Hëna dhe Jupiteri do të kërcejnë së bashku këtë dimër

Hëna dhe Jupiteri do të kërcejnë së bashku këtë dimër

Stina e fundit e dimrit, që përkon me fillimin e vitit të ri, zgjat afërsisht 88 ditë e 23 orë dhe përfundon më 20 mars 2024, duke shënuar fillimin e pranverës. Sipas rezultateve të observatorit, solstici dimëror shënon ditën në të cilën orët e ditës janë minimale. Pikërisht për këtë stina e dimrit ofron mundësinë optimale për t'u kënaqur me fenomenet qiellore të hemisferës veriore. Një nga fenomenet më të habitshme është ajo Hëna dhe Jupiteri do të kërcejnë së bashku këtë dimër.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se si të shihni se kur Hëna dhe Jupiteri do të kërcejnë së bashku këtë dimër dhe fenomene të tjera astronomike në 2024.

Vëzhgimi i një trupi qiellor

jupiteri dhe hëna

Ndërsa sezoni fillon, Saturni dhe Jupiteri do të zbukurojnë qiellin e natës, i dukshëm me sy të lirë pas errësirës. Megjithatë, ndërsa shkurti përparon, Saturni gradualisht do të zhduket nga pamja. Marsi do të sjellë një pamje të shkurtër të Mërkurit, duke lënë vetëm Jupiterin dhe Mërkurin si dy planetët e dukshëm në muzg për të përfunduar sezonin. Në vend të kësaj, qielli i agimit do të mirëpresë dimrin me praninë e vetmuar të Venusit.

Në fund të dhjetorit, Marsi do të bëjë një paraqitje modeste në horizontin lindor, ndërsa Mërkuri do t'i bashkohet shkurtimisht gjatë gjithë janarit. Ndërsa sezoni i afrohet fundit, Venusi do të zbehet në shkëlqimin rrezatues të agimit, duke e lënë Marsin si planetin e vetëm të dukshëm. Kohët më të përshtatshme për të vëzhguar këto mrekulli qiellore do të jenë 11 janari, 10 shkurti dhe 10 marsi, që përkojnë me shfaqjen e hënave të reja të dimrit, për sa kohë që qiejt janë të kthjellët.

Yjet shkëlqejnë shkëlqyeshëm në qiellin e natës

Fenomenet astronomike 2024

Gjatë netëve të dimrit, qielli i natës zbulon një shfaqje mahnitëse të yjësive të stolisur me yjet më të shndritshëm. Mes tyre spikat Orioni, i cili përmban Betelgeuse rrezatues dhe gjithnjë në ndryshim. Demi e zbukuron skenën me shkëlqimin e kuqërremtë të Aldebaranit, ndërsa Canis Major prezanton me krenari Sirius, yllin më të ndritshëm të natës.

Nuk duhet të harrojmë se Binjakët shfaq dyshen qiellore Kastor dhe Pollux. Këta yje, kur kombinohen me homologët e tyre fqinjë, formojnë një asterizëm magjepsës të njohur si "gjashtëkëndëshi i dimrit", një tipar dallues i qiejve të errët të sezonit. Për një vështrim optimal të yjeve, shënoni kalendarin tuaj për netët e hënës së re (11 janar, 9 shkurt dhe 10 mars), pasi ato premtojnë ekspozitën më verbuese të këtyre mrekullive qiellore.

Ursidët dhe kuadrantidët

Gjatë stinës së dimrit, zakonisht ndodhin dy shira meteorësh: Ursidët dhe Kuadrantidët. Shiu i meteorëve Ursid është i dukshëm në hemisferën veriore nga 17 dhjetori deri më 26 dhjetor dhe pritet të arrijë kulmin rreth datës 22 dhjetor. Ky shi meteorësh ka një shkallë të moderuar aktiviteti, duke prodhuar rreth 10 deri në 50 meteorë në orë, duke udhëtuar me një shpejtësi prej afërsisht 33 kilometra në sekondë. Megjithatë, për shkak të vendndodhjes së tyre midis dy shirave të tjerë meteorësh me shkallë më të lartë aktiviteti, përkatësisht Geminideve dhe Quadrantids, Ursidët shpesh kalojnë pa u vënë re. Geminidët arrijnë kulmin një javë para Ursidëve, ndërsa Kuadrantidat arrijnë kulmin dy javë më vonë.

