Reefi i Barrierës së Madhe është në një »situatë terminale»

Koralet Australiane

Imazhi - EFE

Great Barrier Reef, një vend që deri vonë ishte shumë i bukur pasi ishte shtëpia e një larmie të madhe të formave të jetës, po kalon një situatë kritike. Sipas shkencëtarëve qindra kilometra korale nuk mund të rikuperohen.

Zbardhimi i koraleve është një nga pasojat e ndryshimit të klimës, dhe më konkretisht i rritjes së temperaturës së deteve. Nëse kjo vazhdon, një nga vendet që Unesco deklaroi si një Trashëgimi Botërore mund të zhduket.

Eksperti Jon Brodie deklaroi në edicionin Australian të Guardiankoralet janë në një gjendje terminale. Ndërsa nuk është hera e parë që koralet kanë pësuar zbardhje masive, ata gjithmonë kanë pasur vite që të rikuperohen, siç bëri relativisht kohët e fundit. Gjatë viteve 1998 dhe 2002 ata kaluan një kohë të keqe, por deri në vitin 2016 nuk pësuan më një ngjarje të tillë, me ndryshimin që që nga ajo kohë nuk kanë pasur kohë të kthehen në gjendjen e tyre normale.

»Duhet të paktën një dekadë për një rikuperim të plotë të koraleve me rritjen më të shpejtë, kështu që Ngjarjet zbardhuese masive me 12 muaj larg ofrojnë zero mundësi rikuperimi për shkëmbinj nënujorë që u dëmtuan në vitin 2016'Shpjegoi James Kerry, një biolog detar në Universitetin James Cook (Australi).

zbardhimi i koraleve

Deri tani, 1500 kilometra korale janë zbardhur; vetëm pjesa jugore është relativisht e shëndetshme. Në zonën qendrore, një shkallë e vdekshmërisë është regjistruar rreth 50 për qind, tha Terry Hughes, drejtor i Qendrës së Ekselencës për Studime të Gumave Koralore.

Për shkencëtarët, shkaku i kësaj zbardhimi ka qenë ngrohja globale. Në 19 vitet e kaluara, një rritje prej një shkalle ka shkaktuar katër ngjarje, tha Hughes. Nëse nuk ndërmerret asnjë veprim për ta ndaluar atë, të gjitha koralet ka shumë të ngjarë të zhduken.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.