A i shkakton hëna tërmetet e mëdha?

Hënë e plotë

Një ekip i udhëhequr nga akademiku Satoshi Ide, nga Universiteti i Tokios (Japoni) ka arritur në këtë përfundim. Sikur të ishte një ëndërr e keqe, hëna duket se po shkakton tërmetet e mëdha, të cilat ka më shumë të ngjarë të ketë batica të larta ose të gjalla, domethënë kur sateliti ynë është në fazën e hënës së plotë ose të re.

Sateliti ynë tashmë dihej se ushtronte një forcë të padukshme por të fuqishme në Tokë, duke aktivizuar baticat, duke e mbajtur atë pak a shumë të qëndrueshme, madje ka edhe nga ata që mendojnë se ndikon në ndjenjat e njerëzve, por deri më tani, nuk është kryer asnjë studim që Beenshtë treguar se mund të luajë gjithashtu një rol shumë të rëndësishëm në shkaktimin e tërmeteve.

Ekipi i studiuesve kreu një studim, të botuar në revistën Nature Geoscience, në të cilindhe ata rikrijuan madhësinë dhe amplituda e forcës së baticës, domethënë një efekt i forcës së gravitetit falë të cilit ekzistojnë baticat, që kishte javë para tërmeteve të mëdha, me madhësi prej 5,5 ose më të lartë.

así gjeti një korrelacion midis forcave të baticës dhe tërmeteve të mëdha, por nuk u zbulua nga tërmete me madhësi më të vogël. Akoma, është akoma një përparim befasues, i cili mund të përdoret për të parashikuar tërmete të mëdha.

Tërmeti 2016

Tërmete të tilla si Maule (Kili) në 2010 ose Tohoku-oki (Japoni) në 2011 ndodhën kur kishte një amplitudë të madhe të forcës së lartë të baticës. Kështu që, duket se ka një marrëdhënie midis një ngjarjeje dhe një tjetre gjë që do t'u lejojë studiuesve, ndoshta në të ardhmen e afërt, të kuptojnë më mirë se si fillojnë tërmetet dhe si mund të parashikohen që të parandalojnë që më shumë njerëz të humbin jetën në këto ngjarje tragjike.

Ju mund ta lexoni studimin këtu (në Anglisht).

Çfarë mendonit për këtë zbulim? 🙂


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.