graviteti në Mars

Si është të jetosh në planetin e kuq?

Ka shumë informacione për planetin Mars që ne mbledhim çdo ditë falë eksplorimeve të hapësirës. Ne dimë gjithnjë e më shumë për planetin e kuq, atmosferën e tij, ekzistencën e jetës së kaluar dhe shumë më tepër. Të graviteti në Mars Është ndryshe për planetin tonë. Ka disa karakteristika unike dhe ka një rëndësi të madhe për të kuptuar se si funksionon i gjithë planeti.

Prandaj, ne do t'ju tregojmë se cilat janë karakteristikat e gravitetit në Mars dhe ndryshimet me planetin tonë.

Si është graviteti në Mars?

graviteti në Mars

Marsi dhe Toka janë shumë të ngjashme në shumë mënyra, të tilla si madhësia e sipërfaqes së tyre ose kapakët e tyre polare. Megjithatë, ato kanë edhe më shumë ndryshime sesa ngjashmëri, duke përfshirë temperaturën dhe presionin atmosferik, dhe nuk mund të mos përmendim gravitetin në Mars, sepse ai është shumë i ndryshëm nga graviteti në Tokë. Në fakt, Planeti i Kuq ajo ka një tërheqje gravitacionale shumë më të ulët se Toka, sipas studimeve mjaft të sakta me një saktësi numerike prej 62%.

Për një shpjegim më të thjeshtë, do të marrim shembullin e një personi në Tokë që peshon 100 kg. Rezulton se nëse të njëjtët njerëz udhëtonin në Mars, ata do të peshonin vetëm 38 kilogramë në atë planet. Kjo është ajo që e bën gravitetin të ndryshëm në Planetin e Kuq. Duhet të theksojmë se graviteti i ndryshëm që ekziston në Mars është për shkak të faktorëve të ndryshëm që plotësojnë planetin, si masa, dendësia dhe rrezja e tij. Edhe pse mund të duket e parëndësishme, në të vërtetë është.

Si e llogaritën gravitetin në Mars

marsi i brendshëm

Është e rëndësishme të theksohet se ne ndajmë pothuajse të njëjtën sipërfaqe si planeti i kuq. Diametri i tij është vetëm gjysma e atij të planetit tonë, dhe dendësia e tij është shumë më e vogël. Më saktë, Marsi ka 15% vëllimin dhe 11% masën e Tokës.

Duke përdorur supozimet dhe ligjet e Njutonit, shkencëtarët ishin në gjendje të llogaritnin tërheqjen gravitacionale të planetit të kuq. Kjo sugjeron që forca gravitacionale e ushtruar nga një planet është proporcionale me masën e tij. Ata aplikuan të njëjtën metodë për të zbuluar gravitetin në Mars, dhe kjo është arsyeja pse ky rezultat shumë i saktë doli në lidhje me gravitetin e pranishëm në trupin qiellor në fjalë. Për të zbatuar ligjet e Njutonit në një sferë, së pari duhet të llogaritni rrezen e saj. Pasi ta dini këtë, do të dini se forca gravitacionale në një sipërfaqe është në përpjesëtim të zhdrejtë me katrorin e rrezes së saj.

Kjo mund të duket e ndërlikuar, por në realitet, është një nga procedurat më të thjeshta të kryera shkencërisht. Njohja e këtyre detajeve është e rëndësishme për disa arsye. Në fakt, Këto lloj pikash studiohen për të zbuluar sjelljen e të gjitha objekteve ose objekteve të dërguara nga Toka në planetin në fjalë. Në këtë mënyrë, astronautët do të dinë saktësisht se çfarë të bëjnë në misione të tilla. Kuptimi i gravitetit në Mars është i rëndësishëm për ekspeditat e ardhshme.

