hëna Blu

hëna blu

Hëna blu es një ngjarje astronomike e cila njihet si ekzistenca e dy hënave të plota gjatë të njëjtit muaj. Pse ndodh kjo, kur dhe sa shpesh është diçka që studiohet shumë në shkencë. Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se çfarë është hëna blu dhe pse zhvillohet, si dhe disa sekrete të tjera.

Jeni kurioz të dini se cila është hëna blu? Vazhdoni të lexoni sepse ne ju themi gjithçka.

Cila është hëna blu

hëna blu mbi det

Hëna blu ose hëna Blu në anglisht, është një ngjarje që zhvillohet në vite të caktuara në ata me më shumë se një hënë të plotë në muaj. Edhe pse quhet blu, nuk do të thotë që kjo hënë e dytë e plotë që po vëzhgojmë është siç duhet blu. Nuk ka asnjë lidhje me të. Shtë emri që thirret në hënën e dytë të plotë të muajit dhe që ndodh aq shpesh.

Gjatë këtij viti 2018 kemi pasur dy hënë blu. Shtë një ngjarje që ndodh rrallë. Në muajin janar kemi pasur dy hënë të plotë gjatë të njëjtit muaj si në mars. Hëna e dytë e këtij muaji është ajo që konsiderohet një hënë blu.

Ky fakt është për shkak të faktit se hëna e plotë ndodh afërsisht çdo 29,5 ditë. Kjo është ajo që konsiderohet si muaji hënor ose cikli hënor, në të cilin të gjitha pjesët e tua fazë. Nëse hëna e plotë ndodh në fillim të muajit, mund të jetë mjaft e gjatë që të ketë një të dytë në fund. Që kjo të ndodhë, ne duhet të vazhdojmë të studiojmë modelet biodinamike të fazave dhe ciklin e satelitit tonë.

Hënat në Mars 2018

hëna blu në qiell

Ne do të analizojmë pse hëna blu ndodhi në muajin Mars 2018. Meqenëse Shkurti ka vetëm 28 ditë, është mjaft i shkurtër me muajt e tjerë. Prandaj, nëse hëna e plotë ndodh në fillim të muajit, ajo jep kohë të mjaftueshme që vetëm në fund të mund të shihni një tjetër. Hëna e parë e plotë u zhvillua në 2 Mars dhe e dyta në 31 Mars, vetëm ditën e fundit të muajit. Kjo hënë e dytë është ajo që ne e quajmë hëna blu.

Jo për këtë arsye, ajo ka ngjyrën blu apo diçka të tillë. Kur zhvillohet kjo ngjarje, në pjesën tjetër të vitit regjistrohen 13 hënë të plotë në vend të 12. E njëjta gjë ndodh me stinët e vitit, në të cilat disa prej tyre mund të kenë 4 në vend të 3.

Kjo hënë blu sezonale quhet hëna blu sezonale. Për fermerët, ekzistenca e këtij fenomeni është aq e rëndësishme sa ata e kanë shënuar në kalendarët e tyre. Për ata që duan të dinë kur do të shohim një hënë tjetër blu sezonale, ajo do të jetë në 18 maj 2019.

Si e ka emrin nëse nuk është blu

dy hënë të plotë në një muaj

Një emër që tregon një ngjyrë që nuk e ka sateliti, mund të çojë në një mashtrim ose gabim. Timeshtë spekuluar me kalimin e kohës pse duhet të merret ai emër nëse nuk ka ngjyrën blu. Teoria më e përhapur që mund të shpjegojë ekzistencën e këtij emri është ai që thotë se vjen nga anglishtja mesjetare. Backshtë atëherë kur u thirr belewe, që do të thotë "të tradhtosh". Më vonë ai u thirr blu, që do të thotë blu. Possibleshtë e mundur që ky emër të vijë nga një hënë tradhtare që vendosi të shfaqej gjatë muajit që nuk i përgjigjej asaj dhe të shkonte përpara më herët.

Edhe pse është teoria më e spikatur, ka disa të tjera që shënojnë disa ndryshime. Dhe është se ai mendon se më parë ekzistonte konceptimi se ajo hënë e dytë ishte fat i keq dhe, për këtë arsye, Ajo shoqërohej me ngjyrën blu që përfaqëson trishtimin.

Cilado qoftë origjina, ajo që duhet të dini është se, me të vërtetë, hëna e dytë e plotë që keni brenda të njëjtit muaj nuk ka një ngjyrë blu.

Fazat e hënës në hemisferë të ndryshme

cikli hënor

Ndodh që ndonjëherë mund të gjejmë një hënë blu, por nuk i referohet ngjarjes që kemi parë. Në disa rrethana ne mund ta shohim hënën me një ngjyrë blu dhe është një fenomen shumë i rrallë.

Ajo që e bën atë të duket kjo ngjyrë është prania e pluhurit ose tymit të hirit në shtresat e sipërme të atmosferës. Këto grimca bëjnë që drita e kuqe të shpërndahet pak më shumë dhe drita blu të dalë në pah. Sidoqoftë, hëna nuk ka pse të jetë e plotë për të qenë ajo ngjyrë. Ky fenomen nuk ka asnjë lidhje me faktin se ka dy hënë të plotë gjatë të njëjtit muaj.

Ky fenomen ka ndodhur falë disa shpërthimeve vullkanike në të cilat sasi të mëdha të hirit vullkanik ishin përgjegjëse për shpërndarjen e dritës së kuqe nga atmosfera për ta bërë atë të duket më blu. Gjatë këtij viti, nëse nuk shpërthen një vullkan i madh, nuk do të shohim një hënë blu. Një zjarr i madh pyjor gjithashtu mund të na lejojë të shohim këtë ngjyrë të bukur në satelitin tonë, duke pasur parasysh sasinë e madhe të tymit dhe hirit.

Sa shpesh kemi një hënë blu?

sa shpesh ka një hënë blu

Somethingshtë diçka që shumë duan ta dinë. Rreth çdo tre vjet mund të shihni dy hënë të plotë në të njëjtin muaj. Kjo është e lehtë të thuhet duke numëruar si një cikël i tërë hënor prej 29,5 ditësh. Nëse po numëroni muaj për muaj, do ta gjeni atë muaj që mund të presë dy hënë të plotë. Isshtë e rrallë që në të njëjtin vit ka dy hënë blu me radhë siç kanë qenë këtë vit.

Në mënyrë që të dimë më mirë se si ndodh kjo dukuri, është e përshtatshme të njohim funksionimin e Kalendari i Hënës në lidhje me faqen. Siç e dimë, kalendari diellor është ai që funksionon bazuar në kohën që duhet që planeti ynë të rrotullohet rreth Diellit. Kjo është, një vit që ndahet në 12 muaj dhe 365 ditë afërsisht. Sidoqoftë, ciklet hënore zgjasin 29,5 ditë.

Prandaj, cikli metonik është ai që korrespondon ndërsa i duhet kalendarit hënor që të sinkronizohet plotësisht me ciklin diellor. Kështu përsëriten dhe sjellja përkon plotësisht.

Shpresoj që me këtë informacion të dini më shumë për hënën blu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.