Grumbulli i galaktikëve i vëzhguar nga Hubble

Grumbulli i galaktikave të teleskopit Hubble

Një mision i veçantë që ka një rëndësi të madhe midis përpjekjeve të ndërmarra nga NASA dhe Agjencia Evropiane e Hapësirës (ESA) është misioni STS-31, i ekzekutuar në vitin 1990. Ky mision vendosi me sukses teleskopin Hubble në orbitën e tij, një teknologji novatore që ka qenë instrumentale në mbledhjen e të dhënave të paçmueshme për pafundësinë e hapësirës për disa dekada. Ai grumbull galaktikash i vëzhguar nga Hubble Ka një rëndësi të madhe për komunitetin shkencor.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se çfarë është grupi galaktik i vëzhguar nga Hubble, karakteristikat dhe rëndësia e tij.

Çfarë është një grumbull galaktikash

grumbull galaktikash

Gjëja e parë nga të gjitha është të dimë se çfarë është një grumbull galaktikash për të kuptuar plotësisht atë që vëzhgon Hubble. Një grumbull galaktikash është një strukturë kozmike e pamasë e përbërë nga një grup i konsiderueshëm galaktikash të ndërlidhura në mënyrë gravitacionale. Janë Grupimet masive janë konglomeratet më të mëdha të materies në universin e vëzhgueshëm dhe ato luajnë një rol vendimtar në kuptimin e strukturës në shkallë të gjerë të kozmosit.

Numri i galaktikave në një grup mund të ndryshojë, nga disa qindra në mijëra, dhe këto galaktika mund të vijnë në forma dhe madhësi të ndryshme. Tërheqja gravitacionale ndërmjet tyre është ajo që i mban këto grupime së bashku dhe kjo forcë është mjaft e fortë për të kapërcyer zgjerimin e universit në këto shkallë, duke i bërë galaktikat të formojnë sisteme të ndërlidhura.

Brenda një grupi, Lënda e dukshme në formën e yjeve, gazit dhe pluhurit është vetëm një pjesë e përmbajtjes totale. Pjesa më e madhe e masës në grupimet e galaktikave është në formën e materies së errët, një substancë misterioze që nuk lëshon dritë ose bashkëvepron drejtpërdrejt me rrezatimin elektromagnetik, por ushtron një ndikim të rëndësishëm gravitacional.

Grumbulli i galaktikëve i vëzhguar nga Hubble

Grumbulli i galaktikave të teleskopit Hubble

Teleskopi Hubble ka luajtur një rol themelor në zgjerimin e njohurive tona për kozmosin, duke na lejuar të ndërtojmë një hartë të plotë galaktike dhe të eksplorojmë sfera përtej kufizimeve të vizionit njerëzor. Periodikisht, agjencitë hapësinore lëshojnë imazhe magjepsëse që magjepsin vëmendjen tonë, duke treguar galaktikat fqinje brenda Rrugës së Qumështit dhe entitete të ndryshme qiellore që banojnë brenda saj. Këto fotografi mahnitëse shërbejnë si një kujtesë e fortë e parëndësisë sonë në krahasim me hapësirën e madhe përreth nesh. Në dritën e kësaj, dikush mund të pyesë veten nëse këto pamje të mrekullueshme mund të na lënë ende të mahnitur.

Në fakt, është e vërtetë. Në këtë rast të veçantë, synimi ynë është t'ju prezantojmë një përzgjedhje të fotografive më tërheqëse që janë kapur nga teleskopi Hubble pas publikimit të tij të mëparshëm. Këto imazhe përfaqësojnë një grup galaktikash që, kur shikohen kolektivisht, ofrojnë një shumëllojshmëri imazhesh mahnitëse.

Është e mundur të zbulohet se çfarë vëzhgoi teleskopi Hapësinor Hubble në ditën kur lindi. Sot ne zbulojmë imazhin e jashtëzakonshëm që Hubble ka kapur kohët e fundit: Abell 1351, një grumbull galaktikash kolosale që ndodhet në yjësinë Arusha e Madhe në hemisferën veriore. Kjo fotografi mahnitëse është marrë duke përdorur Kamera me Fushë të Gjerë 3, një instrument i fundit që maksimizon aftësitë teknologjike të teleskopit.

