Hënat e saturnit

Unazat e Saturnit

Secili planet që përbën Sistem diellor ka një ose më shumë satelitë natyralë që rrotullohen rreth tij. Satelitët gjithashtu kanë karakteristika thelbësore që i bëjnë ata të ndryshëm nga materia tjetër në univers. Në këtë rast, do të flasim hënat e saturnit. Ka më shumë se 50 satelitë natyralë që rrotullojnë rreth këtij planeti dhe megjithatë ata janë të ndarë në shumë grupe, duke bërë që askush të mos dijë gjithçka për hënat e Saturnit.

Cilat janë hënat më të rëndësishme në këtë planet dhe cilat janë karakteristikat e tyre? Në këtë artikull ne do të detajojmë të gjitha këto në thellësi.

Saturni dhe karakteristikat e tij

Hënat e saturnit

Ne e kujtojmë atë Saturni Planetshtë planeti seksual i Sistemit Diellor për nga afërsia me Diellin. Isshtë i pozicionuar midis planetëve Jupiter dhe Uranit. Planetshtë planeti i dytë më i madh në Sistemin Diellor. Ka një diametër ekuatorial prej 120 kilometrash.

Sa i përket morfologjisë së saj, ajo është pak e rrafshuar nga polet. Kjo kungull është për shkak të faktit se shpejtësia e rrotullimit të saj është mjaft e shpejtë. Rripat unazorë janë të dukshëm nga Toka. Theshtë planeti që ka më së shumti asteroide që rrotullohet rreth tij. Duke pasur parasysh përbërjen e tij të gazrave dhe sasitë e larta të heliumit dhe hidrogjenit, ai bën pjesë në grupin e gjigantëve të gazit. Nga kureshtja, emri i tij vjen nga perëndia romake Saturni.

Hënat e saturnit

Hënat më të rëndësishme të saturnit

Tani që kemi kujtuar pak karakteristikat e planetit Saturn, do të analizojmë gjithçka në lidhje me hënat e tij. Aktualisht, dihet që ka 62 hënë. Këto janë hënat që, deri më tani, janë konfirmuar nga shkenca. Të gjithë satelitët që keni kanë forma, sipërfaqe dhe origjinë të ndryshme. Shkencëtarët mendojnë se shumica e hënave të Saturnit u futën dhe u kapën nga planeti sapo hynë në fushën e gravitacionit të planetit.

Që një planet ka asteroide që rrotullohen rreth tij nuk është asgjë më shumë se një nga veprimet e gravitetit. Sa më i madh të jetë planeti në madhësi, aq më e madhe është forca e gravitetit që tërheq dhe mund të akomodojë një numër më të madh të asteroideve që rrotullohen rreth këtij planeti. Po flasim për material të madh. Planeti ynë ka vetëm një satelit që rrotullohet rreth nesh, por ka mijëra fragmente shkëmbore që tërhiqen gjithashtu nga fusha jonë e gravitacionit.

Hëna më e rëndësishme e Saturnit quhet Titan. Me siguri e keni dëgjuar më parë në jetën tuaj. Theshtë më e rëndësishmja sepse është më e madhja në sistemin Saturn. Përveç kësaj, ai është sateliti i dytë më i madh në të gjithë Sistemin Diellor pas Ganymede (i përket një prej satelitëve të planetit Jupiter). Titani priret të jetë shumë i rëndësishëm sepse është i vetmi trup qiellor ku ka depozita të qëndrueshme të lëngshme.

Pjesa tjetër e hënave të Saturnit ndahen në grupe të ndryshme, varësisht nga karakteristikat e tyre orbitale dhe fizike.

Grupet e satelitëve

Të gjitha hënat e saturnit

Ne do të dallojmë grupet kryesore në të cilat janë ndarë satelitët e ndryshëm të planetit Saturn. Ky grup satelitësh njihet si sistemi Saturnine dhe ato ndahen sipas karakteristikave të tyre kryesore. Le të shohim se cilat janë ato:

 • Titani. Siç kemi përmendur më parë, ai është sateliti më i rëndësishëm për nga madhësia. Soshtë aq e madhe sa që i ngjan asaj të një planeti. Në madhësi vështirë se e tejkalon planetin Mërkur. Diametri i tij është 5.150 kilometra dhe shquhet për atmosferën e tij. Ka një atmosferë mjaft të dendur dhe është e vetmja që madje ka një rekord.
 • Satelitë të mesëm të ngrirë. Këto satelitë kanë një madhësi standarde. Siç sugjeron emri i tyre, ato janë satelitë të mbuluar nga një shtresë akulli dhe kratere të ndryshme. Këto satelitë u zbuluan para disa prej ekspeditave të bëra me teleskopë. Disa nga më të rëndësishmit janë: Tethys, Dione, Rhea, Hyperion dhe Iapetus.
 • Satelitë unazorë. Satelitët unazorë janë ata që rrotullohen brenda unazave të Saturnit.
 • Satelitë bari. Bëhet fjalë për ata që janë jashtë unazave. Falë orbitës së saj mund të ndihmojë në organizimin dhe moderimin e tyre, sikur të ishin barinj. Ndër më të njohurit kemi unazën F, Pandora dhe Prometeu.
 • Satelitë Trojan. Këto satelitë orbitojnë në të njëjtën distancë nga Saturni si satelitët më të mëdhenj. Ata zakonisht janë rreth 60 gradë përpara ose prapa tij. Ne i gjejmë Helena dhe Pollux, ndër më të spikaturit.
 • Satelitë koorbitale. Këto janë ato që kanë të njëjtën linjë me të cilën orbitojnë. Kjo i bën ata satelitë që veprojnë dhe lëvizin në një mënyrë të tillë që të mos mund të përplasen me njëri-tjetrin.
 • Satelitë të parregullt. Isshtë një grup më i madh i satelitëve, megjithëse është mjaft larg Saturnit. Ato janë brenda fushës tuaj gravitacionale.
 • Satelitë të vegjël të ulët. Ata janë të gjithë ata që janë midis akullores Mimas dhe akullores Enceladus. Midis këtyre dy orbitave të akullta satelitore janë të gjitha ato më të ultat.

Hënat më të rëndësishme të Saturnit

Le të hedhim një vështrim në hënat më të rëndësishme të Saturnit. Titani është më i rëndësishmi nga të gjithë sepse është më i madh dhe përbëhet nga sasi të mëdha hidrokarburesh dhe hidrogjeni. Kjo i bën ata të arrijnë një ngjyrë më të verdhë. Isshtë rreth 1.222.000 kilometra larg planetit dhe përfundon udhëtimin e tij rreth planetit tuaj çdo 16 ditë.

Le të kalojmë te Rea. Isshtë një tjetër nga satelitët më të rëndësishëm të Saturnit. Shtë pjesë e akullores mesatare. Diametri i tij është 1.530 kilometra dhe është më afër. Qendra e tij mendohet të jetë shkëmb dhe sasi të mëdha uji.

Së fundi, Enceladus është duke u renditur në vendin e gjashtë midis satelitëve më të mëdhenj të Saturnit. Ka një diametër prej 500 kilometrash. Shtë pjesë e grupit të satelitëve të mesëm të ngrirë. Korja e saj e akullit i jep asaj ngjyrën e bardhë pasi pasqyron pothuajse 100% të rrezeve të diellit që merr.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth hënave të Saturnit dhe të keni zbuluar më shumë rreth këtij planeti kurioz.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.