brenda grupit të haloreve.

Bredhi i bardhë

Bredhi i bardhë është vendas në Evropën Qendrore dhe Jugore. Lartësia e saj më e shpeshtë është rreth 60 metra e lartë. Konsiderohet si një pemë mjaft e gjatë dhe rritet shumë ngadalë gjatë viteve të para. Kur të jetë 5 vjeç, ai zhvillon pothuajse një metër në vit. Lulëzimi është në kohën e pranverës.

Bredhi grek

Ky lloj halore është vendas në Greqi dhe gjethet e saj kanë një formë të theksuar të gjelbër gri të errët. Kjo ngjyrë quhet edhe jeshile e stuhishme. Zona e saj e shpërndarjes është zakonisht në pyjet ku ka shumë diell ose hije të pjesshme.

Bredhi i Kolorados

Emri i tij tregon zonën kryesore të shpërndarjes. Megjithëse ka një shpërndarje shumë të gjerë, ajo gjendet kryesisht në Meksikën Veriore dhe Shtetet e Bashkuara Juglindore. Arrin 30 metra lartësi dhe ka një nuancë gri-argjendi. Ndër karakteristikat kryesore të kësaj peme gjejmë se gjilpërat e saj, domethënë gjethet e saj, ato arrijnë 8 centimetra në gjatësi. Këto janë mjaft të gjata nëse e krahasojmë me speciet e tjera të këtij grupi.

Një tjetër nga shenjat dalluese të bredhit të Kolorados është se kone të kësaj peme shpërndahen veçmas sipas gjinisë. Brenda të njëjtit individ gjejmë zona ku ka më shumë kone mashkullore dhe zona të tjera ku ka më shumë kone femërore.

Bredhi i kuq

Shtë një nga më të njohurit pasi është pema e Krishtlindjeve klasike. Brenda grupit të bredhat e kuq gjenden 40 specie të tjera Ato shtrihen në rajone të Azisë, Evropës Jugore, Amerikës së Veriut dhe Afrikës Veriore. Isshtë një nga bredhat që ngatërrohet më shumë nga mënyra se si gjethet e saj bashkohen me degët.

Specie halore më pak të njohura

kone dhe gjethe

Ne do të analizojmë disa nga speciet më pak të njohura nga komuniteti në përgjithësi. Sidoqoftë, shumë prej tyre kanë shumë interes.

Bredhi koreane

Nativeshtë vendas në skajin jugor të Koresë dhe është një nga bredhat më të vegjël në ekzistencë. Ka vetëm një lartësi prej 2-5 metrash. Disa e konsiderojnë atë më shumë se një pemë. Ajo rritet shumë ngadalë, duke u zhvilluar midis 10-15 centimetra në vit derisa të arrijë formën e konit të pjekur. E mira e këtij bredhi është se është shumë e lehtë të rritet nga farat.

Araucarias

Këto pemë vijnë nga ishulli Nordfolk dhe është një pemë që mund të arrijë 70 metra lartësi. Ai gjithashtu zhvillohet ngadalë pasi konët meshkuj janë të gjatë 5 centimetra dhe kone femra janë më të gjera në bazë dhe 7-12 centimetra të gjata. Druri i këtij bredhi është mjaft i fortë, i rëndë dhe me ngjyrë të bardhë. Ka interes të madh tregtar si burim natyror për ndërtimin e varkave me vela për anijet. Zakonisht mbillet në vazo dhe zakonisht rritet një pemë e vogël me interes zbukurues. Zakonisht gjenden në zonat veriore pasi u duhet më shumë ftohtë për të mbijetuar.

Kedri blu

Kjo specie vjen nga Afrika e Veriut dhe përmban hala blu-gri, prandaj dhe emri i saj. Inshtë shumë e kërkuar pasi ka një interes të madh zbukurues. Me kalimin e kohës ajo është bërë një nga opsionet më të mira për të dekoruar parqe dhe kopshte. Lartësia e saj arrin rreth 15-20 metra, gjë që e bën atë ideal për të siguruar hije në këto hapësira urbane.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth haloreve dhe specieve kryesore.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.