Meteorët Ursid Ato janë në fakt fragmente të kometës 8P/Tuttle, e cila u zbulua në 1858. Çdo vit gjatë kësaj kohe, Toka kalon nëpër një unazë të populluar nga këto fragmente që u shkëputën nga kometa 8P/Tuttle gjatë kalimeve të saj të mëparshme pranë diellit. Kur një fragment ose meteor nga hapësira e jashtme hyn në atmosferën e Tokës, ai i nënshtrohet avullimit për shkak të fërkimit që has me ajrin. Ky proces krijon fenomenin verbues që zakonisht i referohemi si një meteor ose yll që bie.

Pika rrezatuese ose origjina e këtij shiu meteorësh ndodhet pranë yllit Kocab në yjësinë Arusha e Vogël. Si shiu i parë meteorësh i vitit në hemisferën veriore, Dushi kuadrantid është i dukshëm nga 28 dhjetori deri më 12 janar, me kulmin e aktivitetit që ndodh rreth datës 3 janar. Gjatë kësaj periudhe, Toka kalon nëpër një rajon të orbitës së saj ku ka mbeturina nga asteroidi 2003 EH. Ndërsa këto grimca akulli, pluhuri dhe shkëmbi ndërveprojnë me atmosferën e Tokës, ato prodhojnë ndezje të ndritshme në qiell të njohura si kuadrantida. Ky shi meteorësh është i famshëm për shfaqjen e tij të jashtëzakonshme, me një frekuencë mbresëlënëse prej 80 deri në 100 meteorë në orë.

Hëna dhe Jupiteri do të kërcejnë së bashku këtë dimër

hëna dhe jupiteri do të kërcejnë së bashku këtë dimër

Më 18 janar, planeti më i madh në sistemin tonë diellor, Jupiteri, do të jetë tërheqja kryesore në qiellin e natës, i shoqëruar nga një gjysmëhënë rrezatuese. Ky spektakël qiellor do të ndodhë edhe dy herë gjatë stinës së dimrit: më 14 shkurt dhe 13 mars 2024. Dhe një herë, por këtë herë në pranverë, më 10 prill. E njohur si 'puthja' e Hënës dhe Jupiterit, Kjo valle magjepsëse është në fakt një shtrirje në të cilën Jupiteri dhe Hëna duken të jenë shumë afër dhe të pozicionuar në një vijë pothuajse të drejtë në qiell.

Ky fenomen i jashtëzakonshëm ndodh për shkak të shpejtësive dhe orbitave të ndryshme të planetëve teksa rrotullohen rreth Diellit.Vlen të përmendet se përveç diellit, Jupiteri ka dallimin si trupi më i madh qiellor në sistemin tonë diellor. Me një masë që tejkalon masën e kombinuar të të gjithë planetëve të tjerë për gati dy herë e gjysmë (dhe një masë 318 herë më e madhe se e Tokës), Jupiteri mbretëron si forca mbizotëruese midis planetëve të jashtëm. Një tipar i spikatur në qiellin e natës, ky gjigant gazi qëndron si një nga trupat qiellorë më të shndritshëm, i tejkaluar vetëm nga Hëna, Venusi dhe, herë pas here, Marsi.

Shfaqja e hënës së plotë dhe afërsia më e madhe me diellin

Më 27 dhjetor, ‘hëna e ftohtë’ ndriçoi qiellin e dimrit si hëna e parë e plotë e sezonit dhe e fundit e vitit. Shkëlqimi maksimal i tij ndodhi rreth orës 6:00. në kohën e gadishullit spanjoll. Për më tepër, më 3 janar 2024, Toka dhe Dielli arritën afërsinë e tyre maksimale vjetore, të njohur si perihelion. Në këtë moment, distanca jonë nga dielli do të jetë pak më shumë se 147 milionë kilometra, afërsisht 5 milionë kilometra më afër se në pikën më të largët (aphelion) më 5 korrik 2024.

Pas këtyre ngjarjeve qiellore, 'Hëna e Ujkut' do të zbukurojë natën dhe qiellin si hëna e parë e plotë e vitit më 25 janar, dhe hëna e tretë dhe e fundit e plotë e dimrit do të shkëlqejë më 24 shkurt. Emri 'Hëna e Ujkut' e ka origjinën nga fiset në Shtetet e Bashkuara që besonin se pamja e kësaj hëne bëri që ujqërit të ulërinin, pasi këto krijesa ndajnë një lidhje të fortë me praninë hënore. Arsyeja e ulëritës më të fortë të ujqërve gjatë kësaj periudhe mund t'i atribuohet modeleve të tyre të komunikimit. Megjithatë, një shpjegim më pragmatik sugjeron që kafshët ulërijnë nga dëshpërimi i shkaktuar nga mungesa e ushqimit në mot të ftohtë. Ky fenomen njihet zakonisht si një "hënë akulli".

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se kur hëna dhe Jupiteri do të kërcejnë së bashku këtë dimër.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.