Halit rozë

halite rozë

Haliti është forma natyrale e kripës. Mineralshtë një mineral shumë i zakonshëm dhe shumë i njohur pasi është studiuar në thellësi. Një nga varietetet e saj është halite rozëMe Masa të ngurta dhe tretësira të tretura gjenden në oqeane dhe liqene me kripë. Ofshtë me rëndësi të madhe për përdorim komercial dhe kërkohet më shumë për kuriozitetin e tij.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për halitin rozë, cilat janë karakteristikat dhe përdorimet e tij.

Halit rozë

kristale halite rozë

Liqenet e brendshme të pasura me kripë ekzistojnë në zona të thata dhe gjithashtu mund të jenë nën nivelin e detit pa dalje. Këta liqene avullojnë gjatë sezonit të thatë, që shkakton rënie të nivelit të ujit dhe rritje të kripësisë. Kur kjo të ndodhë, kripa do të formohet në bregun e liqenit që avullon. Kjo mund të ndodhë edhe kur degët nga liqeni i kripës devijohen për përdorim njerëzor dhe bujqësor, duke bërë që liqeni të thahet dhe të formojë kripë shtesë në bregun e avulluar. Shumë liqene të brendshëm janë tharë, duke lënë pas sasi të mëdha të minierave të kripës që mund të shfrytëzohen komercialisht.

Halit rozë ekziston edhe në zona jo të thata dhe mund të arrijë depozita të thella nëntokësoreMe Depozitat nëntokësore të kripës shkëmbore në përgjithësi hiqen duke shpuar vrima në shtresën e kripës dhe duke futur ujë të nxehtë, i cili shpejt shpërndan kripën në shëllirë. Shëllirë është e ngopur me kripë të tretur dhe më pas nxirret. Avulloni shëllirë, kristalizoni dhe mblidhni kripën e mbetur. Shumica e kripës shkëmbore të disponueshme komerciale është bërë nga bittern i avulluar, në vend të kristaleve të papërpunuara natyrore. Kripa e shkëmbit formohet gjithashtu nga avullimi nga burimet e kripës. Uji i kripur në burimet e kripës rrjedh nga nëntoka në rezervuarin e kripës dhe precipiton në substanca sferike të rrumbullakëta.

tipare kryesore

kripë rozë

Në disa miniera nëntokësore të kripës si Teksasi dhe Luiziana, kripa shtyhet nga forcat nëntokësore përmes tokës së butë, duke formuar një strukturë të harkuar të quajtur një kube kripe. Këto depozita janë gjithashtu një burim i rëndësishëm i operacioneve të minierave të kripës dhe janë struktura gjeologjike shumë unike.

Edhe pse spektri i ngjyrave të kripës së gurit mund të shkaktohet nga papastërtitë, bluja e errët dhe vjollca në fakt shkaktohen nga defektet në grilën kristalore. Ngjyra rozë dhe rozë e shumë mostrave të kripës së thatë të gurit të liqenit janë shkaktuar nga baktere të ndryshme të algave.

Duke lejuar që tretësira e ngopur e shëllirës të avullojë, kripa e gurit artificial mund të shndërrohet lehtësisht në kristale. Ndërsa shëllirë avullon dhe kristalet rriten, mund të prodhohet një kub në formë gypashMe Disa mostra të kripës shkëmbore në treg janë në fakt kristale të rritura artificialisht në këtë mënyrë.

Përdorimet e halitit rozë

kripë himalaje

Kripa e shkëmbit është burimi i kripës së tryezës. Depozita të mëdha të kripës shkëmbore përdoren për nxjerrjen e kripës. Kripa ka shumë përdorime dhe duhet të nxirret në sasi të mëdha për të plotësuar kërkesën. Disa nga përdorimet e tij më të zakonshme janë aromatizuesit e ushqimit, siguria në rrugë për të shkrirë borën dhe akullin, siç është kripa për bagëtinë (e cila siguron kripë për bagëtitë, e cila është jetike për shëndetin e tyre), dhe për qëllime mjekësore. Kripa e shkëmbit është gjithashtu elementi mineral më i rëndësishëm, natriumi dhe klori.

Ku ndodhet

Kripa e shkëmbit vjen nga shumë vende dhe ka miniera të mëdha kripe në të gjithë botën. Sidoqoftë, duke pasur parasysh numrin e madh të minierave të kripës, mostrat e mira padyshim që nuk janë të zakonshme. Kubi i përsosur në matricë erdhi dikur nga Salzburg, Austri, ndërsa kristalet e imëta, veçanërisht kristalet blu, erdhën nga miniera e kripës në Stasford, Hessen, Gjermani. Ka shumë miniera pjellore të kripës në Poloni, disa prej të cilave kanë ekzistuar për qindra vjet dhe kanë prodhuar mostra. Këto përfshijnë Inowroclaw, Lubin, Wieliczka dhe Klodawa. Rajonet e tjera klasike evropiane përfshijnë La Carmuto në Agrigento, Sicili, Itali; dhe Mulhouse në Alsace, Francë, ku shfaqet në formën e venave fijore.

Detet e vdekura në Izrael dhe Jordani po avullojnë ngadalë dhe brigjet e tyre vazhdojnë të tërhiqen. Kjo çon në një rritje të kripë shkëmbore shumë interesante dhe formim kristali pranë ujitMe Në Shtetet e Bashkuara, ka depozita të mëdha nëntokësore në Nju Jork, Michigan, Ohio, Kansas, Oklahoma, Teksas dhe Luiziana, dhe nxjerrja komerciale e kripës bëhet në këto shtete. Të dy Detroit, Michigan dhe Cleveland, Ohio prodhojnë miniera të kripës shkëmbore direkt nën qytet.

Depozitat e halitit rozë formohen nga reshjet e përqendrimeve të larta të kripës të tretur në ujë. Në këtë rast, një mjedis i kripës me energji të ulët me një shkallë të lartë avullimi dhe një normë zëvendësimi të ujit kërkohet në një kohë relativisht të shkurtër gjeologjike.

stërvitje

Në origjinën e të ashtuquajturës kripë rozë Himalayan, sedimentet avulluese u formuan në Epokën Mesozoike rreth 255 milion vjet më parë, veçanërisht në Triasik. Rreth 75 milion vjet më parë, gjatë periudhës së Kretakut, përplasja e pllakave aziatike dhe indiane formoi brezin orogjenik, i cili sot quhet Himalajet. Gjatë këtij procesi, disa depozita, përfshirë depozitat e ujit të kripur me origjinë avullimi, u përqendruan në zona më të vogla, duke rezultuar në depozita me një proporcion më të lartë të mineraleve të kripës shkëmbore.

Mund të shpërndahet në ujë dhe të përdoret si një përgatitje e ujit mineral të bërë vetë, dhe mund të përdoret si "kripë tryeze" në kuzhinë me një mulli të veçantë. Ministria gjermane e Shëndetësisë ka qenë në gjendje të zbulojë deri në 10 lloje të ndryshme të elementëve gjurmë në këtë kripë, me një përmbajtje klorur natriumi prej 98% (që e bën atë një kripë të parafinuar). Përmbajtja më e lartë pas NaCl është magnezi (0,7%). Ndonjëherë përdoret si kripë kosher. Kur përdoret për ceremoni ose thjesht për dekorim, mund të gjendet në prodhimin e llambave të kripës. Përdoret për aplikime të caktuara farmaceutike, por nuk ndryshon nga asnjë kripë tjetër.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth halitit rozë dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.