A është Hëna një planet?

rëndësia e hënës

Toka rrotullohet nga një satelit i vetëm natyror i njohur si Hëna. Një trup qiellor që rrotullohet rreth një planeti quhet satelit natyror. Ndërsa disa planetë, si Jupiteri dhe Saturni, kanë më shumë se shtatëdhjetë satelitë natyrorë, të tjerët, si Venusi dhe Mërkuri, nuk kanë asnjë. Ndër satelitët natyrorë të Sistemit Diellor, Hëna zë vendin e pestë në madhësi. Shumë njerëz pyesin pse Hëna nuk konsiderohet një planet.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë pse Hëna nuk konsiderohet planet dhe karakteristikat e tyre.

Rëndësia e njohjes së Hënës

hëna është një planet

Epoka e Hapësirës filloi në vitet 1950, duke shënuar fillimin e kërkimit të njerëzimit për të eksploruar trupat qiellorë përtej Tokës. Hëna, duke qenë më e afërta me planetin tonë, u bë objektivi kryesor. Që atëherë, ka pasur më shumë se njëqind ekspedita robotike dhe më shumë se dhjetë misione me njerëz me qëllim arritjen dhe studimin e Hënës.

Ngjarja historike e uljes së suksesshme të një rakete në Hënë dhe kthimit të sigurt në Tokë ndodhi në vitin 1969 me misionin Apollo 11 Kjo arritje monumentale u drejtua nga Neil Armstrong, i cili u bë astronauti i parë që vuri këmbën në sipërfaqen hënore. Zakonisht duhen rreth tre ditë që një raketë të udhëtojë nga Toka në Hënë.

Karakteristikat e satelitit tonë

satelit natyror

Hëna ka karakteristika dalluese që e dallojnë atë nga trupat e tjerë qiellorë në sistemin tonë diellor. Disa karakteristika të dukshme e dallojnë Hënën, duke përfshirë këto:

 • Ai është i vetmi satelit natyror i Tokës dhe ndodhet rreth 385.000 kilometra larg planetit tonë.
 • Ndër gamën e gjerë të mbi njëqind e nëntëdhjetë hënave që rrethojnë planetë të ndryshëm në Sistemin tonë Diellor, kjo hënë e veçantë zë pozicionin e vlerësuar të të qenit e pesta më e madhe.
 • Krahasuar me madhësinë e Tokës, ajo është mezi një e katërta e madhësisë së saj.
 • Dendësia e këtij objekti është 40% më e ulët në krahasim me atë të Tokës.
 • Sipërfaqja e hënës është e thyer dhe e shënuar nga kratere të shumta të shkaktuara nga përplasjet e objekteve të mëdha që depërtuan me sukses në atmosferën e saj delikate. Përveç kësaj, Hëna luan një rol vendimtar në ruajtjen e stabilitetit dhe klimës së Tokës.
 • Aktiviteti sizmik në këtë rajon të veçantë është minimal dhe ka një mungesë të konsiderueshme të nxehtësisë që buron nga bërthama e tij. Ndryshe nga Toka, ajo nuk ka një fushë magnetike; Megjithatë, disa shkëmbinj në sipërfaqen e tyre shfaqin një cilësi magnetike të përhershme.
 • Për shkak të densitetit të tij është afërsisht 60% e asaj në Tokë, objektet në Hënë peshojnë më pak në krahasim me peshën e tyre në planetin tonë.

Struktura dhe përbërja e Hënës

madhësia e hënës

Hëna përbëhet nga disa shtresa, duke përfshirë:

 • Korja mund të krahasohet me peizazhin hënor, plot me kratere të shumtë.
 • Manteli, i cili është shtresa pas kores, është shtresa mbizotëruese. Është një guaskë e fortë që kalon në një gjendje pjesërisht të ngurtë ndërsa i afrohet bërthamës së hënës. Brenda mantelit gjenden minerale të tilla si magnezi, silikoni, hekuri dhe kalciumi, si dhe oksigjeni dhe shkëmbinjtë bazalt.
 • Bërthama hënore përbëhet nga një qendër e fortë hekuri e rrethuar nga një shtresë hekuri të lëngshëm, duke e bërë atë pjesën më të brendshme të trupit qiellor.