Rëndësia e grumbullimit të galaktikave të vëzhguara nga Hubble

teleskopi hubble

Ajo që po vëzhgojmë këtu është një fakt i jashtëzakonshëm në astrofizikë, ku prania e pamasë e një entiteti qiellor shkakton një shtrembërim të rëndësishëm në strukturën e hapësirë-kohës, rrjedhimisht duke ndryshuar rrugën e dritës ndërsa kalon nëpër të. Ky paraqitje vizuale shërben si një pararendës për formimin e një vrime të zezë, duke e bërë atë një fazë vendimtare në proces.

Duke publikuar këto imazhe, përdoruesit kanë mundësinë të vëzhgojnë kërkimet e vazhdueshme bashkëpunuese të kryera nga NASA dhe ESA që nga lansimi i teleskopit Hubble. Kjo teknologji e jashtëzakonshme, e cila mbetet plotësisht funksionale, ka kontribuar shumë në avancimin e njohurive shkencore rreth fenomeneve të ndryshme që ndodhin në hapësirën e jashtme, siç raportohet nga TechEblog.

Vlen të përmendet teleskopi Hubble, një opsion intrigues midis misioneve të propozuara nga agjencitë hapësinore të lartpërmendura. Me dimensione 13,2 metra gjatësi dhe diametër maksimal 4,2 metra, Ajo ka një formë cilindrike dhe një masë totale prej afërsisht 11 tonë. Prania e tij në orbitë mbart implikime të rëndësishme për komunitetin shkencor.

Karakteristikat dhe shfrytëzimet e Hubble

Teleskopi Hapësinor Hubble, i lëshuar nga NASA në vitin 1990, ka qenë një mjet revolucionar për eksplorimin e universit dhe ka dhënë informacion të vlefshëm rreth galaktikave dhe objekteve të tjera qiellore. I pajisur me teknologjinë më të avancuar, Hubble ka kontribuar ndjeshëm në të kuptuarit tonë të karakteristikave themelore të galaktikave.

Një nga tiparet dalluese të Hubble është aftësia e tij për të vëzhguar kozmosin në gjatësi vale që janë të paarritshme nga Toka për shkak të përthithjes atmosferike. Duke vepruar në spektrin e dukshëm dhe ultravjollcë, Hubble ofron një pamje më të plotë të galaktikave, duke zbuluar detaje thelbësore rreth formimit të yjeve dhe përbërjes kimike.

Për më tepër, pozicioni orbital i Hubble, jashtë atmosferës së Tokës, eliminon shtrembërimet atmosferike që prekin teleskopët me bazë tokësore. Kjo qartësi e paparë në vëzhgime i lejon shkencëtarët të studiojnë galaktikat e largëta me rezolucion të mahnitshëm, duke zbuluar detaje të sakta të strukturës dhe përbërjes së tij.

Hubble ka qenë çelësi për hetimin e fenomeneve të tilla si supernova, vrimat e zeza dhe zgjerimi i universit. Falë vëzhgimeve të tyre të hollësishme, astronomët kanë qenë në gjendje të hartojnë shpërndarjen e materies së errët në galaktikat dhe grupimet galaktike, duke hedhur dritë mbi substancën misterioze që përbën një pjesë të madhe të masës totale të universit.

Një tjetër kontribut i rëndësishëm i Hubble është aftësia e tij për të kapur imazhe të thella të hapësirës, ​​siç është fusha e famshme Ultra Deep Field Hubble. Këto imazhe zbulojnë galaktika të largëta, disa prej të cilave kanë ekzistuar vetëm disa qindra milionë vjet pas Big Bengut, duke ofruar një pamje unike të evolucionit të universit me kalimin e kohës.

Përveç kësaj, Hubble ka qenë i dobishëm në matjen e saktë të konstantës së Hubble, i cili përshkruan shpejtësinë e zgjerimit të universit. Ky informacion është thelbësor për të kuptuar fatin përfundimtar të kozmosit dhe ndikimin e mundshëm të energjisë së errët në zgjerimin e saj të përshpejtuar.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth grumbullimit të galaktikave të vëzhguara nga Hubble dhe karakteristikave të tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.