Gurët vullkanikë shërbejnë si pleh për bimët

pleh guri vullkanik

L shkëmbinj vullkanikë Ato shërbejnë si pleh për bimët. Njihet si zhavorr vullkanik. Është një substrat shumë poroz dhe inert dhe zakonisht ka një diametër midis 5 dhe 15 milimetra. Ka shumë qëllime, zakonisht përdoret si element dekorativ dhe si mulch. Përveç kësaj, mund të funksionojë edhe si një substrat i përshtatshëm për bimët.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se si gurët vullkanikë shërbejnë si pleh për bimët, karakteristikat e tyre dhe mënyrën e përdorimit të tyre.

Gurët vullkanikë si nënshtresë

shkëmbinj vullkanikë

Mbajtja e bimëve në kushte optimale shëndetësore dhe krijimi i një habitati të favorshëm për to varet kryesisht nga nënshtresa. Në kopshtari ka një gamë të gjerë materialesh që mund të përfshihen në tokë, duke përfshirë zhavorrin vullkanik. Ju tashmë mund të jeni njohur me tezontle, i cili është një lloj specifik zhavorri vullkanik. Në terma të përgjithshëm, Zhavorri vullkanik është i disponueshëm në sasi të mëdha dhe është me kosto efektive.

Zhavorri vullkanik shërben si një substrat i dobishëm për rritjen e bimëve. Ky zhavorr e ka origjinën nga aktiviteti vullkanik dhe është formuar nga fragmente me përmasa ndërmjet 5 dhe 15 milimetra. Është një substrat unik që shërben si një medium inert për rritjen e bimëve.

Gurët vullkanikë njihen gjeologjikisht si shkëmb magmatik dhe gjenden në afërsi të vullkaneve dhe formohen nga llava vullkanike që ftohet shpejt. Origjina e tij natyrore dhe procesi i tij i shpejtë i ngurtësimit në ajër e bëjnë atë të zakonshëm në shpatet dhe gropat.

Tipari dallues i kësaj substance qëndron në praninë e poreve të shumta që rrethojnë çdo kokrrizë, e cila është përgjegjëse për vetitë e saj unike. Është i disponueshëm në disa madhësi granulash, me opsione përmasash të vogla ose të mëdha.

Zhavorri vullkanik vjen në dy nuanca: e zeza dhe e kuqja, kjo e fundit është toni mbizotërues. Në veçanti, ka një cilësi jashtëzakonisht të lehtë.

Edhe pse i mungon aktiviteti biologjik dhe nuk merr pjesë në shkëmbimin e kationeve, kjo substancë është kimikisht inerte, inorganike dhe aseptike. Pavarësisht këtyre karakteristikave, ajo ende ofron përparësi të shumta për bimët.

Çfarë avantazhesh u ofrojnë bimëve gurët vullkanikë?

zhavorr vullkanik

Zhavorri shërben për shumë qëllime, por një nga përdorimet më të shpeshta është dekorimi i kopshteve dhe vazove. Ai jo vetëm që vepron si një mbulesë mbrojtëse, por gjithashtu shton një prekje tërheqëse estetike. Me shumëllojshmërinë e ngjyrave, Zhavorri lejon krijimin e modeleve magjepsëse, duke e bërë atë një zgjedhje ideale për qëllime dekorative.

Për të optimizuar strukturën e nënshtresës, është praktikë e zakonshme përdorimi i zhavorrit me kokërr të vogël si element dekorativ. Duke përfshirë këtë zhavorr në përzierje, toka bëhet e ajrosur dhe e lehtë. Për më tepër, zbrazëtitë e krijuara nga secila kokrrizë ndihmojnë në kullimin, duke parandaluar grumbullimin e ujit të ndenjur dhe në fund të fundit zvogëlojnë rrezikun e kalbjes së rrënjëve.

Zhavorri vullkanik, i njohur për porozitetin e tij të jashtëzakonshëm, ka aftësinë për të mbajtur ujin. Duke e integruar atë në nënshtresë, mund të zgjaten intervalet e ujitjes, duke siguruar nivele optimale të lagështisë dhe duke minimizuar shanset që bima të dehidrohet. Për më tepër, kur përdoret si mulch, ruan në mënyrë efektive lagështinë nën sipërfaqen e tij.

