Hëna e zezë: çfarë është?

efekti i hënës së zezë

La Hëna e zezë Është një fenomen astronomik që nuk njihet mirë dhe për këtë arsye nuk përmendet shpesh. Megjithatë, kohët e fundit, ky term ka fituar popullaritet në mesin e grupeve të ndryshme si përdoruesit e mediave sociale, astrologët dhe ndjekësit e fesë Wiccan.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se çfarë është Hëna e Zezë, karakteristikat dhe rëndësia e saj.

Çfarë është Hëna e Zezë

hene e erret

Hëna e Zezë është një fenomen në astronomi që ndodh kur ka dy hëna të reja në një muaj kalendarik, dhe hëna e dytë e re njihet si Hëna e Zezë. Duhet të theksohet se kjo është një ngjarje e rrallë, pasi Hënat e Zeza ndodhin vetëm një herë në disa vjet. Hëna e zezë nuk është e dukshme me sy të lirë, pasi pozicioni i saj është përballë diellit, duke e bërë të vështirë vëzhgimin. Megjithatë, ky fakt mund të ketë një ndikim në modelet e baticës dhe praktikat astrologjike.

Hëna kalon nëpër një fazë hënore në të cilën asnjë nga sipërfaqja e saj nuk është e ndriçuar dhe nuk mund të vëzhgohet as ditën as natën. Megjithatë, dy deri në pesë herë në vit, Hëna e Re kalon midis Tokës dhe Diellit, duke shkaktuar një eklips diellor. Hëna e Re, ose një pjesë e saj, bëhet e dukshme në qiell si një siluetë përballë Diellit.

Është thelbësore të merret në konsideratë kompleksiteti i termit "Hëna e Zezë", si ai Në thelb është një përsëritje e veçantë e Hënës së Re astronomike, i njohur edhe si hëna e re. Edhe pse nuk ka dallim të dukshëm në qiell, dallimet gjenden në kalendar. Kjo ngjarje lidhet me hënën e re dhe nuk është një fenomen i rregullt gjatë vitit diellor. Megjithatë, është një aspekt i qëndrueshëm i lëvizjeve astrale të universit, megjithëse me një periodicitet më pak të shpeshtë.

Cili është shkaku i këtij fenomeni?

eklipsi i Hënës

Hëna e zezë është një term që është përdorur rrallë dhe kur është përdorur, është përdorur për t'iu referuar ngjarjeve të ndryshme që lidhen me Hënën e Re. Përkufizimi i Hënës së Zezë nuk është i thjeshtë, pasi është përdorur për të përshkruar fenomenet e mëposhtme.

Hënat e zeza i referohen Hënës së Re të dytë që ndodh brenda të njëjtit muaj kalendarik. Këto ngjarje ndodhin çdo 29 muaj dhe janë mjaft të shpeshta. Sidoqoftë, muaji specifik në të cilin ndodh një Hënë e Zezë mund të ndryshojë për shkak të zonave të ndryshme kohore. Për shembull, Shtetet e Bashkuara përjetuan një hënë të zezë në shtator 2016, ndërsa Mbretëria e Bashkuar e vëzhgoi atë në tetor të të njëjtit vit.

Hënat e zeza janë pak më pak të zakonshme pasi ato ndodhin gjatë Hënës së Re të tretë të një sezoni që ka katër Hëna të Reja. Këto Hëna ndodhin një herë në 33 muaj. Astronomët e klasifikojnë vitin në katër stinë: dimër, pranverë, verë dhe vjeshtë; Çdo sezon zakonisht ka tre muaj dhe tre Hëna të Reja. Megjithatë, nëse një sezon ka katër Hëna të Reja, e treta njihet si Hëna e Zezë. Kjo është e krahasueshme me përkufizimin e Hënës Blu, me përjashtim të faktit që Hëna Blu i referohet dy Hënave të Reja që ndodhin në të njëjtin muaj, që është fenomeni i kundërt.

Është e rrallë që një muaj të kalojë pa një hënë të re, por kjo ndodh një herë në dy dekada. Muaji shkurt është i vetmi muaj që mund të jetojë një muaj pa hënë të re, meqenëse është më e shkurtër se një lunacion i plotë. Kur kjo ndodh, janari dhe marsi kanë nga dy hëna të reja secila, gjë që nuk është normë. Sipas këtij përkufizimi, Hëna e Zezë e ardhshme pritet të shfaqet në vitin 2033, pasi ajo e mëparshme ka ndodhur në vitin 2014.

Rastet e hënës së zezë

hëna e zezë

Është e rëndësishme të theksohet se koha e Hënave të Zeza ndikohet nga ndryshimet në zonën kohore, që do të thotë se ato mund të mos ndodhin. Për shembull, ndërsa Rajonet më perëndimore të Shteteve të Bashkuara do të përjetojnë një Hënë të Zezë në vitin 2022, Evropa dhe Australia jo.

Është e rrallë që në shkurt të mos ketë hënë të plotë dhe kjo ndodh vetëm një herë në dy dekada. Kjo rezulton në janar dhe mars secila prej dy hënave të plota gjatë atij viti. Hëna e Zezë e ardhshme, e cila ndjek këtë përkufizim, do të ndodhë në vitin 2018, e mëparshmja ka ndodhur në vitin 1999. Është e rëndësishme të theksohet se ky fenomen ndikohet nga dallimet kohore.

Eklipsi i Madh Amerikan ndodhi më 21 gusht 2017 dhe u shkaktua nga një Hënë e Zezë. Ky kombinim unik i ngjarjeve ka krijuar interes si tek astronomët ashtu edhe tek publiku. Eklipsi total diellor i lidhur me Hënën e Zezë ishte i dukshëm nga bregu lindor në bregun perëndimor të Shteteve të Bashkuara. Prandaj u quajt Eklipsi i Madh Amerikan.

kuptimi magjik

Për njerëzit që i përmbahen feve pagane dhe ata që besojnë në amplifikimin e veprimeve të caktuara, shfaqja e Hënave të Zeza ka një kuptim domethënës. Ata konsiderojnë se kjo ngjarje hënore rrit fuqinë e praktikave specifike.

Hëna e errët, e njohur edhe si Hëna e Zezë, Është një paraqitje simbolike e hyjnive që kanë një aspekt më të errët në disa fe dhe mitologji. Shembujt përfshijnë Lilith, e cila është nga tradita judeo-kristiane, dhe Kali, e cila shfaqet në mitologjinë hindu.

Gjatë shekullit të XNUMX-të, Astrologjia e ka lidhur Hënën e Zezë me konceptet e Frojdit për mendjen e pandërgjegjshme. Kjo është për shkak të besimit se Hëna e Errët përfaqëson nivelin më të thellë të shtypjes njerëzore tek individët.

Duke vazhduar brenda sferës së astrologjisë, Hëna e Zezë shpesh shoqërohet me Lilith.. Megjithatë, kjo lidhje bëhet duke iu referuar një hipotetikehëna e dytë që Toka mund të zotëronte, në vend të hënës reale që ne e dimë se ekziston. Vlen të theksohet se nuk ka asnjë provë konkrete për të mbështetur ekzistencën e një sateliti të dytë natyror të planetit tonë.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për Hënën e Zezë dhe karakteristikat e saj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.