Janë propozuar disa teori për të shpjeguar origjinën e Hënës. Formimi i Hënës ndodhi më shumë se katër milionë vjet më parë, gjë që gjeneroi teori të shumta rreth origjinës dhe mekanizmit të krijimit të tij. Hipoteza mbizotëruese sugjeron se një përplasje ndodhi midis Tokës dhe një planeti të sapolindur, duke bërë që mbeturinat nga përplasja të mbeten në orbitën e Tokës. Me kalimin e kohës, këto mbeturina u grumbulluan dhe u bashkuan për të formuar Hënën siç ekziston sot.

Rruga e Hënës rreth Tokës, e njohur si orbita hënore, ndjek një rrugë kundër akrepave të orës në formën e një elipsi.

lëvizjet

Lëvizjet e Hënës mund të përshkruhen si më poshtë:

 • Hëna kryen një lëvizje rrotulluese ndërsa rrotullohet rreth boshtit të saj.
 • Lëvizja e njohur si përkthim përfshin Hënën që rrotullohet rreth Tokës.

Duhen afërsisht 28 ditë që Hëna të përfundojë një rrotullim të plotë, i cili përfshin rrotullimin e tij rreth boshtit dhe orbitën e tij rreth Tokës. Shpejtësia e lëvizjes rrotulluese të Hënës përkon me atë të lëvizjes përkthimore të Tokës.

Forcat gravitacionale të trupave qiellorë ndërveprojnë në atë mënyrë që të ndodhë lëvizja e sinkronizuar. Si rezultat i këtij sinkroniteti, Toka sheh gjithmonë të njëjtën anë të Hënës, ndërsa ana e kundërt, e cila mbetet e padukshme, njihet si "ana e largët e Hënës".

Rëndësia për planetin Tokë

Hëna është e rëndësishme për shkak të aftësisë së saj për të ndikuar në një mori fenomenesh në Tokë, duke përfshirë:

 • Batica dhe rrjedha e baticave të oqeanit ndikohen nga rruga që ndjek Hëna ndërsa rrotullohet rreth Tokës. Kjo rrugë ndjek një formë eliptike, duke bërë që Hëna t'i afrohet planetit tonë në periudha të caktuara. Siç diktojnë parimet e fizikës, objektet që janë shumë afër ushtrojnë një tërheqje gravitacionale më të fortë mbi njëri-tjetrin. Rrjedhimisht, ndërsa Hëna i afrohet Tokës, forca gravitacionale që ajo ushtron shkakton një rritje të nivelit të baticës, pasi uji tërhiqet në praninë e Hënës.
 • Klima e Tokës ndikohet nga forca gravitacionale midis Tokës dhe Hënës, e cila shkakton ndryshimin e baticave dhe në fund të fundit shkakton ndryshime në modelet e motit. Ky fenomen natyror luan një rol vendimtar në ruajtjen e ekuilibrit të përgjithshëm të planetit.

A është Hëna një planet?

Për të përmbushur kriteret e vendosura nga Unioni Ndërkombëtar Astronomik (IAU) për klasifikimin planetar, një trup qiellor duhet të rrotullohet drejtpërdrejt rreth Diellit. Madhësia e Hënës e pengon atë të arrijë një formë sferike për shkak të forcës së saj gravitacionale., ndryshe nga planetët, të cilët janë trupa qiellorë me përmasa të mjaftueshme për ta arritur këtë.

Mungesa e një orbite të përcaktuar është një tjetër aspekt i rëndësishëm i Hënës. Sipas përcaktimit të dhënë nga Unioni Ndërkombëtar Astronomik (IAU), planetët duhet të kenë pastruar orbitën e tyre nga entitetet më të vogla. Megjithatë, Hëna nuk e plotëson këtë kriter pasi bashkëjeton me disa asteroidë dhe trupa qiellorë brenda orbitës së saj.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni pak më shumë për satelitin tonë dhe të dini pse Hëna nuk është një planet.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.