Gurët që lëvizin vetëm në Luginën e vdekjes

Gurët e Luginës së Vdekjes

Gurët që lëvizin vetë në Luginën e Vdekjes (Kaliforni)

Gjeologët Jim McAllister dhe Allen Agnew zbuluan në 1948 a dukuri e çuditshme panjohjet e të cilave nuk janë zgjidhur në më shumë se gjysmë shekulli kërkimesh. Ne po flasim për gurët që lëvizin vetëm në Lugina e Vdekjes Të Kalifornisë.

Në fillim u mendua se era mund të ishte përgjegjëse për shkëmbinjtë në zonë që lëviznin vetë përmes zonës së gjerë me rërë (në fund të një liqeni antik). Sidoqoftë, kjo hipoteza ishte përjashtuar plotësisht, pasi shtigjet që ndjekin gurët shpesh kryqëzohen dhe mbivendosen, një situatë që nuk do të ndodhte nëse era do t'i lëvizte ata.

Në këtë rajon, një nga më të padëmshmit në Tokë, është bërë shumë hulumtim në përpjekje për të zbuluar sekretin e gurë që lëvizin vetëm, por deri më tani nuk dihet pse ndodh kjo dukuri ... madje as nuk është regjistruar në video.

Hipoteza më e pranuar gjerësisht nga shkencëtarët deri më tani është se gurët rrëshqasin nëpër shkretëtirë fletë akulli që shfaqen nga poshtë sipërfaqes në mënyrë periodike, megjithëse kjo nuk shpjegon pse disa gurë ndryshojnë drejtim ose madje shkojnë prapa, duke tërhequr hapat e tyre. misteri mbetet i pazgjidhur.

Më shumë informacion - Avionët blu ose avionët blu

Burimi - ABC


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   lulëzim dijo

  Kjo është e pabesueshme mendoj se është një mrekulli e Zotit, faleminderit që vendosët këtë informacion

 2.   miguel chab dijo

  Me të vërtetë është një mister.