VIDEO: Google Earth tregon të dhënat e ndotjes së ajrit

Makina në autostradë

Ndotja është një nga problemet më serioze të shkaktuara nga njerëzimi, veçanërisht ata prej nesh që jetojnë në të ashtuquajturat "vende të zhvilluara". Me siguri e keni lexuar këtë shumë herë, por a keni menduar ndonjëherë se sa ndotin qytetet?

tani, Google Earth na ofron të dhëna për ndotjen e ajrit falë një marrëveshjeje të arritur me kompaninë Aclima.

Google që nga fillimi i tij ka zhvilluar aplikacione në mënyrë që të pasurojë përvojën e përdoruesit. Prova e kësaj janë Google Maps, me të cilat mund të arrini lehtësisht në destinacionin tuaj, në shfletuesin Google që është shumë i lehtë për t’u përdorur dhe natyrisht Google Earth, një aplikacion që ju lejon të lokalizoni çdo qytet apo qytet në botë. Gjithashtu, gjithashtu dëshiron të ndihmojë në rritjen e ndërgjegjësimit në lidhje me ndotjen që krijojmë çdo ditë.

Megjithëse për momentin është i kufizuar në San Francisko, gjirin, zona qendrore e luginës dhe Los Anxhelos, dhe megjithëse është në një fazë eksperimentale, objektivi është që të jetë në gjendje të shërbejë si një mënyrë për të parashikuar ndotjen kushtet e ditës, si dhe për të studiuar bërthamat e ndotjes dhe për t'i rregulluar ato. Për shembull, tregon se autostradat e bllokuara nga trafiku dhe trafiku në rrugët lokale dhe në qendër të qytetit ndikojnë në modelet lokale të ndotjes së ajrit.

Tani për tani, qasja në të dhëna është e mbyllur, por ata që hetojnë ndotjen e ajrit mund të kërkojnë qasje në to duke plotësuar një formular. Deri tani, kompania ka regjistruar mbi XNUMX miliard pikë të të dhënave për cilësinë e ajritpor në të ardhmen ka të ngjarë të bëhet një burim i besueshëm i të dhënave për ndotjen në kohë reale.

Ja videoja:

Çfarë mendoni për eksperimentin e ri të Google? A mendoni se do të jetë vërtet e dobishme?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.