Karakteristikat dhe efektet

graviteti në Mars

Ne kemi parë tashmë se graviteti dhe Marsi është i ndryshëm nga ai i planetit Tokë. Tani do të shohim se cilat janë karakteristikat e gravitetit në fjalë dhe disa faktorë që duhen marrë parasysh:

  • Përshpejtimi gravitacional: Në Mars, nxitimi gravitacional është afërsisht 3.71 metra për sekondë në katror (m/s²), krahasuar me 9.81 m/s² në Tokë. Kjo do të thotë që objektet në Mars bien më ngadalë se në Tokë dhe se kërkohet më pak forcë për të ngritur objektet në ajër.
  • Efektet në trupin e njeriut: Graviteti më i ulët në Mars ka implikime për trupin e njeriut. Astronautët që udhëtojnë në Mars do të përjetojnë një reduktim të ngarkesës gravitacionale në trupat e tyre, gjë që mund të çojë në humbje afatgjatë të masës muskulore dhe densitetit të kockave. Ata gjithashtu do të ndikoheshin për sa i përket ekuilibrit dhe lëvizjes, pasi do të kishin një ndjenjë të lehtë dhe do të kishin një kohë më të lehtë për të kërcyer dhe lëvizur.
  • Ndikimi në atmosferë: Graviteti në Mars ka një ndikim në atmosferën e planetit. Graviteti më i ulët e bën të vështirë për Marsin që të mbajë një atmosferë të dendur, duke rezultuar në një presion atmosferik shumë më të ulët në krahasim me Tokën. Ky presion i ulët atmosferik ka implikime për banueshmërinë dhe mundësinë e jetës në sipërfaqen e Marsit, pasi ndikon në praninë e ujit të lëngshëm dhe mbrojtjes nga rrezatimi.
  • Më pak efekt në sipërfaqe: Për shkak të gravitetit më të ulët në Mars, objektet në sipërfaqen e planetit do të kishin një peshë të reduktuar në krahasim me Tokën. Kjo do të thotë se objektet do të ishin më të lehta për t'u ngritur dhe transportuar në Mars, dhe ndërtesat dhe strukturat do të kërkonin më pak përforcim strukturor.

Stinët në Planetin e Kuq

Sezonet në Mars janë me interes të madh, sepse ato janë rezultat i një kombinimi të dy faktorëve të rëndësishëm: pjerrësia e boshtit të rrotullimit të planetit dhe ndryshimet në distancën e tij nga dielli. Dielli është praktikisht konstant gjatë gjithë vitit, kështu që ky faktor praktikisht nuk ka asnjë ndikim në kohëzgjatjen dhe intensitetin e stinëve tokësore.

Para së gjithash, duhet kuptuar se pjerrësia e një planeti përcakton drejtimin në të cilin arrijnë rrezet e diellit gjatë gjithë vitit. Imagjinoni një planet që rrotullohet rreth boshtit të tij pa prirje, siç është rasti me Merkurin. Në këtë rast, Rrezet e diellit arrijnë gjithmonë në të gjitha pikat e Tokës në të njëjtin drejtim., pavarësisht nga pozicioni relativ midis planetit dhe diellit.

Nëse një planet rrotullohet rreth boshtit të tij me një prirje të caktuar, si Marsi (prirje 25°), atëherë rrezet e diellit arrijnë në drejtime të ndryshme, në varësi të pozicionit të planetit në lidhje me diellin. Vitet në të cilat drita arrin pothuajse vertikalisht (prodhon verë) dhe kohë në të cilat drita është më e zhdrejtë (prodhon dimër).

Ky fenomen shpjegon stinët në Tokë. Por në rastin e Marsit, duhet të merret parasysh gjithashtu se distanca nga dielli ndryshon shumë gjatë gjithë orbitës së tij. Forma e orbitës së Tokës është pothuajse rrethore. Kjo bën që të katër stinët të kenë të njëjtën kohëzgjatje. Ky nuk është rasti për Marsin, i cili ka një nga orbitat më eliptike në sistemin diellor. Kjo bën që Marsi të kalojë më shumë kohë larg diellit gjatë pjesës verore të hemisferës veriore të orbitës së tij.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth gravitetit në Mars dhe karakteristikat e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.