Duke shërbyer si një shtresë mbrojtëse, Mulch mbron nga luhatjet e temperaturës, duke parandaluar problemet e mundshme si dehidratimi, erozioni ose degradimi i strukturës së tokës. Ai gjithashtu zbut në mënyrë efektive erozionin që rezulton nga era ose larja e tepërt, e cila mund të zhvendosë dheun. Përveç kësaj, mulch zhavorri shërben si një parandalues ​​efektiv kundër rritjes së barërave të këqija të padëshiruara, duke siguruar pastërtinë dhe mirëmbajtjen e kopshtit tonë.

Për të plotësuar nevojat e bimëve të caktuara që lulëzojnë në toka pak acide, këshillohet futja e zhavorrit vullkanik në substrat, pasi do të ndihmojë në acidifikimin e tokës. Azaleas, hydrangeas, pishat dhe panjet japoneze janë ndër speciet bimore që bëjnë pjesë në këtë kategori. Nxit rritjen e rrënjëve dhe lehtëson vendosjen e rrënjëve të forta dhe inkurajon rritjen e një sistemi rrënjor të lulëzuar.

Këshilla për përdorimin e zhavorrit vullkanik

shtuf

Përpara përdorimit të zhavorrit për herë të parë, është e rëndësishme që ta lani tërësisht për të hequr çdo pluhur ose papastërti të grumbulluar, duke siguruar pastërtinë dhe cilësinë e tij. Ne duhet të vendosim objektivin që synojmë të arrijmë me këtë material. Përdorimi i zhavorrit të madh vullkanik si një shtresë mbrojtëse për tenxhere jo vetëm shton një element estetik, por shërben edhe për një qëllim praktik. Ne anen tjeter, Përgatitja është thelbësore për përfshirjen e zhavorrit më të vogël vullkanik në përzierjet e nënshtresës.

Për të mbuluar tenxhere, një shtresë aplikohet në përzierjen e substratit ku do të banojë bima. Kur përdoret si mbulesë tokësore në sipërfaqe të mëdha, është shumë e dobishme pasi eliminon nevojën për bar ose impiante të tjera me mirëmbajtje të lartë. Përveç kësaj, Mund të përdoret në asfaltime të lirshme ose për të dalluar vizualisht shtigjet brenda dizajneve të kopshtit.

Një substrat universal është i përshtatshëm për shumicën e bimëve, veçanërisht ato pa nevoja specifike. Për të krijuar këtë përzierje, kombinoni sasi të barabarta të derdhjeve të krimbave dhe myshk torfe, më pas përzieni një sasi të vogël zhavorri vullkanik. Përziejini mirë të gjithë përbërësit për integrim optimal.

Për të parandaluar kalbjen e rrënjëve në vazot që nuk kanë vrima kullimi, rekomandohet të vendosni një shtresë zhavorri vullkanik në fund të tenxhere. Kjo shtresë jo vetëm që do të mbledhë ujin e tepërt, por do të funksionojë edhe si një rezervuar, duke lejuar që uji të avullojë përsëri në tokë kur është e nevojshme.

Për të krijuar një mjedis ideal për bimët që lulëzojnë në kushte lagështie të lartë, mund të përdorni një tabaka të mbushur me zhavorr vullkanik. Duke hedhur ujë në tabaka dhe duke vendosur vazon me lule sipër, Uji do të avullojë pranë uzinës, duke rritur në mënyrë efektive nivelet e lagështisë.

Të apasionuarit pas akuariumit shpesh zgjedhin zhavorrin vullkanik si një substrat për bimët ujore për shkak të aftësisë së tij për të ankoruar në mënyrë të sigurt bimët në vend, duke i parandaluar ato të notojnë dhe të shqetësojnë dizajnin e dëshiruar. Për më tepër, ky lloj zhavorri inkurajon krijimin e sistemeve të forta rrënore, duke siguruar qëndrueshmëri për vegjetacionin e ri. Është e rëndësishme të theksohet se Zhavorri vullkanik nuk shkakton ndonjë dëm për peshqit dhe nuk ndërhyn në parametrat e përgjithshëm të akuariumit.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se si gurët vullkanikë shërbejnë si pleh për bimët.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.